Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.
Slyšeli jste už někdy o tom, že čip vašeho psa může být nečitelný nebo jiný, než má uvedeno v průkazu původu nebo v europasu? I to se bohužel stává a vůbec to nejsou ojedinělé případy. Jak je to z pohledu předpisů a co je třeba v takové situaci podniknout za kroky? Odpovědi na obě tyto otázky naleznete na následujících řádcích…
Z pohledu zákonů (Zákon o veterinární péči) musí být každé štěně nejpozději ve věku tří měsíců identifikačně označeno čipem a to nejdéle v době, kdy odchází od chovatele k novému majiteli. Ať se nám to líbí nebo ne, povinnost čipovat má ten, u koho se štěňata narodila, nikoliv ten, kdo si štěně kupuje. Platí také, že aplikovat čip podle zákona smí jen veterinář, nikoliv chovatel sám.
Trochu jiné to je z pohledu kynologických předpisů. Bez identifikačního označení štěněte nelze vystavit průkaz původu. V tomto případě je uznáváno čipování i tetování a je na chovatelském klubu, aby určil, co akceptuje. Rozhodně ale nejsou kynologické předpisy nadřazeny zákonu. Chovatel tedy musí své odchovy čipovat a k tomu může přidat tetování. Většina klubů i chovatelů používá jako identifikační označení jen čip.
Někdy ale mohou nastat výše uvedené problémy, které je třeba řešit. Myšleny tím nejsou problémy zdravotní, ale spíše administrativní. Poměrně často se stane, že chovatel zamění štěňata a dá nabyvateli psa nebo fenku, u kterých nesouhlasí kód čipu uvedený v PP s kódem, který se načte u psa. Takový případ se řeší mezi chovatelem, nabyvatelem štěněte a plemennou knihou. Je třeba zjistit, zda souhlasí či nesouhlasí čísla čipů u ostatních štěňat ve vrhu a případnou záměnu pak řešit tak, že se průkazy původu vrátí plemenné knize s informací, které číslo čipu kterému štěněti přísluší. Plemenná kniha nevystaví nové průkazy původu, ale pouze opraví čísla čipů. Má-li štěně vystavený pas a čip nesouhlasí ani v něm, je třeba vše řešit s veterinárním lékařem.
V případě nečitelnosti čipu je rozumné požádat dalšího veterináře nebo kolegu, který má čtečku, aby ověřili, že ani jejich čtečka čip nenačte! Nelze-li čip přečíst, je třeba psa znovu identifikačně označit!
Pes je sice označen čipem, který ale nelze načíst. Může se to stát např. při špatné aplikaci čipu, může se jednat o případ, kdy pes čip vyloučí, může dojít k mechanickému narušení čipu např. při psí rvačce a může se stát, že čip takzvaně vyhasne. V případě nečitelnosti čipu je rozumné požádat dalšího veterináře nebo kolegu, který má čtečku, aby ověřili, že ani jejich čtečka čip nenačte. Občas se stává, že jedna čtečka čip nezjistí, zatímco druhá jej najde bez problémů.
Nelze-li čip přečíst, je třeba psa znovu identifikačně označit. Pro úpravu identifikačního označení v průkaze původu psa a v databázi plemenné knihy v tomto případě nestačí spolupráce mezi majitelem psa a plemennou knihou. Své stanovisko k tomu musí dát i chovatelský klub. Říká to Směrnice pro označování štěňat ČMKU. Chovatelský klub v podstatě potvrzuje, že se opravdu jedná o daného jedince. Je na chovatelském klubu, aby stanovil pravidla, jak v takové situaci postupovat. Jsou kluby, které jen dají potvrzení pro plemennou knihu, ve kterém uvedou, že souhlasí se změnou identifikačního označení jedince. Jsou ale naopak kluby nebo jednotlivé případy, kdy je požadováno doložení parentity (původu) a teprve na základě výsledku může dojít k úpravě v průkazu původu a v plemenné knize. Je to smutné, ale někdy se musíme bránit podvodníkům.
V obou případech veterinář očipuje psa znovu, potvrdí čipování do průkazu původu a vlepí do něj samolepku s novým kódem čipu a to do rubriky Ostatní záznamy. Změnu čísla čipu s potvrzením chovatelského klubu pak majitel nahlásí plemenné knize.
Souhlas se změnou identifikace jedince s PP musí dát i chovatelský klub, který má pro takové případy stanovená svá vnitřní pravidla!
V každém případě platí, že pokud nesouhlasí číslo čipu uvedené v průkaze původu s číslem čipu psa samotného nebo je-li čip nečitelný, nemůže být pes přijatý na celou řadu zkoušek, protože jeho identita není potvrzena. Je-li např. při výstavě nebo bonitaci čip nečitelný nebo jiný, než uvádí PP, neměl by být pes posouzený.
Teď si možná někdo říká, že má psa čipovaného, a že je mu jedno, že čip nelze přečíst. Protože na zkoušky, bonitací nebo výstavu nemá v plánu jít. Ale pozor! Z pohledu zákona je jako platné uznáváno očkování proti vzteklině jen u čipovaných psů. Výjimku tvoří jedinci narození před červencem 2011. Může se tedy stát, že náhodná kontrola veterinárního inspektora skončí nepříjemnou finanční pokutou.
Bc. Vladimíra Tichá
Foto: Michaela Weidnerová, Martina Irglová, Jitka Metličková
Měli byste chuť vstoupit společně s námi do fascinujícího světa mexického naháče? Právě ...
Chov psůSlyšeli jste už někdy o kryptorchismu nebo monorchismu? A víte, že se jedná o vady dědičné ...
Chov psů-->