Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Navštivte zajímavosti na Butovsku!

Objevujete rádi nová zajímavá nebo tajuplná místa u nás v Česku? A mohly by to být třeba skalní útvary, vodopády, či starodávná pohřebiště? Pak se určitě někdy vypravte na Butovsko a nebudete litovat!


Navštivte zajímavosti na Butovsku!
Jiří Tarantík 3.2.2021 5882x SKRZNASKRZ

Kdo z vás  ještě nezavítal do lesů u řeky Mže k Butovu u Stříbra, vřele doporučuji, je zde spousta krásných míst se zajímavými energiemi, skály, potůčky, vodopád, jeskyně a  největší raritou oblasti jsou pravěké mohyly. Většinu těchto úchvatných míst spatříme, když se vydáme z Butova  po modré turistické značce a dále pokračujeme rovně směrem k silnici mezi Butovem a Malovicemi.

Butovský vodopád

Navštivte zajímavosti na Butovsku!

Jako na první narazíme na Butovský vodopád. Je to překrásné místo v lese na Kšickém potoce, který se vlévá do hracholuské přehrady u Butova.  Můžeme se tu v horkých dnech osvěžit protékající čistou vodou zachycující se v malé tůňce a nadále přetékající po skalách dolů, odpočinout si u vody či pod dřevěným přístřeškem a načerpat energii na další cestu. V období dešťů se vodopád dokonce ztrojnásobí  a  stéká dolů do údolí třemi proudy.

Medvědí jeskyně

Navštivte zajímavosti na Butovsku!

Pokud se vydáme kousek dál podél potoka, objevíme krásné skalní výběžky a jeskyně. Tu  zcela nahoře pod kopcem nazývají místní medvědí jeskyní. Podle legendy v této jeskyni žili loupežníci a dodnes je v ní údajně ukrytý poklad. Nyní je však částečně trochu zatopená vodou, takže i na jejím okraji potřebujete holínky. Ale je to nádherné místo určené k odpočinku ve stínu zdejšího lesa.

Skalní útvary

Navštivte zajímavosti na Butovsku!

Další zajímavá místa se nacházejí nahoře podél  cesty směrem k silnici. Patří mezi ně spousta nepřehlédnutelných skalních útvarů  se zvláštní energií a je odtud krásný výhled dolů do údolí Kšického potoka, kde v jarním období  kvete na stráni nepřeberné množství barevných náprstníků. Nejzajímavější je však skalní útvar pod cestou zcela porostlý mechem, který  ze shora  vypadá jako  čtyři zarostlé dračí hlavy. Když si na ně stoupnete a trochu se soustředíte, ucítíte slabé brnění jejich energie.

Butovská mohyla 

Navštivte zajímavosti na Butovsku!

Nejzajímavějším bodem v této oblasti je však takzvaná Butovská mohyla. Je to odkryté pohřebiště z doby bronzové. Odkrytá mohyla vypadá jako kamenný věnec, uprostřed něhož byl hrob. Je unikátní tím, že je to jediná odkrytá pravěká mohyla ve volné přírodě. Když jste v její těsné blízkosti, ucítíte zvláštní mravenčení či brnění v dlaních či nohou. Tato mohyla se nachází kousek vedle komunikace vedoucí z Malovic k Butovu, upozorní vás na ni informační tabule viditelná ze silnice. Zdejší oblast byla totiž oblíbeným pohřebním místem lidí žijících ve střední době bronzové. V okolí si můžeme všimnout přibližně ještě dalších třiceti mohylových pohřebišť. Poznáme je podle mechem či trávou zarostlých boulí v okolním hustém lese. Tato místa se stávají bohužel častým terčem hledačů pokladů. Není to tak dávno, kdy stádo divokých prasat vyhrabalo hrnec plný starověkých mincí. Zvláštností ale také je, že na těchto zakrytých hrobech neboli mohylách, stejně jako v jejich těsné blízkosti, rostou v květnu klouzky, přičemž v okolním lese není jediná jedlá houba. Asi to má také něco společného s energií v těchto místech.

 

Krásný den všem čtenářům přeje

 

Foto: Jiří Tarantík

Kam dál ...