Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.
Již tradičně se koncem ledna v Orlických horách sejdou musheři, aby mohli mezi sebou poměřit kondici svých týmů. 27. ročník Šediváčkova longu bude odstartován 21. ledna a závodníky bude čekat 300 km a 200 km dlouhá trať. Odolnost dvounohých a čtyřnohých závodníků prověří i přenocování na sněhu pouze s vybavením, které si sami dovezou v saních. Pojďme si o tomto legendárním závodu povědět více.
Pro mushery a jejich psy bude připravená krásná, ale zároveň náročná trasa. Během tohoto mezinárodního závodu týmy zdolávají převýšení přes 7 500 m. Šediváčkův long díky jeho náročnosti s oblibou absolvují závodníci místní, ale i z jedenácti evropských zemí. Loni byl závod ukončen předčasně, neboť mu počasí nepřálo. Jak to bude letos…?
Každoročně se do Deštného sjíždí na start Šediváčkova longu kolem 700 tažných psů a více než 100 musherů z České republiky i z dalších zemí, jako jsou Německo, Rakousko, Švýcarsko, Francie, Itálie, Nizozemsko, Chorvatsko, Maďarsko a Polsko. Na závodníky čekají dvě náročné trasy: čtyřetapová o délce 200 km a pětietapová o délce 300 km, vedoucí překrásnou, ale zrádnou přírodou Orlických hor. Lídrem českých účastníků je Roman Novotný z Příbramska, který se tohoto závodu účastní nepřetržitě od jeho vzniku. Letos se na trať vydá již po dvacáté sedmé. Mezi další úspěšné české mushery patří například Roman Habásko z Podbořan.
Během 26 předchozích ročníků se Šediváčkův long vyvinul v závod, který úspěšně čelí krizím i nepřízni počasí. Nepřetržitou tradici přerušila až pandemie v roce 2021. Organizátoři monitorují závodníky na tratích pomocí speciální technologie, která poskytuje aktuální přehled o jejich pohybu. Díky tomu mohou diváci sledovat závod online na oficiálních webových stránkách. Mezinárodní prestiž závodu potvrzuje opakovaná účast desítek závodníků z celkem třinácti zemí.
Šediváčkův long zahrnuje náročné závody na dlouhé trati, které jsou současně Mistrovstvím České republiky v LONGu. Závodníci a jejich spřežení čelí nejen velkým vzdálenostem, ale také extrémnímu převýšení přesahujícímu 7500 metrů. Tento závod je nejdelším svého druhu v České republice a jedním z nejtěžších v Evropě. V roce 2004 hostil i Mistrovství Evropy v kategoriích LONG a MID.
Šediváčkův long je nejdelším svého druhu v České republice a jedním z nejtěžších v Evropě!
Start a cíl závodu se tradičně nachází v osadě Jedlová v obci Deštné v Orlických horách, která se na organizaci podílí. Šediváčkův long je nejen sportovním podnikem, ale i jedinečným zážitkem pro všechny zúčastněné – závodníky, psy, diváky, organizátory i sponzory. Každý rok přiláká do tohoto malebného regionu mnoho návštěvníků, kteří chtějí zažít kouzlo polárního světa, atmosféru soužití člověka s přírodou a obdivovat výjimečnou spolupráci lidí a jejich věrných psích pomocníků. Závod je oslavou přátelství, spolupráce a krásné, i když drsné přírody zasněžených Orlických hor.
Před téměř třiceti lety hledala skupina nadšenců, kteří se věnovali mushingu, v České republice vhodnou oblast pro pořádání závodu psích spřežení na dlouhé vzdálenosti. Požadavky byly jasné – dostatečné sněhové podmínky, ideální nadmořská výška, vhodný profil tratí a vstřícnost místních úřadů. Nakonec našli ideální místo v Orlických horách, a tak mohl být v únoru 1997 odstartován nultý ročník závodu, později označený jako „první“. Ještě před samotným startem závodu však došlo k nešťastné události. Pavlu Kučerovi, jednomu z organizátorů, utekli dva psi, z nichž jeden, sibiřský husky jménem Šedivák, byl zastřelen u jedné z vesnic místním obyvatelem. Na památku této tragédie získal závod název „Šediváčkův long“, který nese dodnes. Postupem času se závod rozrostl a byly vytvořeny dvě tratě o délkách 222 a 333 km. Obě vedou po hřebenech Orlických hor a částečně i po malebné polské straně tohoto pohoří. Šediváčkův long se skládá ze čtyř etap, přičemž jedna z nich zahrnuje povinný bivak, tradičně umístěný na louce za starým statkem u obce Souvlastí.
Každoročně se tento náročný podnik koná poslední týden v lednu. Typické jsou pro něj mrazivé podmínky a dostatek sněhu. Organizace závodu vyžaduje obrovské úsilí ze strany pořadatelů, dobrovolníků i sponzorů, přičemž nemalou roli hrají také podpora místních samospráv a kraje. Z původně malého regionálního závodu se stal podnik s celoevropským dosahem. Šediváčkův long bývá označován přívlastky jako „nejdelší“, „nejtěžší“ či „nejznámější“. Jeho věhlas stále roste, a to nejen mezi mushery. V roce 2004 byl závod dokonce poctěn konáním mistrovství Evropy FISTC.
Tento závod každoročně přitahuje mnoho návštěvníků, kteří touží okusit atmosféru polárních světů, kde lidé i psi společně čelí mrazivým podmínkám. Už od pradávna hrála psí spřežení důležitou roli v oblastech s dlouhými zimami – od dopravy osob a nákladů až po objevování neprobádaných polárních krajů a dosažení obou pólů.
Pokud se chystáte tuto akci navštívit, pak je třeba pamatovat na to, že v okolí tratí a chaty Kristýna je třeba se pohybovat s maximální opatrností!
Šediváčkův long je prestižním závodem psích spřežení, který láká nejen mushery, ale také milovníky psů, psího sportu a přírody. Tento jedinečný podnik nabízí příležitost nahlédnout do tvrdého světa musherů – od jejich příprav přes zákulisí až po samotný závod. Šediváčkův long je nejen nejnáročnějším a nejdelším závodem v České republice, ale také v celé střední Evropě. Zázemí závodu se nachází u chaty Kristýna v osadě Jedlová v Deštném v Orlických horách. Zde najdete nejen jeho start a veškeré zázemí pro návštěvníky v podobě stánků s občerstvením, ale také místo pro oficiální vyhlášení výsledků. Mezi nejzajímavější části patří stake-outy – místa, kde závodníci pečují o své psy a kde psi odpočívají před i po absolvování denních etap. Tato místa si mohou návštěvníci prohlédnout a zažít tak autentickou atmosféru závodu. Chata Bedřichovka, která je rovněž součástí programu, se nachází v lyžařském areálu na začátku obce Orlické Záhoří, směrem od Deštného.
Pokud se chystáte navštívit Šediváčkův long, pak je třeba pamatovat na to, že v okolí tratí a chaty Kristýna je třeba se pohybovat s maximální opatrností. Psí spřežení bývají velmi dlouhá a jejich zastavení na místě může být obtížné. Proto je důležité dbát pokynů pořadatelů, kteří se pohybují podél tratí, a zajistit tak bezpečný průběh závodu pro všechny zúčastněné.
Chata Kristýna – zázemí závodu, stake-outy, start a cíl většiny etap
Masarykova chata – snadná dostupnost, zhruba první třetina denní vzdálenosti
Hřeben Orlických hor – zvláště mezi Šerlichem a Pěticestím jsou na spřežení krásné pohledy
Chata Bedřichovka – vidět psy odpočívat
Zámeček – Pádolí – bivak – vidět psy odpočívat ve sněhu a mushery stanovat, je velkým zážitkem
Srdečně vás zveme na Šediváčkův long, jedinečný závod psích spřežení, který se koná v srdci zasněžených Orlických hor! Přijďte zažít nezapomenutelnou atmosféru plnou adrenalinu, obdivovat mistrovskou souhru musherů a jejich psů a nahlédnout do zákulisí tohoto náročného sportu. Staňte se součástí této mimořádné události, která oslavuje sílu, vytrvalost a oddanost člověka a jeho čtyřnohých přátel.
Iveta Panýrková
Foto: archiv pořadatele - Šediváčkův long
Přijde vám jako dobrý nápad, představit si během zimního měsíce také nějaké „zimní“ ...
Představení plemene v podobě portrétuOrlické hory se znovu stanou dějištěm neobyčejného závodu psích spřežení. Ano, hádáte ...
Tam nesmíte chybětŠediváčkův long-->