- MERCH eCanis
podpořte naší činnostJedna z cest, jak můžete naši práci podpořit a něco hezkého si u toho pořídit, je zakoupení našeho MERCHE. Moc děkujeme za vaše objednávky.
- Vybavení
pro psyZajímavá nabídka běžných i profesionálních kynologických potřeb od českých výrobců.
- Tiskoviny
kalendáře, knihy, ...Polygrafické materiály s kynologickou tématikou. Vzdělání není nikdy dost.
- Krmení
maso, pamlsky, ...Kvalitní krmiva, pamlsky či jiné doplňky od předních českých výrobců, které pečlivě vybíráme.
Partnerský eshop:- Úvod »
- Magazín »
- Články »Výcvik psů»Služební kynologie»Psi ve službách Pohraniční stráže – jak to bylo?
Psi ve službách Pohraniční stráže – jak to bylo?
Líbil se vám náš nedávný článek o Pohraniční stráži? Tak pojďme proniknout ještě více do hloubky… Zajímalo by vás třeba, jak to vlastně v minulosti u ní bylo se služebními psy? Nebyla to tehdy snadná doba, ale pamětníci si na ni i přesto dobře vzpomínají, protože pouta, která si se svými čtyřnohými parťáky ve službě vytvořili, zůstala už navždy.
Služební psi se používali u pohraničních složek už před rokem 1951, ale na jejich využití nebyl kladen takový důraz jako později. Už po zřízení Pohraničních oddílů SNB v roce 1945 do nich byli zařazováni psovodi se psy. Jejich výcvik byl v té době organizovaný ve škole psovodů SNB v Pyšelích.
Jak to kdysi bylo?
Po vytvoření pohraničních pluků SNB v roce 1946 se v jejich sestavě nacházelo už tehdy i padesát služebních psů. Výcvik probíhal ve výcvikovém středisku psovodů ve Strážnici na Moravě, které bylo převzaté od Finanční stráže. V roce 1947, kdy došlo k nasazení části PS proti banderovcům, přibylo do těchto jednotek rovněž dvacet psovodů se psy. Jejich využití spočívalo zejména v pátracích skupinách, které sledovaly banderovce po stopách a pomohly i zadržení jejich velitele Burlaka.
Víte, že...?
Banderovci byli nazývání příslušníci Ukrajinské povstalecké armády přesněji řečeno frakce Stepana Bandery. UPA vznikla během 2. světové války na Ukrajině, konkrétně dne 14. října 1942.
V roce 1950 sloužilo u PS celkem 150 služebních psů, tzn., že průměrně byli na četách 1. sledu (nepočítaje jezdecké čety) umístěni jeden až dva psi. Do roku 1951 se jejich stavy postupně zvýšily až na 250 a u prvosledových jednotek se počítalo se zařazením dvou psů hlídkových a jednoho psa pátracího.
Tito služební psi byli přiděleni pouze příslušníkům SNB, tzv. gážistům. Jejich zásobování nebylo ústředně řízeno ani zabezpečeno. O výživu psů se starali sami psovodi z příspěvků, které dostávali, a to ve výši 450 Kčs měsíčně. Doplňování a zvětšování stavu se provádělo prostřednictvím nákupu ministerstva národní bezpečnosti. Základní a opakovací výcvik probíhal pouze ve výcvikových střediscích. Na útvaru byla pro výcvik psa stanovena jedna hodina denně, což se však prakticky ani nedodržovalo a služební psi nebyli udržováni na požadované úrovni výcviku. Proto bylo pro jejich správné využití nutné zabezpečit jejich schopnosti a dovednosti opakovacím výcvikem, který se uskutečňoval v rámci rot vždy jednou měsíčně.
Rozvoj služební kynologie
Po reorganizaci PS v roce 1951 byl kladený i zvýšený důraz na rozvoj služební kynologie a brzy se služební psi stali důležitou součásti pohraničních rot. U brigád PS byla zřízena funkce referenta služební kynologie. V té době již výcvikové středisko psovodů ve Strážnici svojí kapacitou nestačilo a tak se rozkazem ministra národní bezpečnosti v březnu 1951 zřídila škola psovodů a služebních psů v Srní u Sušice, která byla později přemístěna do Doupova. Zde se organizovaly dvouměsíční kurzy výcviku psů a karanténa nově nakoupených jedinců. Početní stavy psů byly doplňovány výhradně nákupem od kynologů Svazarmu.
V roce 1952 byla u pohraničních rot zřízena funkce velitele družstva psovodů. Tyto příslušníky bylo nutno vycvičit, a proto byla z výcvikového střediska v Doupově utvořená poddůstojnická škola psovodů. U brigád PS se zřizovala výcviková střediska psovodů nováčků. V tomto roce byla také poprvé vyhlášena soutěž o nejlepšího služebního psa v rámci pohraniční stráže. Soutěž pak byla organizována každý rok.
Početní stavy psovodů a psů se u pohraničních rot zvýšily na čtyři hlídkové a jednoho psa pátracího, kterého měl přiděleného velitel družstva. Výcvik velitelů družstev se prováděl současně s výcvikem pátracích psů v šestiměsíční poddůstojnické škole, kde současně probíhala dvouměsíční příprava nově nakoupených psů. Plánovalo se, že každá rota bude mít k dispozici až šest služebních psů.
V roce 1954 byl zřízený vojenský prostor Doupov, a tak se poddůstojnická škola psovodů PS přemistíla do Libějovic u Vodňan!
Využití služebních psů na státní hranici přinášelo dobré výsledky a tak stoupaly požadavky na doplňování jejich početních stavů.
Hrdina pohraniční stráže – Brek
Za dobré výsledky byl ve stejném roce vydán ministrem národní bezpečnosti například rozkaz, ve kterém bylo uvedeno, že služební pes Brek od pohraniční roty Poštorná znojemské brigády nesmí být utracen, ale musí zemřít přirozenou smrtí a do konce života mu musí být věnována příkladná péče. Legendární pes Brek se podílel na zadržení šedesáti dvou narušitelů. Po smrti byl vypreparován a stal se součásti expozice bývalého Muzea SNB a vojsk MV.
O významných psech Pohraniční stráže budeme zveřejnovat samostatný miniseriál, na který se můžete těšit již během července 2022.
V roce 1955 bylo u PS už celkem 1081 služebních psů. Jejich rozmístění u jednotlivých brigád bylo následující:
3. brigáda Karlovy Vary 132 psů 4. brigáda Znojmo 110 psů 5. brigáda Cheb 136 psů 7. brigáda Sušice 96 psů 9. brigáda Poběžovice 111 psů 10. brigáda Volary 91 psů 11. brigáda Bratislava 85 psů 12. brigáda Planá 79 psů 15. brigáda České Budějovice 132 psů 19. brigáda Děčín 97 psů ostatní součásti 12 psů Vlastní chovný program
V roce 1956 bylo na každé pohraniční rotě zařazeno přibližně pět vycvičených psů, z toho jeden stopař. Doplňování psů nákupem již nestačilo pokrýt požadavky, a proto se v roce 1957 zřizují u všech pohraničních brigád chovné stanice psů.
Zpočátku byli služební psi využíváni k pátrání po narušitelích a k posílení hlídek. Podle druhu služby a způsobu výcviku se dělili na psy pátrací a hlídkové a od šedesátých let na pátrací, hlídkové, prověřovací, hlídací nevycvičené, chovné a štěňata.
Pátrací psi se zařazovali do hlídek-dozor a do poplachových hlídek nebo do skupin určených k pátrání po narušitelích. Hlídkoví psi byli přidělováni hlídkám stráž hranice, dozor, eskorta a skrytá hlídka. Jejich hlavním úkolem bylo upozornit hlídku na narušitele, který byl mimo její dohled a slyšitelnost, a k vyhledání čerstvé stopy po narušiteli. Hlídací psi se využívali k ochraně muničních skladů a podobných objektů. Prověřovací psi se používali ke kontrole dopravních prostředků na železničních a silničních pohraničních přechodech.
Vývoj počtu služebních psů v letech 1960 – 1969:
Rok 1960 – 1086 psů, rok 1961 – 1027 psů, rok 1962 – 1247 psů, rok 1963 – 1328 psů, rok 1964 – 1468 psů
Rok 1965 – 1418 psů, rok 1966 – 1084 psů, rok 1967 – 1052 psů, rok 1968 – 1113 psů, rok 1969 – 1196 psů
Se zvýšením početních stavů služebních psů musely být nově řešeny i otázky jejich výživy, ustájení, výstroje, veterinárního zabezpečení a výcviku. Udržovací výcvik a konkrétní příprava pro službu byla přenesená do rot, kde se psi připravovali pro službu na konkrétních trasách a stanovištích. Přípravu řídili velitelé družstev pod dohledem velitelů rot. Zdokonalovala se evidence služebních psů včetně sledování jejich zdravotního stavu. Pro každého psa byla zavedena kmenová knížka s veškerými potřebnými údaji. To usnadnilo plánovat doplňování početních stavů z chovných stanic. U vybraných rot byly zařazovány pouze feny a na jiných jsou jenom psi. To zamezilo nekvalitnímu využití psů při hárání fen.
Na požadavek Pohraniční stráže a podle receptur zpracovaných kynologií PS začal podnik masného průmyslu vyrábět masové konzervy pro psy a pekárny v Písku začaly dodávat suchary pro psy. Firma „Opus“ začala dodávat pro Pohraniční stráž výstroj a výcvikové pomůcky pro psy. Výuka kynologie byla zavedena i do přípravy velitelů rot v učilišti PS.
Těsné spojení přípravy psovodů a výcviku služebních psů s výkonem služby podstatně zkvalitnilo ochranu státní hranice!
Individuální programový výcvik
V poddůstojnické škole psovodů v Libějovicích bylo zřízeno výzkumné středisko výcviku a využití služebních psů u PS, které přineslo nové poznatky o vnitřní aktivitě psů, uplatněné při jejich dvoufázovém výcviku. To zkrátilo základní výcvik o dvacet pět procent. Byl vyzkoušený a ověřený programový výcvik psů, který spočíval v individuálním programu podle zjištěných vloh. To usnadnilo výběr psů pro jejich speciální výcvik a využití ve službě. Podle toho byli vybíráni pátrací psi, psi pro OPK, psi pro samostatný útok podél ženijních zábran, ale i psi pro slepecký výcvik, zkoušený v Libějovicích na požadavky Ministerstva zdravotnictví, a pastevecký výcvik podle požadavků Ministerstva zemědělství. Dále byli připravováni psi k vyhledávání zraněných a min na požadavek Ministerstva národní obrany. Kromě toho se zabýval výzkum novými metodami výcviku psů k jejich využití ve službě.
Od 70. let byla ochrana některých úseků zesilována „samostatně útočícími psy“. Jednalo se o psy umístěné v uzavřených kotcích v terénu za signální stěnou. Dveře kotců se automaticky otevřely po signálu o narušení stěny nebo byly otevírány dálkově hlídkou. Pes pak vyběhl a měl blokovat narušitele do příjezdu hlídky z roty nebo úseku.
Těsné spojení přípravy psovodů a výcviku služebních psů s výkonem služby podstatně zkvalitnilo ochranu státní hranice Sto procent nočních hlídek a sedmdesát procent denních hlídek bylo doprovázeno služebními psy.
Počet služebních psů v jednotlivých brigádách PS podle druhu služby v roce 1970:
(bez 11. bratislavské brigády)
Na využití služebních psů byl kladený důraz po celé období existence Pohraniční stráže. PS se i snažila vyšlechtit pro vlastní potřebu speciální plemeno. V chovné stanici Libějovice začala tak od počátku 70. let křížit německého ovčáka s karpatským vlkem. Výsledkem bylo nové plemeno československý vlčák, uznané i mezinárodní kynologickou federací, který však pro nevyrovnané vlastnosti nebyl na pohraniční roty hromadně zařazován.
V roce 1979 byly pohraniční roty podle typu (typ roty znamená plánovaný počet příslušníků na rotě) vybaveny služebními psy následovně:
Chovná stanice Libějovice měla celkem 209 psů.
Doplňování bylo prováděno ze čtyř chovných stanic, z nichž tři byly u pohraničních brigád v Chebu, Domažlicích a Bratislavě a jedna u poddůstojnické školy v Libějovicích.
Článek převzatý s laskavým svolením webu Klubu českého pohraničí.
(redakčně upraveno)
Foto: archiv redakce
Doporučujeme z našeho e-shopuMERCH eCanisNovinkaKrásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.
ZB000796od 6 650 KčMERCH eCanisNovinkaPlastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.
SklademZB00050559 KčNovinkaKřupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.
ZB000462od 22 KčNovinkaVhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv.
ZB000458od 21 KčNovinkaDietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.
ZB000453od 26 KčNovinkaObojek SOFTYVyberte barvuOdolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.
ZB000096od 0 KčKvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.
ZB000299od 539 KčKam dál ...Legendární chovatelská stanice z Pohraniční stráže – 1. díl
Legendární chovatelská stanice z Pohraniční stráže je patrně všem milovníkům služebních ...
Historie chovuHrdinové Pohraniční stráže – největší hrdina Brek
Těšíte se na již slíbené povídání o československých psech, kteří věrně sloužili u ...
Psí hrdinové
Podobné článkyCelkem 14 článků na téma: Pohraniční strážpředchozí článek
Vzpomínám na všechny své psy!další článek
Hrdinové Pohraniční stráže – největší hrdina Brek
▲ - Vybavení