Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Není dobrého stáda bez dobrého pastýře a není dobrého pastýře bez dobrého psa

International Sheep Dog Society byla založena na ovčáckém zasedání v červenci 1906 v Haddingtonu, východní Lothian. Její zakladatelé ani zdaleka netušili, co způsobí založením malé society pro místní ovčáky. Že její trvání překoná 100 let, bude ovlivňovat trialování po celém světě, povede registraci štěňat v chovu border kolií.


Není dobrého stáda bez dobrého pastýře a není dobrého pastýře bez dobrého psa

Dočká se podpory britské královské rodiny, vlastního televizního pořadu BBC ALBA (One Man and His Dog) a celosvětového rozvoje a podpory chovu a využití pracovních ovčáckých psů.

Na samém počátku byli jen skotské ovce a lidé z regionu, který tvořil hranice mezi Skotskem a Anglií tzv. „Border Country“. Zde se také konal první trial v srpnu roku 1906 na místě Gulane Firth of Forth. Toho závodu se zúčastnili všichni ovčáci z celé hranice mezi oběma zeměmi. V dalších devíti letech do roku 1914 to byla jen malá společnost, počet jejich členů nepřesáhl stovku. Její členský poplatek byl dva šilinky a šest centů. Vždy se konalo sedm trialů na Skotské straně a dva trialy v Anglii.

Mezitím se ovčácké Trialy stejně rozvíjely i v jiných částech Británie. V roce 1921 na International  Ayr Trial přijeli dvě významné osobnosti  (kapitán Whittaker a Lord El Mostyn), kteří reprezentovali welšské národní mužstvo. Toto setkání vedlo k uspořádání Mezinárodního Trialu v Criccleth ve Walesu v roce 1922. Zde se k ISDS přidal i Wales.

Společnost tří národů

Společnosti se pak dařilo po čtyřicet let, jako společnosti tří národů. Severní Irsko se přidalo v roce 1961 a Irská republika v roce 1965, což vedlo k přidružení Irska jako čtvrtého národa – člena ISDS. Od roku 1980 byl také velký zájem z kontinentální Evropy, která se chtěla také připojit k ISDS. Nicméně tyto státy si musely počkat do roku 2004, aby se mohly stát alespoň přísedícími ke čtyřem „hlavním národům“. Dnes je členem ISDS dalších 25 zemí světa.

První světová válka v letech 1914 – 1918 ukončila mnoho společenských akcí, a to i závodění s ovčáckými psi. Po roce 1919 byl International Trial obnoven v plném rozsahu, oblibou stoupl i počet ovčáků, proto museli počínaje rokem 1921 být národní trialy pro Anglii a Skotsko ustanoveny jako kvalifikační akce. Popularita International Trial stoupla natolik, že se z ní stala třídenní akce. Popularita dosáhla mezi diváky natolik, že v roce 1932 se konal velký Trial v Hyde Parku v Londýně. Nejslavnějším psovodem byl J. M. Wilson, který se v International Trialech stal 9x vítězem. Závodu v Hyde Parku v roce 1949 se zúčastnilo na 200 000 diváků. Vysoký zájem a obliba neměla jen pozitivní stránku. Pořadatelé se potýkali s problémy s organizací, z důvodu trvání dvou a půl dne, později od roku 1965 se ze závodů stala třídenní akce, která zůstává i nadále.

Jedno z největších jmen je James Reid

 Advokát z Airdrie se roku 1919 stal tajemníkem, jehož práce pro společnost je přínosem ještě dnes. Dlouhých dvaatřicet let byl hnacím motorem pro všechny. Psal o rané historii ovčáckých psů a jako historicky první začal v článcích a v tisku používat označení ,,Border Collie,, do dnes je legendou a patří mu za to velké díky. Velmi těžké pro něj muselo být loučení po 30ti letech kvůli svému zdravotnímu stavu.

ISDS v Čechách

V Čechách jsme stále více cítili potřebu založit si jiný klub, založený jen na pracovních schopnostech psa a proto jsme se s Michalem Hrdličkou vydali v roce 2004 do Holandska na mistrovství Evropy. Zde jsme se setkali s tajemníkem (Normen Lorton) a domluvili s ním založení klubu v Čechách a jeho přiřazení k ISDS. Po návratu jsme ve Studánce u Tachova založili „Klub Pracovních Ovčáckých Psů“, který se stal členem International Sheep Dog Society (dle dokladu UOI/1241 ze dne 14. 10. 2004). Po domluvě nám ISDS otevřela 2x svoji plemennou knihu a my mohli se svými psy, pokud splnili přezkoušení s rakouským rozhodčím Wili Klaflem, být zapsáni pod ISDS číslem. Od té doby se píše historie pracovních psů v Čechách.

Facebook: LUKAS VANOUREK

www.dreamwork-sheepdogs.ie

Foto: Lukáš Vaňourek

 

 

Kam dál ...