Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.
Věděli jste, že jedním z nejčastějších problémů, se kterými se majitelé psů potýkají, je nadměrné drbání a svědění kůže? Na následujících řádcích si podrobně rozebereme nejfrekventovanější příčiny takového chování, přehled příznaků jednotlivých potíží a doporučení vhodné prevence i léčby. Dozvíte se, kdy je čas vyhledat veterinární pomoc a jak správnou péčí přispět ke zdravé psí srsti i pokožce. Článek je určený jak začínajícím chovatelům, tak i zkušeným pejskařům, kteří chtějí lépe porozumět signálům, které k nim vysílá jejich čtyřnohý přítel a parťák.
Každý pejskař si jistě někdy všiml, že se jeho pes drbe. Většinou se jedná o naprosto běžné chování – jedno poškrábání za uchem nebo protření tlamy o koberec nebo o trávu nemusí znamenat žádný problém. Pokud se ale pes drbe opakovaně, intenzivně nebo si dokonce vykusuje srst či vytváří lysá místa, může jít o příznak zdravotního problému. Příčin může být hned několik – od běžného svědění, přes alergie a kožní onemocnění, až po psychické potíže. Důležité je správně rozpoznat, kdy už se jedná o problém a co je jeho možnou příčinou.
Jedním z nejběžnějších důvodů, proč se psi drbou, jsou vnější parazité. Tito nezvaní hosté dokáží psovi způsobit nejen velmi nepříjemné svědění, ale i závažnější zdravotní komplikace, jako jsou alergické reakce či kožní infekce. Mezi nejznámější cizopasníky patří blechy, ale drbání mohou vyvolat i vši nebo roztoči.
Blechy
Blechy patří mezi nejčastější parazity hostující na psech. I když si jich majitel nemusí okamžitě všimnout, jejich přítomnost dokáže způsobit psovi velké nepohodlí. Kousnutí od blechy bývá velmi svědivé a některé jedince může trápit i tzv. alergie na bleší kousnutí, která se projevuje zánětem kůže a výrazným svěděním.
Pes se v takovém případě často intenzivně drbe, kouše se do srsti, tře se o nábytek nebo o podlahu. Někdy je možné v srsti zahlédnout drobné černé tečky, které jsou ve skutečnosti bleším trusem. Na kůži mohou být viditelné drobné ranky nebo zarudnutí.
Léčba spočívá v pravidelném používání antiparazitárních přípravků, jako jsou spot-ony, ochranné obojky nebo tablety. Zároveň je nutné důkladně vyčistit pelíšek a okolí, kde se pes pohybuje, protože blechy mohou přežívat i v prostředí, a to bohužel dlouhodobě.
Roztoči a svrab
Kromě blech mohou být příčinou svědění i roztoči, mezi nimiž hraje největší roli zákožka svrabová, která způsobuje onemocnění známé jako svrab. To se projevuje velmi silným svěděním, zarudnutím, tvorbou strupů a často i mokvajícími oblastmi na kůži. Typickými místy výskytu jsou uši, lokty, břicho a okolí očí.
Léčba svrabu vyžaduje odborný zásah veterináře, který obvykle nasadí antiparazitární přípravky a doporučí speciální léčebné koupele. V některých případech je nutná i izolace psa od ostatních zvířat.
Alergická reakce je přehnaná reakce imunitního systému na látky, které jsou jinak běžně neškodné!
Stejně jako lidé, i psi mohou trpět různými formami alergií. Alergická reakce je přehnaná reakce imunitního systému na látky, které jsou jinak běžně neškodné. U psů se nejčastěji setkáváme s potravinovou alergií, kontaktní alergií nebo atopickou dermatitidou.
Potravinová alergie
Potravinová alergie se u psů projevuje především svěděním, které postihuje celé tělo. Kromě toho se mohou objevit opakující se záněty uší, zažívací potíže, jako jsou průjmy nebo zvracení a někdy i zhoršení kvality srsti. Mezi nejčastější potravinové alergeny patří kuřecí a hovězí maso, obiloviny, mléčné výrobky nebo sója.
Diagnostika potravinové alergie není vždy jednoduchá – obvykle je nutné nasadit eliminační dietu a postupně vylučovat jednotlivé složky potravy, dokud se nedojde k problematické surovině. Pomoci může i přechod na hypoalergenní veterinární krmivo.
Atopická dermatitida
Jedná se o chronické kožní onemocnění způsobené alergií na vnější prostředí – například pyly, prach, plísně nebo roztoče. Onemocnění má genetický základ a existují plemena nebo i konkrétní jedinci, kteří mají větší predispozice k rozvoji takového problému.
Atopická dermatitida se projevuje svěděním, záněty kůže, opakujícími se infekcemi a ztrátou srsti. Léčba bývá dlouhodobá a zahrnuje podávání antihistaminik, koupele v léčebných šamponech, někdy i nasazení kortikosteroidů či imunoterapie.
Suchá pokožka může být stejně nepříjemná pro psa jako pro člověka. Nejčastěji se vyskytuje v zimních měsících, kdy je doma suchý vzduch, nebo při příliš častém koupání v nevhodných šamponech, které narušují přirozený kožní film.
Příčinou suché kůže může být také nedostatek esenciálních mastných kyselin – především omega-3 a omega-6 – ve stravě. Tyto látky jsou nezbytné pro zdravou kůži i lesklou srst. Projevy suché kůže zahrnují lupy, šupinatění, podráždění a samozřejmě i svědění.
Pomoci může změna stravy – přechod na kvalitní krmivo s dostatkem tuků, nebo doplnění stravy o např. lněný olej či jiné zdroje omega mastných kyselin. Důležité je také používat jemné hydratační šampony a zvlhčovat vzduch v místnosti, kde pes tráví nejvíce času.
Příčinou suché kůže může být také nedostatek esenciálních mastných kyselin – především omega-3 a omega-6 – ve stravě!
Další častou příčinou svědění a drbání jsou kožní infekce. Ty mohou být způsobeny bakteriemi, plísněmi nebo kvasinkami a často vznikají jako sekundární problém – například po poškrábání při alergii nebo napadení parazity.
Mezi nejznámější infekce patří pyodermie, což je bakteriální zánět kůže, dále dermatofytóza (kožní plíseň) a tzv. hot spoty, tedy bolestivé, mokvající oblasti na kůži, které si pes často sám vytvoří drbáním a lízáním.
Infekce je vždy nutné řešit u veterináře. Léčba může zahrnovat antibiotika, antimykotika, speciální masti nebo léčebné koupele.
Pokud se pes nadměrně drbe, zároveň mu vypadává srst a na těle se objevují lysá místa, může jít i o hormonální poruchu. Mezi nejčastější patří hypotyreóza – tedy snížená činnost štítné žlázy – nebo Cushingův syndrom, při kterém tělo produkuje nadměrné množství kortizolu.
Autoimunitní onemocnění kůže jsou méně častá, ale mohou být velmi závažná. V takových případech tělo psa napadá vlastní kožní buňky, což vede k zánětům, vředům a výraznému svědění.
Diagnostika hormonálních a autoimunitních poruch vyžaduje krevní testy a další vyšetření. Léčba je pak často dlouhodobá a vyžaduje pravidelné kontroly.
V některých případech nemusí být příčina drbání fyzická, ale psychická. Pes může trpět stresem, nudou nebo separační úzkostí, což se může projevovat nadměrným olizováním nebo vykusováním tlapek a dalších částí těla. Tato činnost se často objevuje ve chvílích klidu, kdy pes nemá jinou aktivitu.
Psi, kteří se nudí nebo jsou dlouhodobě sami doma, si mohou vyvinout zlozvyk, který připomíná obsedantní chování. Výsledkem může být podráždění kůže, infekce nebo lysá místa.
Řešení spočívá ve zvýšení fyzické a psychické stimulace – více procházek, nové hračky, výcvik a hra. V závažnějších případech je vhodné obrátit se na odborníka na chování psů nebo veterinárního psychologa.
V některých případech nemusí být příčina drbání fyzická, ale psychická. Pes může trpět stresem, nudou nebo separační úzkostí!
Pokud se pes drbe neustále, má zarudlou nebo mokvající kůži, trpí ztrátou srsti nebo se přidávají další příznaky, jako jsou apatie, změny chuti k jídlu nebo bolestivost, je na místě neodkládat návštěvu veterináře. Včasná diagnostika může zabránit zhoršení problému a výrazně zlepšit kvalitu života vašeho psa.
Základem je pravidelná péče o srst a kůži, správná výživa bohatá na zdravé tuky a vitamíny, používání antiparazitární ochrany a minimalizace stresu v životě psa. Nezapomínejte, že i drobné změny v prostředí nebo péči mohou mít na zdraví psa velký vliv.
Zdravá kůže a srst jsou známkou spokojeného a šťastného psa. Pokud váš mazlíček trpí svěděním, je důležité nečekat a hledat příčinu – váš pes vám za to určitě poděkuje.
Michaela Weidnerová
Foto: Pixabay
Rotvajler a canisterapie? Co myslíte, jde to dohromady? Myslíme si, že vše je jen na tom, jaký ...
Rozhovory o plemeniVážení čtenáři, jistě jste zaregistrovali, že ve čtvrtek 24. dubna 2025 proběhla na ČT1 ...
Na ostří nože-->