Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.
V červnu jsme vám přestavili v rubrice méně známých plemen polského ogara. A v červenci jsme zcela úmyslně vybrali další plemeno ze země našich severních sousedů. Co říkáte, znáte polského honiče? A víte, co má společného s polským ogarem?
Také máte pocit, že lovecká plemena mají navrch nad služebními i těmi ostatními? My ano, protože čím více loveckých plemen poznáváme, tím více se utvrzujeme v tom, že myslivci stále trvají na přísné selekci a do chovu jdou opravdu jen jedinci, jenž prokazují čest své rase. Ostatně ani dnes vás nepřesvědčíme o opaku a v rubrice méně známých plemen vám představíme polského honiče, a to ve spolupráci s Tomášem Indrou, který se chovu tohtoto plemene věnuje.
Polský honič je staré plemeno uznané FCI až v roce 2006 (v Polsku už od roku 1983). Minimálně však již sto let provází polské myslivce v jejich bohatých lovištích. Je velmi těžké určit období, kdy se jedná již o polského honiče nebo o psa, který se přibližuje k dnešnímu vzorci tohoto plemene. Nejdůležitější je fakt, že přes veškeré historické překážky (národní povstání ve XIV. stol., první a druhá světová válka, změny hranic, nástup komunistické moci po roce 1945) tohle plemeno přežilo a vytrvalo. Stalo se to hlavně díky jeho kvalitám a pracovním výsledkům. Po druhé světové válce se nacházelo převážně v oblasti polských hor Biesczady, Pieniny a Tatry dohromady s Podhalem.
Předchůdci dnešních polských honičů byli využívaní v Polsku na lov téměř veškeré zvěře. Od zajíce až po medvěda. V dávné historii byly určitým specifickým rysem jeho pracovní vlohy a do určité míry jednotné znaky v typu. Nebyli používání jen tak nějací psi. Byli striktně vybíraní pouze jedinci o silné vůli lovit. Selekce byla velmi přísná a tvrdá. Hlavním kritériem byla vytrvalost vyhánění a nahánění pronásledované zvěře. Pouze ti psi, kteří dokázali vytrvale pronásledovat naháněnou zvěř, celou dobu ji hlásit nebo ji vyhánět na lovce, byli používáni pro lov. Pes byl povinen nahánět a vyhánět zvěř až do jejího vyčerpání. V dávné minulosti se v Polsku vybírali do loveckých smeček pouze ti psi, kteří měli nízký tón a projev hlášení naháněné zvěře, aby tak potěšili i sluch lovců. Takoví lovečtí psi byli ozdobou lovů šlechty v té době. Právě z nich se později vyvinuly polské typy honičů a jsou jistě pokrevně příbuzní i s jinými plemeny honičů střední Evropy. Ještě dneska vidíme velikou podobnost u slovenského kopova nebo rakouského hladkosrstého honiče (brandl braka).
Polský honič se velmi dobře uplatňuje při lovu ať už společném nebo individuálním. Jeho velikost, pohyblivost, vytrvalost, obrovská chuť pracovat a hlavně přemýšlení při práci dělá z tohoto plemene ideálního psa na lov černé zvěře, i když v minulosti se s ním lovila věškerá spárkatá zvěř. Polský honič se dnes používá jako specialista na zvěř černou, které má dávat vždy přednost při nahánění a vyhánění. Dále se dnes intenzivně používá k dosledu spárkaté zvěře. Díky jeho tzv. univerzálnosti v tomoto směru, kdy je schopen zvěř jak honit a vyhánět,tak i dohledat, je vysoce ceněn jako lovecký pes a svědčí to pak i o profesionalitě jeho vůdce. Dosled po stopě nebo pobarvené stopě mu nesmí dělat žádné problémy, protože pes používá stejné smysly jako při nahánění a vyhánění. Velmi dobře připravený polský honič odvádí při dosledu stejně dobrou práci jako jiná plemena k tomu určená. Polský honič musí uspět při zkoušce z výkonu v dosledu spárkaté zvěře, aby získal loveckou upotřebitelnost.
Polští honiči nejsou a ani v minulosti nebyli používaní při lovu černé zvěře na přímý kontakt souboje s touto zvěří. Taková plemena a jejich kříženci tady byli, jsou a budou. Polský honič má najít a celou dobu intenzivně hlásit přtítomnost zvěře v krytu,tuto zvěř vyhnat na lovce nebo ji držet na místě do našeho příchodu ve spolupráci s jinými psy a to bez zbytečného vystavování se nebezpečí zranění ze strany například divočáka. Plukovník Józef Pawlusiewicz, kterému dneska vděčíme za zachování a vzkřísení tohoto plemene po druhé světové válce, napsal o lovu s těmito psy: ,,... psi důsledně hlásí a udržují si dostatečnou vzdálenost od vzteklých divočáků. Klidně zvedáš svou zbraň, chytáš v oku nejsilnějši kus a míříš mu za slech.”
Polský honič je pes středního vzrůstu. Dle standartu se kohoutková výška pohybuje v rozmezí 55 – 59 cm u psa a 50 – 55 cm u feny. Dovoluje mu to maximální pohyblivost, hbitost a odpovídající síla k práci na černé zvěři, kdy je schopen si udržet dostatečnou vzdálenost, ale zároveň je schopen tuto zvěř dostat do pohybu nebo udržet na místě. Na rozdíl od většího polského ogara je polský honič rychlejší a hbitější, což představuje pro něho obrovskou výhodu při útoku divočáka. Nicméně nemůžeme upřít zkušeným polským ogarům jejich přednosti při lovu spárkaté zvěře. Je třeba si uvědomit, že než bude polský honič hlásit a doléhat na tlupu divočáků, musí překonat nemalou vzdálenost a vyvinout velké úsilí v těžkém terénu (vývraty, podmáčený, těžký, nerovný terén, vysoký sníh). Polský honič vzhledem ke své ideální výšce bude mít převahu v překonávání těžkého terénu oproti jiným vzrůstem menším plemenům. Rychleji prohledá větší plochu území a s rozumem a dostatkem sil bude tvrdě a vytrvale ohrožovat divočáky v jejich krytu z několika metrové vzdálenosti čekajíc na každou chybu tohoto zvířete, aby ho mohl uvést do pohybu a vyhnat nebo držet na místě do příchodu lovce a umožnit mu tak úspěšný lov, aniž by tak ohrozil svůj život právě proto, že toto plemeno velmi důsledně při práci myslí a udržuje bezpečnou vzdálenost od ohroženého divočáka, bývá proto i málo zraněných psů. Což je důležitou a vynikající vlastností tohoto plemene.
Polský ogarZemě původu: Polsko Klasifikace: VI. skupina FCI, honiči a barváři Výška: Psi 56–65 cm, feny 55–60 cm Hmotnost: Musí být vyvážena ke kohoutkové výšce a celkové stavbě těla Zbarvení: Tmavě sedlové s pálením. Černá nebo tmavě šedá srst vytváří sedlo, kryje celou šíji a přesahuje dozadu na hlavu, úplně překrývá záda, obě strany trupu až na špičku ocasu ocasu. Různé odstíny pálení od tmavě žluté po mahagonovou na hlavě, obzvláště nad očima, na mordě, uších, přední straně krku, plecích, předhrudí, pod břichem, na stehnech a na hrudních i pánevních končetinách. Uši jsou vždy zbarveny tmavším odstínem pálení. Přípustné je bílá lysina na hlavě a na nosním hřbetu, bílé znaky na hrudi, bílé konce končetin anebo jenom na prstech, stejně jako bílá špička ocasu. Standard: č. 52 naleznete na www.ecanis.cz Foto: archiv ing. Ing. Kateřina Skalová Pantoflíčková |
Polský honičZemě původu: Polsko Klasifikace: VI. skupina FCI, honiči a barváři Výška: Psi 55 – 59 cm., feny: 50 – 55 cm. Hmotnost: Standard neuvádí Zbarvení: Černá s pálením, které má být dobře odlišené od černé. Pálení je kombinací hnědé a červené, barva je velmi intenzivní.Hnědá (čokoládová) s pálením. Červená s nosní houbou černě, hnědě nebo masově zbarvenou. Plavočervená srst může být lehce překryta černou.Umístění pálených znaků: nad okem, na tlamě, na přední straně krku, na předhrudí, na spodní části končetin, za a uvnitř stehen, kolem řitního otvoru, na spodní straně ocasu. Malé bílé znaky na prstech a hrudníku jsou povoleny. Standard: č.354 naleznete na www.ecanis.cz
|
Polští myslivci upřednostňují středně velké kompaktní psy silné kostry, ale ne těžké, odolné a pohyblivé s formátem těla 9 : 10. Vyžaduje se hluboký hrudník, optimální nasavalení, silný pohyb, správné úhlení předních a zadních končetin. Krátká přiléhavá srst s hustou podsadou. Takového psa budeme při společných lovech potřebovat – vytrvalého v nahánění a vyhánění zvěře v těžkých terénech v podzimním a zimním období.
«Polský honič se dnes chová ve třech barevných rázech. Černý s pálením (blíží se 90%), hnědý s pálením (kolem 10%), rezavý (1 – 2%).»
«Barevné rázy (hnědý a rezavý) jsou trvalým znakem a dokládají tímto bohatou historii polské lovecké kynologie.»
Přirozený talent, vrozená touha lovit, správné lovecké instinkty, temperament podpořený velkou odvahou, tvrdá a silná psychika (která umožňuje plemeni čelit tak těžkému a silnému spoupeři jako je divočák) jsou nezbytnou součástí pro dobrou práci v lese. Dále inteligence, schopnost rychle se učit z vlastních zkušeností a přizpůsobit se okolnostem.
Co máme ze psa se silnou loveckou vášní, který je téměř pokaždé potrhaný od divočáka a musí se šít a nepoučí se ze setkání s tímto černým rytířem? Lovecká vášeň pohání psa k práci a inteligence pomáhá efektivně a bez zbytečného vystavování se nebezpečí úrazu splnit úkol. Chuť útočit a ovládnout divočáka je výsledkem vášně, ale způsob práce při černé zvěři je projevem pudu sebezáchovy a inteligence psa.
Ve všech výše popsaných vlastnostech polského honiče bere hlavní úděl lovecká vášeň a inteligence. To je to, co buduje v hlavní míře potenciál loveckého psa, jakým je polský honič. Dovoluje psovi skutečně a bezpečně lovit. Inteligentní pes se lépe učí a osvojuje si vlastnosti potřebné nejen při lovu, ale zároveň i v každodenním životě. Přece se shodneme, že potřebujeme klidného, vyrovnaného a schopného psa každý den.
«Polští myslivci jsou si dnes vědomí, že v jejich rukách je chlouba polské myslivecké kynologie – polský honič. Plemeno, se kterým jejich předci ve svých zemích lovili několik set let.»
Text: Tomáš Indra
Foto: Archiv autora
Rádi byste se dozvěděli něco více i o polském ogarovi? Přečtěte si o něm následující článek. ZDE
Slyšeli jste už někdy, že o kingovi se říká, že je psem jednoho pána? A tušíte, co to ...
Rozhovory o plemeniBýt páníčkem malého psíka neznamená vždy nutně mít jej jen pro ozdobu. S takovým malým ...
Rozhovory o plemeni-->