Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Pejskařovo parkové panoptikum poprvé

Máte chuť se v tom adventním shonu trochu pobavit a odreagovat? A slyšeli jste už někdy o parkových strašidlech a příšerách, která na pejskaře číhají takřka všude, kam se se svým čtyřnohým svěřencem hnou? A že jich tedy je! Pojďme se tedy některým z nich společně podívat „na zoubek“...


Pejskařovo parkové panoptikum poprvé
Kateřina Smětáková 6.12.2023 607x Věřte - nevěřtePřevážně nevážně

Panoptikum je, dle slovníku, sbírkou zajímavých předmětů či rarit. Vzniklo ze starořeckého pānoptikón – vše k vidění. Jistě mi dáte za pravdu, že v českých a slovenských luzích, hájích, městech, psích parcích a jiných místech, kde se vyskytují lidsko-psí smíšené páry a skupinky, lze vidět a zažít skutečně mnohé. Pes bývá spolehlivým magnetem na různé druhy pejskařů i nepejskařů, kteří nám občas vycházku či výcvik zpestří, a jindy vyloženě pokazí. Mnohé koncentrace psů a jejich páníčků takřka magicky přitahuje. Dámy a pánové, pohodlně se usaďte, a vychutnejte si ty nejroztodivnější exempláře, které můžeme s parťákem na vodítku potkat.

Mlaskači, hvízdači a šišlači

Pejskařovo parkové panoptikum poprvé

Tento typ parkových příšerek se zaměřuje zejména na štěňata nebo malá plemena. Čím je váš pes roztomilejší, tím lépe. Hvízdači obvykle dávají přednost větší vzdálenosti, mlaskači a šišlači útočí raději z bezprostřední blízkosti. Není to však pravidlem, některé druhy rozvíjejí své vábení již z dálky – od pohvizdování přes mlaskání až po „Ješišišmajláá, ty ši klásnej pejsáček, počéééém!” Obvykle jsou zcela neškodní. Občas se však stane, že se objeví v nepříliš vhodném okamžiku. Zejména mohou hatit výcvik štěněte či mladého psa, snahu o odstranění tahání na vodítku nebo nácvik přivolání.

Hladiči

Pejskařovo parkové panoptikum poprvé

Mohou být značně nebezpeční jak vašemu psovi, tak sami sobě. Veškeré exponáty panoptika jsou chráněné. Přestože bychom si to leckdy přáli, nemůžeme je nechat naším svěřencem sežrat, ani je inzultovat pravým hákem. Hladiči většinou škody nepáchají. I když u bázlivých jedinců se jejich nenadále vystřelené chapadlo může na takovém psovi podepsat na dlouhé týdny nebo dokonce měsíce. Nutno říci, že hladiči mají dva poddruhy. Hladič slušňák se za své nenechavé končetiny omluví. Ten nebezpečnější, Hladič podlý, je schopen překvapit vašeho psa znenadání zezadu nebo při pouhém procházení. Zpravidla se vašimi výhradami cítí následně dotčen.

Krmiči

Pejskařovo parkové panoptikum poprvé

Krmiče také dělíme na dva poddruhy. Krmiče dobromyslného obvykle ovládá touha udělat vašemu psovi radost, zlepšit mu den pamlskem, popřípadě má pocit, že vaše zvíře strádá hlady. Většinou si neuvědomuje důsledky svého konání. Krmiči dobromyslní bývají obvykle staršího data výroby. Zhusta se vyskytují i přímo ve vaší rodině. Nutno dodat, že mnoho krmičů dobromyslných se zeptá, zda může pejska obdarovat mlsotou, popřípadě rádo přistoupí na nabídku, že k ukojení jeho touhy mu poskytnete pamlsek vlastní – nezávadný.

Oproti tomu Krmič zlomyslný je schopen dostat vašeho psa minimálně na veterinu s pokaženým žaludkem. Je velmi záludný. Psovi nejen že nabízí potravu, ale nejlépe tak, abyste si toho nevšimli. Zásadně se neptá, zda může psa krmit, a nebere ohledy ani na možné alergie, potravinovou intoleranci nebo nevhodnost nabízeného pokrmu.

Odborník měňavý

Pejskařovo parkové panoptikum poprvé

Tento druh může páchat škody na těle i na duchu vašeho psa. Zejména, dopřejete-li mu sluchu. Mění svou „odbornost” rychlostí aprílového počasí. Od rad z oblasti výchovy, výcviku, výživy až po vhodnou střihovou úpravu, medikaci nebo zaručeně fungující léčebné postupy, pokud je váš pes nemocný. Před Odborníkem měňavým důrazně varujeme zejména novopečené majitele. Po aplikaci rad můžete svému psu notně znepříjemnit život s vámi, napáchat velké škody na důvěře psa ve vás, jako majitele, a dokonce mu poškodit zdraví.

Zombie světlušky

Pejskařovo parkové panoptikum poprvé

Nemám na mysli broučky se svítícími zadečky romanticky poletující letním večerem. Jedná se o příšerku, která bývá značně záludná tím, že působí neškodně. Obvykle se jedná o samičky, které se potulují prostorem s obličejem ozářeným obrazovkou mobilního telefonu. Aby měly volné ruce ke komunikaci na Facebooku, Instagramu nebo Tik Toku, je i jejich pes bez vodítka. Stejně jako nemrtví, ani zombie světlušky nevnímají své okolí. Zejména nevnímají, kde se jejich pes (někdy i dítě nebo kombinace obojího) nachází a co právě dělá. Zombie světlušky značně znepříjemňují jak venčení, tak i výcvik peskařům, kteří fixací na mobilní telefon netrpí. Nepleťte si je ovšem se Světluškou zodpovědnou! Ty jsou naopak kynologické společnosti značně prospěšné. Telefon používají obvykle k lokaci exkrementu, aby jej mohly odstranit z chodníku či veřejné zeleně v brzkých ranních nebo pozdních nočních hodinách. Světlušky zodpovědné jsou chráněné Zákonem slušného vychování.

Sluníčko duhové

Pejskařovo parkové panoptikum poprvé

Přestože jejich název evokuje libé pocity až roztomilost, sluníčka duhová jsou všeobecně vnímána jako poměrně obtěžující živočišný druh. Podobně jako Zombie světlušky, ani Sluníčka duhová obvykle nemají téměř žádnou moc nad svým psem. Nejsou však v zajetí kouzla mobilního zařízení. Sluníčka duhová opovrhují obvykle jakoukoliv výchovou svého psa. Jsou přesvědčena, že celý svět je jedno velké hřiště a veškerá fauna i flora jsou přátelé. Pravidla (i ta slušného chování) jsou zlem. Přestože se mohou jevit z popisu jako tichá stvoření, opak je pravdou. Slunéčka duhová poznáte nejčastěji podle hlasitých výkřiků. Obvyklé mantry této příšerky jsou: „On je hodnej, on nic nedělá. Chce si jenom hrát. Je to opačné pohlaví, to bude dobrý. Je to jenom štěně, nebojte”, směrem k ostatním, na které se řítí jejich neovladatelné a nevychované zvíře. Směrem ke svému psu používají (naprosto zbytečně) širokou škálu povelů, obvykle volaných z více než deseti metrů.

Smích přece léčí, tak žádné řeči

Věřím, že jste se pobavili a s chutí se zasmáli, stejně jako já při psaní tohoto článku. Ruku na srdce, určitě se v některém exponátu z Pejskařova parkového panoptika poznal aspoň trošku každý z nás. V každém z nás je kousek Šišlače, Hladiče nebo Krmiče. Určitě jste občas byli Zombie světluškou a doufám, že Světluškami zodpovědnými se to tady jen hemží. Snad nikoho tento článek nepohorší, ale naopak v předvánočním shonu a s blížícím se koncem roku pobaví a přinese trochu úsměvu na tváři. A nebojte, dočkáte se i pokračování...

 

Kateřina Smětáková

Foto: Pixabay

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->