Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Saharské ringo 3

Letošní předvelikonoční Bílá sobota patřila v Podlešíně na Sahaře výkonům služebních psů a jejich psovodům. Na kynologickém cvičišti ZKO 281 Sahara Podlešín se již po třetí sešli vyznavači kousání na ringo oblek na speciálním obranářském závodu služebních psů Saharské ringo.


Saharské ringo 3

    Jako zatím pokaždé byl zájem o účast na našem závodu veliký. Jelikož máme kapacitu závodu určenou na dvacet závodníků, byla startovní listina během několika dní zaplněna, za což jsme moc rádi. Na závod přijeli psovodi z ozbrojených složek i civilní závodníci z České republiky a letos nás také navštívili tři psovodi z ozbrojených složek Slovenské republiky, což nás velice potěšilo.

    Důležitým aspektem pro pohodu našeho závodu je počasí. Jelikož nemáme žádné velké zázemí pro diváky ani závodníky, s hrůzou jsme pozorovali každou předpověď počasí a nezbývalo nám nic jiného než doufat, že se meteorologové tentokráte pletou. Jak se později ukázalo, měli jsme na počasí velké štěstí, o několik dní později přišly mrazy a sněhové vánice. To našich sobotních deset stupňů a polojasno vypadalo jako téměř ideální počasí.

     Třetí ročník Saharského ringa jsme se rozhodli zase posunout o kousek dál, jak náročností jednotlivých disciplín, tak i kvalitou týmu figurantů. Podařilo se nám oslovit podle mne jedny z nejlepších figurantů na ringo. Naší figurantskou stálicí je Tomáš Fejtek, který nyní drží neoficiální rekord v počtu udělených nul a figuruje náš závod od prvního ročníku.  Již podruhé k nám zavítal a parádně odfiguroval kontrolní výkon Jiří Toman. Nově k nám přijel figurovat Boris Maša, který ukázal svou šikovnost s bambusem, a Robin Dočekal, který ukázal, co vše jde pejskům provést za záludnosti se smotanou dekou.

     Rozhodování se již tradičně ujal Roman Vala, který spravedlivě a fundovaně ohodnotil všech sto zákroků, každý zákrok slovně okomentoval a vysvětlil své bodové ohodnocení. Ještě jednou velice děkujeme, hlavně u nás platí, že rozhodčí velkou měrou dělá kvalitu závodu.

      Nyní již k samotnému závodu. Všichni závodníci dorazili včas a správně namotivováni, někteří s menšími, někteří s většími ambicemi.

    Po zahajovacím ceremoniálu si účastníci nejprve vylosovali startovní čísla, vyslechli si pár slov pořadatelů a rozhodčího a svižným tempem se přešlo k první disciplíně. Před každou disciplínou proběhlo poučení závodníků a jednotlivé disciplíny byly předvedeny zkušebním psem.

     Figurantské práce v první disciplíně, nazvané likvidace výtržnosti, se parádně ujal náš tradiční figurant Tomáš Fejtek. Zde jsme pro pejsky vytvořili poměrně těžkou překážku, kde pes musel proskočit stěnou vytvořenou z pěnových trubek. Po zdolání překážky psa čekal velice aktivní boj figuranta vyzbrojeného dvěma kanystry. Pro začátek poměrně těžká disciplína. Také prvních pět psů překážku nepřekonalo a celkově zde bylo uděleno dvanáct nul z dvaceti zákroků. Ale nejúspěšnější závodníci předvedli, že překážku i odpor figuranta lze zdolat a úspěšně provést zákrok. Nejlepší bodové ohodnocení zde obdržel Noris z Hückelovy vily psovoda Pavla Roučka.

      Druhá disciplína bylo hladké zadržení. A opět u nás není hladké úplně hladké. Pes zde musel nejprve vyběhnout asi 50 metrů po cestičce ke cvičišti, kde se na okamžik ukázal figurant. Po vběhnutí do prostoru cvičiště musel překonat odstavený automobil nebo překážku z papírových krabic. Až poté co vyřešil tuto sitauaci se zorientoval a provedl samotné hladké zadržení. Figurování se zde střídavě ujali Boris Maša a Tomáš Fejtek. Nejlepší závodníci s plným bodovým ziskem sta bodů byli hned dva: Coudy Redwixen a psovod Tomáš Novák a pes Tommy s René Kubálkem.

     Třetí disciplínou bylo zadržení pachatele v nepřehledném terénu. Figurant zde čekal ukryt za nízkým mostkem, který byl plný různých odpadků a krabic. Po jeho zdolání se pes rychle zorientoval a provedl zákrok proti pachateli, který se bránil smotanou dekou trochu připomínající peška. Pro některé psy bylo zakousnutí do deky hlavní odměnou, ale tím bohužel nezískali žádné bodové ohodnocení. Nejlepším psem této disciplíny se stal Americký pitbulteriér Pema´s Woody s Kateřinou Kavkovou.

       Čtvrtá disciplína byla zadržení pachatele, utíkajícího z nákladního přívěsu. Zde pes musel proběhnout nákladním přívěsem a poté překonat odpor figuranta, bránícího se bambusovou tyčí. Figuranské práce se perfektně ujal Boris Maša, který ukázal, že i malým bambusem lze velice ztížit psovi v provedení zákroku. Nejlepšího bodového hodnocení v této disciplíně dosáhl Coudy Redwixen s Tomášem Novákem.

        Poslední královská disciplína byl tradiční kontrolák. Figurování se opět zručně ujal Jiří Toman, který za pomoci roztažené deky odrazoval psy od zákusu, což se mu ve většině případů velmi dařilo a na první pokus provedl zákrok málokterý pes. Nejlepší kontrolák předvedl Noris z Hückelovy vily s Pavlem Roučkem.

     Myslím, že jsme letos připravili pro závodníky velice těžké disciplíny, kde soutěžící psi museli překonat spoustu záludností a překážek, a ještě se vyrovnat s nekompromisními figuranty, kteří odvedli opravdu skvělou práci. Tímto bych chtěl všem závodníkům pogratulovat za jejich výkony a, i když bylo uděleno mnoho nulových hodnocení, tak i přesto byli závodníci naprosto disciplinovaní a profesionální, a i díky nim závod proběhl hladce a bez komplikací.

      Umístění nejlepších závodníků: na třetím místě skončil Tommy a René Kubálek, na druhém místě Coudy Redwixen a Tomáš Novák a vítězem třetího ročníku se zaslouženě stal Noris z Hückelovy vily a psovod Pavel Rouček. Všem moc gratulujeme!

      Na závěr bych chtěl poděkovat našim sponzorům, kteří opět poskytli skvělé ceny pro závodníky: Arion, Ataner, Happy dog, Guamani cz., Procter and Gamble, Stachema, pekárna Odkolek, řeznictví a uzenářství Roman Sova, J&T Sound a samozřejmě našemu mediálnímu partnerovi časopisu e-canis. Dále děkujeme fotografce Adéle Tůmové, kameramanovi Petru Krížovi a zvukaři Pepovi Tovarovi.

        Velkou zásluhu na úspěšném chodu závodu má celý organizační tým. Všem, kteří se jakýmkoliv způsobem podíleli, patří velké poděkování, každému jednotlivci, který se do pořádání zapojil, hlavně kantýně, která fungovala opět bezvadně.

         Již brzy začneme vymýšlet záludnosti na čtvrtý ročník a doufám, že se na nás zase přijedete všichni podívat, nebo si zazávodit, moc rádi Vás opět uvidíme v našem přátelském prostředí na Sahaře.

 

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->