Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Osiny – nebezpečí pro naše psí mazlíčky!

Víte, že i v létě je potřeba mít se na pozoru? V tomto období totiž našim čtyřnohým miláčkům hrozí nebezpečí přehřátí, alergických reakcí na hmyzí štípnutí, ale i často opomíjený a ne moc diskutovaný problém jménem osina. Co dělat v případě, že se našemu psu tento „prevít“ někam zapíchne?


Osiny – nebezpečí pro naše psí mazlíčky!
MVDr. Martina Frühauf Kolářová 16.8.2019 17266x První pomoc u psů

Osina zapíchnutá kdekoliv na těle našeho čtyřnohého miláčka... To si asi každý umí představit, co je to za patálii. My, kteří se se psy často pohybujeme v přírodě, to bohužel známe osobně, anebo alespoň z případů, které na nás čas od času vykouknou na sociálních sítích. Co to tedy ta osina vlastně je a jak mohu svému psu účinně poskytnout první pomoc? Tak přesně to je téma pro sympatickou MVDr. Martinu Frühauf Kolářovou, další autorku našeho seriálu o první pomoci.

Co to vlastně ta osina je...?

Osiny – nebezpečí pro naše psí mazlíčky!

Travní osina je v podstatě travní semeno uložené v tvrdých obalech, tak zvaných plevách. Ty na sobě mají drobné háčky, aby se semeno následně lépe dostalo do půdy. „Díky“ těmto háčkům se ale osina pevně drží i na psí srsti a může bohužel proniknout i pod kůži. Nejčastěji dokáže potrápit v meziprstí na tlapkách, kde je kůže slabší a tak se tam lehce zapíchne. Po proniknutí do těla se ranka uzavře, a tím se osina dostává do podkoží. Zde způsobí infekční zánět. Projevy zánětu se objeví po pár dnech a to zarudnutím a vyšší teplotou tkáně, která je na pohmat horká. Pes si pak neustále líže tlapku a postižené místo bývá citlivé až bolestivé. Oblast, kde se osina nachází, může začít hnisat. Její nevýhodou je, že může cestovat v podstatě po celém těle a tak i osina, která se původně zapíchla do packy, může po pár dnech doputovat např. až k oblasti hrudní končetiny. Není tedy výjimkou, že si ošetření této komplikace často žádá i chirurgický zákrok. 

Co dělat, když...

První pomoc spočívá především v prevenci. V tomto případě je tím myšlena prohlídka psa po procházce, při které odstraníte ze srsti osiny, které by se eventuálně mohly někam zapíchnout. Na tlumení zánětu, který se objeví v případě zapíchnuté osiny, se dá použít obvaz s Višněvského balzámem. Psa by ale vždy měl vidět veterinární lékař, který postižné místo ošetří a podá příslušnou medikaci. Bohužel ne vždy se to obejde bez antibiotické léčby. Psovi bychom měli zabránit v olizování místa, kde se zánět nachází.

Oko ani ucho nejsou výjimkou!

Travnatá osina se může dostat i do oka, pod oční víčko, či třetí víčko, ale může se do oka také přímo zapíchnout. Ve všech těchto případech je nutné vyhledat veterináře. Osina svými háčky a ostrými obaly může jednotlivé části oka nepříjemně poranit. Když dojde k poškození rohovky, následky mohou být trvalé. Podobně jako do oka se může osina stejným způsobem dostat i do ucha, resp. do zevního zvukovodu. Pes se začne náhle urputně drbat, a to téměř bez přestání. Může třít hlavou o zem a být bolestivý na dotek kolem ucha.

Zůstane-li osina v uchu déle, může být u psa patrný i náklon hlavy. Pokud ovšem osinu vidíte, můžete ji vyndat sami, ale je-li v hlubších částech zevního zvukovodu, ponechte tento úkon veterináři. Mohli byste psovi ještě více ublížit. Přiložte však psovi obvaz, aby se zklidnil a zabránili jste poškození, které může nastat následkem urputného drbání.

Osinu lze i vdechnout!

Často se stává, že pes osinu i vdechne, protože travní semena jsou lehká a roznášejí se vzduchem. Když se osina uhnízdí v nosní dutině, může způsobit lokální zánět, který se projevuje kýcháním, frkáním, často výtokem z nosu a jeho otokem. Pes je neklidný, čumák si neustále tře. Osina, kterou pes vdechne a doputuje až do plic, často způsobí chronické záněty plic. V obou případech je k jejímu odstranění nutný chirurgický nebo endoskopický zákrok.

Foto: archiv První pomoc psa, wikipedie

Více o první pomoci pro psy a vzdělávacích praktických seminářích se dozvíte na www.prvnipomocpsa.cz

 

Termíny seminářů: 

 • 29. 9., 16. 11., 17. 11. 2019 Praha
 • 5. 10. 2019 Velké Přílepy
Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...


  Celkem 3 články na téma: zapíchnuté osiny u psů
  Na poslední článek
  Osina u psa
  další článek
  Nebezpečí zvané osina


  -->