Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.
Souhlasíte, že psí čenich je tak dokonalým orgánem, že se „nezastaví“ skoro před ničím? S dobrým výcvikem a vedením pak může být velice cenným pomocníkem nejen v boji proti pašování drog, peněz či zvířat, ale i spolehlivým detektorem viru Covid-19. Ptáte se, jak je to možné? Pak pozorně čtěte!
Určitě se k vám již donesla zpráva, že se také služební psi Celní správy ČR pouštějí do boje se zákeřným Covidem-19. A jak jejich „boj“ s touto nákazou bude vypadat, jak probíhal nutný speciální výcvik nebo která plemena se ukázala jako nejvhodnější, to a ještě mnohem více nám už prozradí plk. Ing. Petr Müller – ředitel odboru Dohledu a dále kpt. Bc. Jan Pleskač – kynolog Generálního ředitelství celní správy.
Projekt „Výcvik služebních psů k detekování vzorků lidí nakažených Covidem-19“ stále probíhá a předpokládáme, že bude probíhat do konce ledna, kdy bychom chtěli jeho základní část ukončit. Následovat bude kondiční udržovací výcvik.
Současně ve spolupráci s hygienickou službou se připravují pravidla a podmínky pro využití těchto služebních psů v praxi. Bohužel náš časový předpoklad dokončit výcvik do konce prosince 2020 se nenaplnil z několika důvodů, karantény hlavního cvičitele a celkově rozsahu prováděného výcviku šesti služebních psů současně.
První teoretické úvahy proběhly již v březnu 2020 při konzultaci s naším americkým spolupracovníkem. Následně na podzim v průběhu druhé fáze pandemie se začalo opět hovořit o výcviku psů na vyhledávání lidí pozitivních na Covid-19 jak v ČR, tak i v zahraničí, například ve Finsku. Oslovili jsme naše partnery jak v zahraničí, tak v České republice a rozhodli se, že zkusíme vycvičit psy Celní správy ČR, kteří by následně byli využiti na mezinárodním letišti v Praze.
V tréninku jsou dva psi plemene belgický ovčák malinois. Konkrétně roční fena Irmina ze Soutoku Sázavy a dvouletý pes Gismo z Údolí Jizery. Další je fena německého ovčáka Apy stará dva roky a stejně stará fena křížence malinois a německého ovčáka Kessy. Poslední dva psi jsou taktéž kříženci, a to zkušení a úspěšní sedmiletí matadoři ruzyňského celního úřadu Blacky a Kuky.
Při výběru konkrétních psů, které zapojíme do výcviku, jsme kladli důraz zejména na široký záběr napříč všemi kategoriemi celnických čtyřnohých specialistů na vyhledávání!
Z důvodu rychlé reakce na zhoršující se situaci kolem počtu onemocněných lidí a urychlení zavedení psů do výkonu služby bylo přistoupeno k výcviku psů, kteří základním tréninkem již prošli. Odpadlo proto zdlouhavé učení značení a také učení základních pracovních návyků.
Při výběru konkrétních psů jsme kladli důraz zejména na široký záběr napříč všemi kategoriemi celnických čtyřnohých specialistů na vyhledávání. Důvodem bylo zajištění úspěchu tohoto projektu, protože v té době, a to platí mimochodem až do současnosti, nebyly známy žádné metodiky a postupy výcviku psů na tuto problematiku. Mezi vybranými jedinci jsou tedy služební psi, jejichž specializacemi bylo do té doby vyhledávání drog, tabáku, zbraní, bankovek nebo zvířat chráněných mezinárodní úmluvou CITES. Taktéž věk psů jsme v tomto výběru zohlednili tak, aby byli zastoupeni nejenom psi s velkými zkušenostmi z praxe, ale i psi začínající, na počátku své služební kariéry. Z důvodu budoucího využití byli primárně vybráni čtyři psovodi sloužící na Letišti Václava Havla v Praze. Jako jejich záloha a hlavně pro vedení výcviku a tvorbu metodik jsou to dále dva psovodi Generálního ředitelství cel a výcvikového střediska Heřmanice.
Náš předpoklad nasazení je v první etapě na terminálu 1, tedy přílety mezinárodního letiště Václava Havla. Budeme se soustředit na vybrané lety z rizikových destinací při vstupu do České republiky, potažmo do Evropské unie. Kontrola bude směřována podle opatření stanovených hygienickou službou na cestující, respektive budeme využívat k detekci roušky nebo stěry z rukou cestujících obdobně tak, jak probíhá výcvik služebních psů.
Cílem této činnosti našich psovodů je vytipovat osoby, které mohou být nakažené infekční nemocí, z tohoto důvodu budou naši lidé i dostatečně vybaveni ochrannými pomůckami (Tyvek ochranný oblek, rukavice, respirátor, brýle), dezinfekčními prostředky a samozřejmě budou maximálně dodržovat obecná pravidla bezpečné vzdálenosti a omezení intenzivního kontaktu s kontrolovanou osobou.
Různými koronaviry se může nakazit velký počet savců. Psi nejsou výjimkou. Co se však týká konkrétně SARS-CoV-2, nebylo zatím nikde ve světě potvrzeno onemocnění COVID-19 u psů. I přes tyto kladné informace přistoupila Celní správa ČR k tomuto možnému problému velmi zodpovědně a ve spolupráci s Veterinární a farmaceutickou univerzitou Brno důsledně dohlíží na zdraví služebních psů velmi podrobnými prohlídkami.
Cestující, u kterých bude opakovaně dvakrát služební pes značit odebraný vzorek roušky nebo stěru, budou o této skutečnosti informováni s tím, že o dalším postupu rozhodne hygienická služba, která pravděpodobně uvedené osobě navrhne podrobit se testu na Covid-19.
V současné době jsme pro zajištění výcviku získali již přes 5000 vzorků roušek a stěrů na lékařské gáze. Velkou většinu vzorků jsme získali díky výborné spolupráci s FN Motol jak na jejich odběrovém místě, tak i z několika lůžkových částí nemocnice. Další část vzorků byla získána od celníků a jejich rodinných příslušníků, kteří podstoupili PCR test jak s pozitivním, nebo s negativním výsledkem. Ještě je potřeba říct, že pro výcvik bylo potřeba mít jednu třetinu vzorků od osob pozitivních a dvě třetiny vzorků od osob negativních.
Zásadní odlišností při této práci bylo vysvětlit psům, že budou označovat do té doby „klamný“ pach člověka!
Již na počátku tohoto projektu nám bylo jasné, že to nebude úplně jednoduchý úkol. Zásadní odlišností při této práci bylo vysvětlit psům, že budou označovat do té doby „klamný“ pach člověka. Pro práci psích specialistů vyhledávajících klasické celnické komodity jako například drogy a tabák je totiž reakce na lidský pach nežádoucí. Psi ho musí ignorovat a soustředit se na označování pouze navtiskaného pachu zájmových komodit.
Naučit psa značit určitý pach je pro zkušeného jedince vcelku jednoduchý a rychlý proces. V učení psa rozlišovat pach člověka COVID-19 pozitivního od negativního je však velkým rozdílem. Každý člověk má totiž odlišnou aktivní pachovou signaturu. A právě změnu této pachové signatury v reakci organismu na přítomnost viru SARS-CoV-2 v těle člověka je nutné naučit psy rozeznávat. Psi se tudíž musí vyrovnat s pachovou rozlišností každého člověka a v jejím pozadí hledat onu pozitivitu či negativitu. Ještě více práci psa ztěžuje fakt, že každý člověk vylučuje jiné množství molekul pachu. Díky všem těmto faktorům se nám během výcviku stávalo a nadále stává, že některé vzorky pes označí jednoduše, některé až po delším kontaktu a některé není schopen označit vůbec.
Z přiloženého grafu je vidět kolísavost úspěšnosti označování, která se však postupně zlepšovala v návaznosti na počtu opakování cvičení. Bylo potřeba několik set až tisíc opakování u každého psa.
Jak jsem již uvedl, náš předpoklad je, že i v rámci kontroly v praxi budeme využívat roušek nebo stěrů z rukou kontrolované osoby, na kterých bude pes provádět detekci.
Aktuálně u celní správy slouží sedmdesát jedna psů. Zájmovými komoditami pro vyhledávání jsou omamné a psychotropní látky (drogy), tabák a tabákové výrobky, bankovky, zvířata chráněná mezinárodní úmluvou CITES, zbraně a líh. Mimo tyto „pachovkáře“ máme také šest psů obranných.
Výcvikové středisko služební kynologie Celní správy leží v Heřmanicích a jeho kvalitu potvrzuje fakt, že mimo výcviku celnických psovodů se psy využívají jeho služby nejen další ozbrojené složky České republiky, ale i psovodi celních správ ze zahraničí. Zahraničních kurzistů bylo v Heřmanicích vycvičeno 127 včetně 32 instruktorů. Z těch vzdálenějších můžu jmenovat například Izrael, Gruzii nebo také Peru a Ekvádor.
Každý nově vykupovaný pes musí projít velmi náročným prověřením fyzického, zdravotního i psychického stavu tak, aby mohl co nejkvalitněji sloužit na pracovištích, jež jsou velmi různorodá díky rozsáhlým kompetencím celní správy. Odměnou mu potom je celoživotní péče a každodenní hra, v kterou se mění každodenní rutina díky využití metody pozitivního posilování.
Služební psi celní správy jsou ustájeni u svého psovoda. Jednoznačnou výhodou tohoto konceptu je to, že vztah psovod – pes je mnohem silnější a díky tomu pes během výkonu služby odvádí lepší práci pro „svého páníčka“. Dalším pozitivem je možnost rychlé akceschopnosti psovoda se psem z místa bydliště i díky přidělenému služebnímu vozidlu.
Nevýhodou pro psovoda může být to, že při odchodu psa ze služby mu zůstane další strávník na krku. Jenže kdo by se byl schopen zbavit svého parťáka?! A tak i přes starost o venčení, krmení a s věkem se zvyšujícími náklady na veterinární ošetření se 99 % psovodů stará o psího vysloužilce až do konce. Výjimky jsou opravdu mizivé, pouze z velmi závažných důvodů.
V roce 2020 služební psi detekovali 114,739 kg narkotik, 314 026 ks léků - prekurzorů k výrobě drog, 488,74 kg tabáku, 703 481 ks cigaret, 115 ks předmětů CITES, 5 ks zbraní, 26 300 ks střeliva, 280 l lihu, 8 283 000 Kč a 348 973 EUR peněžní hotovosti.
Naši psovodi se pravidelně účastní tuzemských i zahraničních soutěží. Nejde jen o to si zasoutěžit, ale zároveň dochází během soutěží k velmi důležité výměně zkušeností a informací. Největším úspěchem asi bylo prvenství na dvou mistrovstvích Evropy služebních psů celních správ ve vyhledávání drog. Nelze ale opomíjet další vítězství a úspěchy na mezinárodních soutěžích například na Slovensku, v Rusku, nebo třeba v Rakousku. Také naši obranáři se velmi často umisťují na služebních i civilních závodech na těch nejvyšších místech.
Díky tomu, že je kvalita psovodů se psy velmi vyrovnaná, se nedá hovořit o tom, že by někdo o hodně převyšoval ostatní. Bylo by proto nefér někoho vyzdvihovat. Zároveň bych na někoho mohl zapomenout, a to by mně pak nedarovali.
Pokud bych ho řekl nahlas, už by nebylo „tajné“. Ale vážně, v současné situaci by asi bylo hodně sobecké myslet pouze na sebe, a tak přáním je uklidnění situace kolem koronaviru a s tím spojené bezpečnosti a zdraví obyvatel. S následným uvolněním opatření dojde k dalšímu rozvíjení kynologie díky opětovnému otevření možností tuzemské i zahraniční spolupráce, včetně soutěží – to už trošičku sobecké je (smích).
Moc vám děkuji za zajímavý rozhovor.
https://www.celnisprava.cz/cz/o-nas/Stranky/vycvikove-zarizeni-sluzebni-kynologie.aspx
Foto: Celní správa České republiky
Také se již od minulého dílu těšíte, co nového vám přinese ten další, co všechno se ...
Výcvik psůZkoušeli jste podle návodu z úvodního dílu naučit svého pejska první dva triky a už jste se ...
Výcvik psů-->