Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Nedoceněný lovec – český teriér

V nepříliš hojném počtu jej můžeme potkat na výstavách. Českých teriérů je u nás i ve světě jako šafránu. Možná právě proto se většina jejich chovatelů a majitelů snaží, aby jeho původní využití bylo zachováno. Malého, sympatického čecha tak potkáte spíše při práci v lese, než na zahrádce městské kavárny.


Nedoceněný lovec – český teriér

Je trendem dnešní doby, že většina plemen se stále více chová převážně jako společníci. Ne každý má možnost se se svým psem věnovat přímo účelu, pro který bylo plemeno vyšlechtěno. K těm, kteří v českém teriérovi vidí především skvělého „pracanta” patří i paní Jana Šmídová, která využívá českého teriéra v myslivosti.

Nedoceněný lovec – český teriér

O loveckou kynologii se začala zajímat již v mládí. Inspiroval ji atlas plemen psů. V něm paní Jana poprvé uviděla fotografii Františka Horáka s českým teriérem. Jejím snem bylo se setkat přímo s ním samotným. Nikdy však nepředpokládala, že se jí toto přání může splnit. Chovem a výcvikem loveckých psů se zabývá od roku 1980. Rukama jí prošlo nespočet psů, i neloveckých. Uplynulo pár let, a paní Jana se stala aktivní chovatelkou. Jako povzbuzení v těžké nemoci dostala dárek – svého prvního českého teriéra! Splnil se jí také dlouholetý sen a osobně se setkala s panem Horákem, od kterého načerpala mnoho cenných informací o chovu českého teriéra. Seznámila se i s dcerou pana Horáka, paní Jitkou Paulínovou, která v práci svého tatínka pokračuje dodnes. Bohužel, nový kmen parvovirózy ji o fenku ve dvou letech připravil. Nemoc a smrt fenky Besy z Kozákova ji od chovu čechů odsunula. Také po smrti pana Horáka se chov nasměroval spíš k společenskému plemeni, než k loveckému využití, což paní Janu nenaplňovalo. To však neznamená, že český teriér nemůže být využit i v jiných kynologických disciplínách. Vždyť se vždy jedná o soužití psa a člověka, a jejich vzájemnou souhru a radost z bytí.

Proč právě český teriér?

Nedoceněný lovec – český teriér

Jak už jsem řekla, českého teriéra jsem měla v hledáčku už dlouho. Navíc je to naše národní plemeno. Je rovnocenný jezevčíkům. Kromě výborné povahy má i loveckou vášeň. Také jeho ochota pro spolupráci s lovcem je příkladná. Pevný chrup a klenutí hřbetu ho předurčuje pro norování. Kromě kvalitní práce v noře se neztratí ani na barvě. Do všeho jde s rozumem. A jako bonus je to i velmi příjemný společník.

Chováte i jiná plemena?

V současnosti chovám, kromě českých teriérů, také malé münsterlandské ohaře a plemeno porcelaine. Před nimi jsem chovala třicet let jezevčíky.

V čem se liší práce českého teriéra oproti jiným?

Nedoceněný lovec – český teriér

Český teriér pracuje pro svého pána stejně jako jezevčík. Nemá takové vlohy pro pronásledování zdravé zvěře – není to naháňkový typ. Ale kdo chce psa na posed, práci po ráně či pod zemí, nemůže si přát lepší plemeno. Nedá se přirovnat k adrenalinové práci jagdteriéra, ani jack russela. To jsou energetické bomby. Český teriér je rozvážný, klidný a chytrý pes. V porovnání s jezevčíky se může řadit mezi psy pro městské myslivce. Noruje i dohledává. Leckdo by se divil, jaké kvality dosahuje jeho nos. Je velmi oddaný své rodině a pánovi. Není to pes do kotce - byt mu sluší.

Český teriér je rozvážný a klidný pes - ideální pro městské myslivce!

Jak náročný je u tohoto plemene výcvik?

Výcvik tohoto plemene není náročný. Pokud českého teriéra vedete k lovu od štěněte, budete mile překvapeni jeho talentem a učenlivostí. Pobarvenou stopu mají v krvi, jsou chytří a vnímaví. Jsou velmi flexibilní, i co se týče jiných kynologických disciplín. Český teriér klidně ráno půjde s dcerou na agility, a večer s tatínkem na posed. Prostě ideální parťák pro rodinu a společník pro myslivce.

Podělíte se s námi o své úspěchy s českými teriéry?

Nedoceněný lovec – český teriér

Po třiceti letech jsem se opět vrátila k chovu ČT. Vlastně jsem ho vyměnila za jezevčíka. Měla jsem to štěstí, že jsem natrefila na mojí Fifinku, Euforie Hamentashen, která mě okamžitě vrátila k chovu a práci s tímto plemenem. Složila zkoušky ZN, BZ,ZV. Na norování velmi překvapila mysliveckou veřejnost! Barvu vyšvihla jako profík. V současné době je sice novopečenou matkou, ale chystáme se na norování na Slovensku. Zasvěcení ví, jak je tato zkouška náročná. Je to moje průkopnice, která, jak doufám, vrátí čecháčky do naší myslivosti. A splní tak nejen můj sen, ale i sen pana Horáka.

Euforie Hamentashen na norování překvapila mysliveckou veřejnost svou prací, a i barvu vyšvihla jako profík!

Komu byste českého teriéra doporučila? Je někdo, pro koho se vyloženě nehodí?

Nedoceněný lovec – český teriér

Český teriér se určitě hodí pro myslivce, kteří potřebují srdečného parťáka na dosled a společnost při lovu.  Rád pro svého pána vyžene z nory lišku, a pustí se i za jezevcem. Nepočítala bych však s velkým naháňkovým lovem. Na dnešní černou zvěř bych malého psa použila jen v lehkém terénu. Jsou dobře ovladatelní a hodně závislí na majiteli. Zároveň se jedná o zdravé nenáročné plemeno a „hlídače rodinného krbu”. Nenapadá mě nikdo, pro koho by se český teriér nehodil.

Český teriér rád pro svého pána vyžene lišku z nory a pustí se i za jezevcem!

Je zájem o českého teriéra spíše mezi myslivci nebo jej vyhledávají lidé raději jako společníka?

V současné době je větší zájem o psy jako společníky. Ale domnívám se, že je to jen špatnou informovaností o plemeni. Jedinci prokazatelně několik generací nepoužívaní k lovu, mohou vykazovat velmi velké lovecké vlohy a dobrou cvičitelnost. ČT se nikdy nevyrovná ostrosti jagdteriéra a jemu podobných. Ale může v klidu konkurovat jezevčíkům. Rozumným klidným vyrovnaným psům. A i majitele si bude hledat mezi těmito lidmi.

Jak vidíte budoucnost českých teriérů v myslivecké praxi?

Nedoceněný lovec – český teriér

Z mého pohledu český teriér na zkouškách velice mile překvapil. Loni se uskutečnila první soutěž Pohár Karlovarského kraje pro teriéry. První ročník se velice vydařil. Čeští teriéři zde prokázali, že jsou a vždy budou loveckým plemenem.

Soutěž Pohár Karlovarského kraje ZV a BZ CACT je podporovaná kluby KCHT a KCHČT. Tyto kluby zaštiťují české teriéry. Věnují se propagaci a chovu našeho jedinečného nízkonohého norníka. Dohlíží jak na jeho exteriérové vlastnosti, tak i na povahu a lovecké vlohy. Doufám, že tato soutěž otevře tomuto plemení cestu zpět k aktivním myslivcům a lidem, kteří chtějí podpořit naše národní plemeno a odkaz pana Františka Horáka.

V soutěži Pohár Karlovarského kraje čeští teriéři prokázali, že jsou a budou především loveckým plemenem!

Děkuji za rozhovor.

 

Kateřina Smětáková

 Foto: Jana Šmídová

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->