Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.
Víte, co se stalo téměř před padesáti lety 15. června? Šlo o asi největší pejskařskou tragédii v našich dějinách. A proč tuto smutnou událost připomínat? Právě proto, že i dnes si velmi často docela slušně „zahráváme“…
Parné dny, které v červnu roku 1975 panovaly, byly opravdu vražedné. Ten osudný den 15. června 1975 se konala přehlídka chovných psů plemene německý boxer. A tehdy přímo v kruhu a pak následně ještě několik dní po akci následkem poruchy termoregulace uhynulo několik psů tohoto plemene. Pro nás mohou být tyto události nejen bolestnou vzpomínkou, ale i jakýmsi varováním…
Dnes už se možná na tuto tragickou událost zapomnělo. Pravdou však je, že ani do roku 1975 a ani nikdy později se podobná tragédie v rámci plemene neopakovala. Cílem byla jistá selekce. Na psy byla „naložena“ enormní zátěž, kterou měli „vydržet“ jen ti nejlepší a nejkvalitnější jedinci. Bohužel z dochovaných zpráv a z komentářů pamětníků víme, že tehdejší funkcionáři tvrdili, že v tomto počasí to bude pěkná selekce, kdy se ukáže, co ten který pes vydrží. Tato slova měla padnout již v době, kdy byli tři boxeři mrtví. (Zdroj, jenž nechce být jmenován.)
Tehdy by nový zátěžový test, který trval třicet minut a byl kombinací klusu a chůze, každý z přítomných boxerů zvládnul. Ale… Bohužel svoji důležitou roli zde hrálo i nadprůměrně horké počasí. A jak asi není třeba připomínat, německý boxer patří k brachycefalickým plemenům, která mají predispozice k rychlému přehřátí organismu.
Pes bude velmi silně hyperventilovat, uvidíte i dýchání do břicha, bude neklidný, ve vážných případech může být i apatický. Jeho sliznice budou rudě červené, ve vážných případech se zabarví do fialovo-modré barvy (to značí nedostatek kyslíku).
Mezi uhynulými psy byla řada opravdu vysoce kvalitních jedinců. Šlo o psy, kteří byli zvyklí na sportovní zátěž. V tento osudný den se dá říci, že těžce utrpěl chov německého boxera, protože bylo zmařeno tolik životů a tolik skvělých genů šlechtěných po desítky let, a to bohužel jen na základě jednoho špatného rozhodnutí. Povýšit možnosti německého boxera na atletické schopnosti německého ovčáka – takový nesmysl. Avšak nutno podotknout, že podobná událost vlivem horka potkala i německého ovčáka. Necelé tři týdny po pardubické tragédii 6. července uhynulo na oblastní výstavě v Rokycanech několik německých ovčáků.
∼ Představte si pohled na areál, kde na jedné straně klečí a pláčou majitelé nad svými mrtvými psy a na straně druhé se slavnostně vyhlašují výsledky. I takový byl pohled na dění v Pardubicích 15. 6. 1975… ∼
Svědci vypověděli, že jejich velký obdiv sklidil MVDr. Karel Norek, kterému pod rukama umíral jeho vlastní pes, a přesto se snažil pomáhat i ostatním. Za to mu patří veliké poděkování…
Událostí v Pardubicích se zabýval i UV ČSCHDZ, která projednala veškeré faktory, stížnosti a výpovědi z onoho dne. Některá zjištění, která zde ocitujeme, poukazují na hrubé porušení pravidel. V zápisu je mimo jiné uvedeno:
Podle znaleckého posudku, (který je v kompletním znění možné nalézt v knize Německý boxer od Martina Říhy) bylo ten den v Pardubicích vše v pořádku a podle plánu, takže se nic nestalo. V chování pořadatelů a rozhodčích nebylo shledáno žádných závad. Nutno podotknout, že další kroky vůči organizaci ČSCHDZ podniknuty nebyly, protože ta svou činnost k 31. prosinci 1975 ukončila.
Zátěžový test
1975 – Doba trvání 30 minut (10 minut klus – 10 minut krok – 10 min klus)
Těžko hodnotit akci, která se odehrála před čtyřiceti čtyřmi lety. Nyní už viníka opravdu nedohledáme. Co si z toho však můžeme vzít za ponaučení? Vavříny nejsou vždy důležité. Prioritní je zdraví a život, protože to nám nikdo nikdy nevrátí, nikdo nám nedá druhou šanci. Kdežto ty vavříny si holt můžete vyběhat i jindy...
Redakce eCanis hledá pamětníky této smutné události, aby se s námi podělili o své vzpomínky. Patříte-li mezi ně, napište nám na redakce@ecanis.cz. Budeme se těšit i na vaše postřehy.
Článek obsahuje fotografie psů s upravenými ušními boltci na obou stranách hlavy psa, v jejímž důsledku dochází ke ztrátě tkáně a tím změně vzhledu psa.
Jedná se o fotografie psů narozených před rokem 1992. V ČR je dle ust. § 4 písm. g) zak. č. 246/1992 Sb. v platném znění zejména ve znění zákona 77/2004 Sb. tento zákrok zakázán a považován za týrání.
Foto: archiv Jany Kristkové, Poznej svého psa (Frank U. Piech), Atlas plemen psů (Najman, Novotný), Atlas plemien psov (D. Najmanová, Z. Humpál)
Měli byste chuť vstoupit společně s námi do fascinujícího světa mexického naháče? Právě ...
Chov psůPojďte se společně s námi seznámit s dalším úchvatným plemenem bez srsti. Tentokrát vám ...
Chov psů-->