Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Radosti hárání

Zvažujete koupi psí holčičky? Kromě kupy radosti přináší další „ženská do baráku” dvakrát ročně také oblíbené období všech pejskařů – hárání. Některá plemena mají to štěstí, že je říje „postihne“ jen jednou do roka, jiná naopak klidně i třikrát. Na co se tedy můžete s vaší fenečkou těšit?


Radosti hárání
Kateřina Smětáková 6.4.2024 2056x Jak na to?Pro začátečníky ...

Máme doma fenečku. V necelých osmi měsících to přišlo, a ze štěňátka se stala psí holka se vším všudy. Vzhledem k přítomnosti nekastrovaného psího samce ve společné domácnosti máme doma vskutku veselo. A protože jsem přející, ráda se s vámi podělím o radosti prvního hárání, a třeba najdete i pár tipů jak toto období přežít ve zdraví – především duševním.

Přineste mi dvojité vodka-lexaurin-caffé, prosím!

Hárání je náročné nejen pro vaši holčičku, ale i pro vás. Na co se ve zkratce můžete těšit? Zopakujete si období učení hygieny, kdy vaše princezna bude potřebovat častěji venčit. Ano, zejména v noci. Totéž vás může potkat s opakováním výchovy na téma „neboj, já zase přijdu”. V druhé polovině cyklu trpí mnohé dámičky selektivní hluchotou nebo se tváří, že již naučené povely slyší úplně poprvé v životě. Žabí stehýnka na bešamelu se jim mohou zdát nehodny pozření. Nebo naopak tláskají páté přes deváté a jsou prakticky bezedné. Na procházky je možná budete v podstatě ukecávat, a budou se tvářit jako hromádka neštěstí. Záhadně se vám také kolem domů mohou rojit psi z blízkého i dalekého okolí, popřípadě vás po nocích oblažovat z ulice milostným vytím. Těšíte se? Tohle všechno může být i „vaše” první hárání.

Období říje přichází s pubertou, obvykle kolem půl roku věku. U menších plemen může přijít dříve, naopak u velkých a obřích plemen mnohem později.

Kdy to přijde?

Radosti hárání

Období říje přichází s pubertou, obvykle kolem půl roku věku. U menších plemen může přijít dříve, naopak u velkých a obřích plemen mnohem později. Některé fenky hárají pouze jednou do roka. Většina z nás takové štěstí nemá a „oblíbená” perioda přichází dvakrát ročně. Hárání není nijak vázáno na roční období, ačkoliv se dříve tradovalo, že fenky hárají především v jarních a podzimních měsících. Celá tato kratochvíle trvá obvykle kolem dvaceti jedna dní.

Jak poznám, že fenka hárá?

Radosti hárání

Pakliže doma nemáte dokonalý hlásič holčičích záležitostí – nekastrovaného psa – jako já, zpravidla vás na začínající cyklus upozorní krvavý výtok a zvětšená vulva vaší fenky. V očekávání věcí příštích se může vlivem otoku přesunout blíže ocásku. U dlouhosrstých plemen se nemusí tyto změny jevit tak velké. Naopak hladkosrstá nebo krátkosrstá fenka v říji bývá poznat poměrně lehce. Háravky mohou být i celkově citlivější. Nezřídka provází toto období i častější močení nebo lehký průjem či zvýšená teplota.

Parfém značky Háravka

Radosti hárání

Sekret, který fenka během hárání produkuje, obsahuje také značné množství feromonů. Je to přirozené lákadlo pro roztoužené psí samečky. Někteří milovníci tento pach registrují na poměrně velké vzdálenosti, a málokterý mu dokáže odolat. Psí holky v říji mohou také začít značkovat, aby snad širokému okolí tato informace neunikla.

Každá fenka prožívá říji jinak, někdy může změnit i své chování!

Hormonální bouře

Kromě fyzických projevů, které jsem zmínila výše, může vaše fenka změnit v říji i své chování. Některé se stávají mazlivější, vyhledávají více společnost majitele, mohou si vás i více hlídat. Nebo také přesně naopak. Každá fenka prožívá říji jinak. Mohou být i „rozhozené” z určitého diskomfortu, bez nálady. Fenka může být i nežravá nebo naopak „bezedná”. Obrňte se trpělivostí a snažte se chovat, jako by se nic nedělo. Chlácholením, uklidňováním a litováním můžete její „chandru” ještě prohloubit.

TIP

Pokud máte pocit, že je fenka skleslá, zaměstnejte jí více hlavu. Výcvik, triky, hlavolamy nebo čichací hry ji rozptýlí.

Od háravky tlapky pryč!

Radosti hárání

Jedná-li se o první hárání, je velmi nežádoucí, aby byla fenka nakryta. Především je sama ještě v podstatě štěně, a na mateřství není připravena ani fyzicky, ani duševně. Pokud se nejedná o chovnou fenu, není připuštění pro její blaho potřeba ani ve vhodnějším věku. Každopádně zejména uprostřed cyklu bývají fenky velmi svolné k páření, a pokud se k nim dostane pes, je možnost nežádoucího krytí značně vysoká. Přesto, že vaše Fifinka se do této doby jevila jako slušně vychovaná a poslušná psí holčička, může se z ní stát doslova prostopášná kurtizána, která vezme kramle hned, jak odepnete vodítko. Je to sice otrava, ale háravku venčete raději vždy na vodítku. I na vlastní zahradě. Věřte, že i fenky umí být, co se týče útěku za svým vyvoleným, značně vynalézavé.

Hygiena musí být

Radosti hárání

Tu obvykle zvládají fenky samy poměrně dobře. Na vás, jako majitelích, je častější praní pelíšku nebo deky, kde fenka odpočívá, popřípadě častější řádění s mopem na podlahu. Jistou možností, jak uchránit podlahovou krytinu od červených ťupek jsou hárací kalhotky. Dnes už jich je množství střihů a barev. Dokonce můžete pořídit i variantu s krajkami nebo kanýrky. Fantazii se meze nekladou. Jak moc je používání takového sexy prádélka pohodlné a funkční, to už je věc druhá. Ideální je nechat fenku, ať se o své intimní partie postará sama. V době vaší nepřítomnosti může opět posloužit interiérová klec, kde se může vaše holčička věnovat intimní hygieně dle libosti a neutrpí tím váš nábytek ani koberec. Pokud je fenka zdravá a hárání probíhá normálně, žádné další mytí není nutné. V teplém období je vhodné fence zatrhnout koupání v přírodních vodních zdrojích – zejména ty nepříliš vábné by mohly způsobit zdravotní obtíže.

Dva jsou lepší než jeden

Radosti hárání

Pakliže patříte k dobrodruhům a duševním masochistům jako já, pořídíte si k pejskovi fenečku. Ano, i takoví lidé existují a není nás málo. Hárání se tak stává opravdu dobrodružstvím na všech frontách. Nese-li váš kluk hárání jeho spolubydlící se stoickým klidem, můžete si gratulovat. Ano, i ignorace voňavých psích slečen se dá do jisté míry naučit a natrénovat. Slovy klasika – Vezmeme to zkratkou. Je to sice dál, zato horší cestou. Odměnou vám ovšem bude lépe ovladatelný psík, kterého jen tak něco nerozhodí. Stále však platí, že důvěra v jeho ovládací schopnosti by neměla být bezbřehá. Po dobu vaší nepřítomnosti zamilovaný páreček zajistěte tak, aby nedošlo k nehodě.

Dozvuky

Radosti hárání

Zdá se vám tohle všechno šílené? Nebojte se, nikdy nemůže být tak zle, aby nemohlo být ještě hůř. Zhruba dva měsíce po hárání se může u vaší berušky objevit tzv. falešná březost. Opět může mít různé projevy. Těžko říct, jestli jsou horší ty fyzické, nebo duševní. Tělo nebo hlava vaší fenky, pro lepší efekt oboje, se prostě rozhodnou, že budou mít štěňátka. Přestože fena nebyla nakryta, při tzv. „falešce” se chová přesně naopak. Může se jí spustit laktace, fenka tloustne, obzvláště kvalitní herečky v podstatě fingují i porod. Následně velice pečlivě pečují o hračky, plyšáky nebo třeba páníčkovu botu. Tento stav není zase tak vzácný, jak by se mohlo na první pohled zdát. A můžeme se mu věnovat třeba v některém z dalších článků.

 

Kateřina Smětáková

Foto: Pixabay, autorka

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->