Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Odčervování ovcí a koz

Věděli jste, že přítomnost vnitřních parazitů v těle je vhodné sledovat nejen u psů a koček, ale i u dalších hospodářských zvířat, která případně také chováte? Pár užitečných informací na toto téma vám poskytneme v následujícím krátkém příspěvku.


Odčervování ovcí a koz
MVDr. Hana Prausová 28.7.2021 5491x SKRZNASKRZ

Gastrointestinální červi (střevní parazité u ovcí a koz) jsou vážným problémem malých přežvýkavců. Ovlivňují negativně produkci mléka, rozmnožování, způsobují pokles váhy, snižují kvalitu srsti a celkovou obranyschopnost organismu. Obzvláště citlivá jsou mláďata, u kterých mohou způsobit až úhyn.

Kde se mohou nakazit?

Odčervování ovcí a koz

Největší problémy bývají při intenzívním pasení. Kozy a ovce totiž (na rozdíl od krav) spásají trávu blíže k zemi, tedy v místech, kde jsou koncentrovány larvičky parazitů.

Je zajímavé, že kozy historicky nebyly tolik nucené k intenzívní pastvě jako ovce a živily se spíš listím na stromech a keřích, a proto nejsou tolik přizpůsobené k soužití s parazity a dopady infestace (zamoření parazity) u nich jsou vážnější. Trus malých přežvýkavců je silně koncentrovaný, a proto na rozdíl od skotu obsahuje velké množství vajíček parazitů. Proto dochází k rychlému promoření pastvin a reinfestaci zvířat.

Nejsnadnější a zároveň nejpřesnější metodou kontroly přítomnosti parazitů je vyšetření trusu!

Jak často odčervovat ovce a kozy?

V rámci kontroly parazitů je třeba dbát na to, aby zvířata byla prosta parazitů během období zhoršené výživy (tedy v zimě) a během porodů.

Odčervení koz a ovcí se doporučuje až při větším napadení parazity, aby se častým používáním antiparazitik nevyvinula rezistence (Odlišně je tomu u plicních červů a jaterních motolic, kde i nález jednoho vajíčka je indikací k terapii.)

Nejsnadnější a zároveň nejpřesnější metodou kontroly přítomnosti parazitů je vyšetření trusu. Můžeme si tím i ověřit účinnost odčervení ovcí nebo koz a také vyhledávat jedince geneticky disponované k větší odolnosti vůči intestinálním parazitům.

Kvalita vzorků

K vyšetření se zasílají vzorky čerstvé nebo chlazené. Přílišné teplo způsobí vylíhnutí larviček a zmražení zase vajíčka zničí. Množství jednoho vzorku by nemělo být větší než golfový míček. Vzorek je možno odebrat do plastového sáčku a je nutné ho řádně označit pro identifikaci zvířete nebo skupiny, ze které pochází.

Na základě vyšetření trusu vám veterinář doporučí vhodný přípravek na odčervení ovcí a koz.

Kam zaslat odebraný „materiál“?

Odčervování ovcí a koz

Vhodně zabalené čerstvé vzorky lze zaslat (tak, aby necestovaly přes víkend) nebo donést na adresu Labvet, Bubenské nábřeží 306/13, Pražská tržnice hala 27, Praha 7, 170 00. Cena jednoho vyšetření je 200 Kč, druhé a další 150 Kč při objednání online. V případě zásilek sdělujeme výsledky po připsání platby na náš účet. Případné další informace rádi poslytneme na telefonním čísle 220 800 465.

 

MVDr. Hana Prausová

Foto: archiv Labvetu, Michaela Weidnerová

Veterinární laboratoř LABVET

 

Co všechno nabízíme?

REPRODUKCE – určení optimálního dne krytí feny, gynekologické, cytologické a bakteriologické vyšetření feny

VYŠETŘENÍ – hematologie, biochemie, chemie, mikrobiologie, parazitologie, sérologie, alergologie, diabetologie, endokrinologie, etologie chovu

ODBĚRY – vyšetření kožních onemocnění, preventivní zdravotní kontroly u starších psů, minerální profil (růstový test) u mladých a rostoucích psů velkých o obřích plemen, profilové testy pro veterináře 

 

Rádi pomáháme zvěrolékařům, chovatelům i majitelům řešit nejrůznější zdravotní problémy jejich čtyřnohých pacientů či vlastních domácích mazlíčků! Ochota a vstřícnost jsou u nás samozřejmostí!

https://www.labvet.cz

Kam dál ...