Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.
Pokud nebydlíte na samotě u lesa a nejbližší fenku nemáte 20 km od domu, nejspíš jste se s tím také setkali. Několikrát do roka váš hafan pravděpodobně onemocní láskou. Že taková situace nebývá příjemná ani pro vás, ani pro něj, si říkat nemusíme. Hárání už dávno není doménou pouze jara a podzimu. Zejména ve městech narazíte na milostná psaníčka roztoužených fenek téměř na každém kroku. A co s tím?
Novákovic Asta z přízemí hárá, a aby toho nebylo málo, Betyna ze třetího patra také. Po ní je na řadě Fifi vedle ze vchodu…a tak dále. Zdá se vám to povědomé? V mém okolí vždy převažovaly fenky a já tíhnu raději ke psům. Problém sousedského soužití několika feneček a psího kluka nás tak přepadl několikrát do roka. Každý z nich byl jiný a podle toho prožíval i psí období námluv. Jak přežít háravku v sousedství, a může to být pro nás i přínosem?
Cvakání zuby, sliny jako dětská švihadla, kňourání, vytí, značkování po dvou krocích, labužnické vylizování „pesemesek” od roztoužených fenek, nechuť k jídlu, nenálada, nespavost, přechodná hluchota a ignorace páníčka… To je jen část symptomů, které mohou ve větší či menší míře postihnout vašeho parťáka. Nemoc? Ale kdepak… Gratulujeme, máte doma zamilovaného psa! Málokdo přejde takové projevy mávnutím ruky a s klidem zenového mistra to bere tak, že je to „prostě příroda”. Dá se vůbec něco dělat, než jen trpět a omlouvat se sousedům za počůranou fasádu a noční serenády vašeho Donchuána?
Pokud se váš hafan jakž takž drží a jeho projevy nejsou nijak drastické, obvykle postačí, když mu trošku proženete faldy a zaměstnáte více hlavinku. Po náročnější fyzické aktivitě a větší porci tréninku bude rád, že si nacpe břicho a půjde odpočívat. Po nějaké Astě z přízemí pak ani nevzdechne. Skvělou zprávou pro vás také je, že s takovým „vlažným” milovníkem máte snadnější pořízení v případě, že budete ignoraci háravých fenek cíleně trénovat.
Někteří chlupatí milovníci vyloženě trpí a jejich majitelé s nimi. Mnohdy i široké okolí. Hafani se stávají mistry v útěcích, projevují se nahlas ve dne v noci nebo naopak mlčky tak, že by se rozplakala i skála. Skuteční experti jsou schopni si přivodit i zdravotní problémy. To vše ve jménu lásky! Jak můžeme pomoci takové hromádce neštěstí? Nechlácholit, nelitovat a pustit se do práce! Ideálně už od mladého věku, kdy pejsek začne na rozumu brát, a hormony se začnou bouřit. A pokud jste to propásli nebo přišli k pejskovi až v pozdějším věku, nevadí. Začít se dá přece kdykoliv!
Zhrouceného milovníka nelitujeme, naopak mu poskytneme dostatek podnětů a jiné aktivity. S tréninkem rozhodně chybu neuděláte!
Pomineme-li chovatele, kteří mnohdy k chovným fenkám vlastní i krycího psa, existují i lidé z řad „běžných smrtelníků”, kteří si prostě pořídili páreček a z různých důvodů nechtějí nebo nemohou kastrovat alespoň jednoho z nich. Žít v klidu a pohodě s háravkou pod nosem zvládnou jen opravdoví mistři sebeovládání. Jak těm ostatním můžeme my, jako majitelé, pomoci zvládat toto období? Oddělování nekastrovaného páru v době naší nepřítomnosti by mělo být samozřejmostí. Těm pejskům, kteří hárání více prožívají, může pomoci i samostatné venčení a, pokud na ně nejsme sami a má se každému zvlášť kdo věnovat, celkové rozdělení, dokud hárání neskončí. Nejtěžší případy zamilovaných čtyřnožců mohou ocenit i „prázdniny” u lidí, které dobře znají.
Žít s háravkou přímo pod nosem zvládnou jen opravdoví mistři. Těm ostatním můžeme pomoci třeba tím, že je budeme držet od roztoužené chlupaté dámy v dostatečném odstupu!
Bez tréninku není šampionů! A trénovat můžete začít hned. Postup? Vlastně je to pořád stejná písnička… Stejně jako u čehokoliv jiného začínáme od jednoduššího a postupujeme ke složitějšímu. K těm méně vzrušivým jedincům klidně vezmeme do party trošku voňavou kámošku, která bude „rušit” ve vzdálenosti, která je pejskovi ještě příjemná a soustředí se na vás. Beznadějným milovníkům jako rušivka zpočátku postačí místo, kde psí holka zanechala voňavou pozvánku. Pokud je jeho touha silnější než on, nebojte se obrátit na profíky. Už dávno neplatí, že háravky mají zákaz vstupu na cvičák. Naopak, dobrý výcvikář právě takové lákadlo využije k ozvláštnění (a ztížení) tréninku. Odměnou vám bude ještě krapet ovladatelnější a příjemnější společník.
A jak to máte vy? Zvládá váš frajer háravky levou zadní, nebo bojujete i během procházky kolem domu? Máte nějaký svůj osobní tip jak „natrénovat” háravku? Sem s ním! Budeme se těšit v komentářích.
Kateřina Smětáková
Foto: autorka, Pixabay, Pexels
Také milujete Vánoce a chcete je nejen přežít, ale také si je náležitě užít? S tím však ...
ZajímavostiZima, Vánoce a Silvestr 2019A je to zde! Budeme zase o rok starší, ale co hůře, našim čtyřnohým miláčkům se bude ...
ZajímavostiZima, Vánoce a Silvestr 2019-->