Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Na mistrovství TARTu obranářů dominovali profesionálové!

Zajímalo by vás, jak dopadlo letošní mistrovství obranářů pod hlavičkou SKS TART a jaké „nástrahy“ tam číhaly na soutěžní dvojice? Pak si určitě nezapomeňte přečíst poutavou reportáž Josefa Růžičky doplněnou jeho krásnými ilustračními fotografiemi! Budete si připadat, jako byste byli přímo v místě dění…


Na mistrovství TARTu obranářů dominovali profesionálové!
Josef Růžička 28.5.2022 3808x Reportáže

Psi, kteří pomáhají zajišťovat bezpečnost osob a pořádek ve prospěch společnosti, se museli kontinuálně připravovat i v době covidové. Tedy v uplynulých dvou letech, kdy bylo silné omezení shromažďování osob, což platilo i pro kynologická cvičiště. Možná i proto na MR obranářů TARTu vynikly výkony psů profesionálních psovodů.

19. mistrovství republiky obranářů organizované Speciálním kynologickým svazem TART se konalo 6. – 8. května 2022 v kempu U Ferdinanda v Srbské Kamenici. Asi největším překvapením náročného závodu s praktickými disciplínami bylo vítězství mladé psovodky z řad Vězeňské služby ČR Pavly Lachmanové.

Vyznání…      

Skvělého čtyřnožce má útlá žena nejen proto, že miluje práci se psy, ale nepochybně i proto, že by se bez něho v zaměstnání neobešla. Pracuje v bělušické věznici mezi osobami odsouzenými za závažné trestné činy a bez psa by si jen obtížně udržela autoritu. Její fenka malinoise Iggy Hronovský pramen ji však dodává potřebnou váhu i při řešení konfliktů mezi vězni. Ty nejsou ve věznicích žádnou výjimkou. „Ano, stává se, že dojde k nějakým větším šarvátkám. A právě k nim jsou psovodi přivolávaní. Nikdy se mně však nestalo, že bych byla v situaci, kdy jsem musela, přesněji řečeno mohla v souladu se zákonem, psovi sundat náhubek k ostrému zákroku. Vždy stačilo, že jsem asistovala dozorcům řešícím třeba rvačku, aby se její aktéři uklidnili. Přítomnost zlobícího se psa je totiž velmi silným impulsem pro zchladnutí emocí,“ vyznala dlouhovlasá blondýnka na začátku závodu jeden z důvodů svého vztahu ke psům.      

Podmínkou účasti na obranářském šampionátu TARTu je minimálně složení svazové zkoušky obranářského nebo všestranného psa 2. stupně. Výjimku mají příslušníci bezpečnostních složek!             

Soutěž s praktickými disciplínami

Psů zajišťujících pořádek a bezpečnost občanů byla na šampionátu většina. A podobné vyznání vztahu ke psům, jako dlouhovlasá Pavla, vyjádřily i další tři účastnice mistrovství, neboť vykonávat třeba strážní službu na rozlehlém letišti ve Kbelích nebo zajišťovat klid a pořádek v nepříliš bezpečných lokalitách v Ústí nad Labem by ženy bez psa nemohly. Podmínkou účasti na obranářském šampionátu TARTu je minimálně složení svazové zkoušky obranářského nebo všestranného psa 2. stupně. Výjimku mají příslušníci bezpečnostních složek, tedy psovodi Policie ČR, Vězeňské služby ČR, AČR, městských policií a celníků, jejichž nezbytnou výkonnost garantují pravidelné zkoušky stanovené rezortními předpisy. Šampionát je tradičně náročný z hlediska praktických disciplín, které vždy probíhají na různých místech a za podmínek, které odpovídají možnému použití psů se služebním výcvikem. Tedy ve dne i v noci a v místech, které soutěžícím nejsou předem známé. Psi proto musí být všestranně připraveni, aby je jen tak něco nezaskočilo. Je to tedy stejné, jako když je pes ve službě se svým páníčkem povolaný k zákroku. Dvojice tedy nikdy neví, kde a jaká situace je v místě zákroku čeká. Podobně tomu je na soutěžích TARTu.

Chyběla zkušenost i kondice          

Někteří soutěžící byli překvapení nejen náročností soutěže, ale i nízkým přídělem bodů. „Je to dáno několika faktory. Jednak se po dva roky na civilních cvičištích trénovalo pouze omezeně, a pak mezi účastníky byli jen tři psovodi, kteří již v minulosti absolvovali tento šampionát. Chybí jim tedy zkušenost a možná i znalost zkušebního řádu. Během třídenní soutěže v tak náhle teplém počasí se u některých psů projevila rovněž nižší kondice,“ komentoval průběh mistrovství hlavní rozhodčí šampionátu Mgr. Jan Komárek. A kde byli psi hodně zaskočení? Asi při průzkumu objektu, kde měl čtyřnožec během tří minut zcela samostatně provést průzkum několika místností v přízemí bývalé textilní továrny. Všichni psi sice aktivně revírovali, ale jen polovina z nich štěkáním figuranta označila. Ležel totiž na vysokém trezoru v malé místnosti pokryté silnou vrstvou prachu. Stačil rychlejší pohyb a v komůrce se nejen snížila viditelnost, ale i pobyt v ní byl velmi nepříjemný pro oči i dýchání. Chudák figurant. „Snad všichni neúspěšní psi mě našli, ale protože jsem se nehýbal a měl odvrácený obličej, tedy neměli se mnou oční kontakt, nezaštěkali. Většinou kňourali a škrábali na kovovou skříň. Nepochybuji, že psovodi podle těchto zvuků poznali, že pes je u pachatele, ale to samozřejmě rozhodčímu nestačilo,“ komentoval figurant Stanislav Krucký.       

Generační obměna

Na únorové valné hromadě prohlásil dosavadní prezident a spoluzakladatel SKS TART, z. s., že již nebude kandidovat na vedení spolku. Zároveň navrhnul za kandidáta na vedení dlouholetého člena spolku Jiřího Dupala, zkušeného psovoda, výcvikáře a bývalého policejního kynologa. Ten byl také jednomyslně zvolený. TART dospěl nejen ke generační obměně, ale očekávají se i další změny, včetně zkušebního řádu. Novou tváří v roli rozhodčího šampionátu byla Nelly Kováříková. Její spravedlivé, avšak vlídně podávané hodnocení poslušnosti bylo pro diváky příjemné poslouchat a v případě méně zkušených závodníků nepostrádalo prvky poučení. Zajímavé bylo její vyznání po soutěži, že výkon v poslušnosti osmileté fenky NO Vigy z Kmene Čeroký, vedené severočeským právníkem Janem Hejdou, ji téměř dohnal k slzám. „Tak nádherně sladěný pár, kde jedinkrát nezazněl při soutěžích obvyklý striktní povel, nýbrž byly slyšet jen jakési vlídné pokyny a vše probíhalo s něžnou elegancí, to se opravdu jen tak nevidí,“ uvedla rozhodčí. Jak se účastníci na závěr šampionátu dozvěděli od trenéra zmíněné dvojice Jana Dubového, tak krásná, avšak jemná fenka splnila i náročná obranářská kritéria, přičemž několikaletá příprava vyžadovala jasná a vyvážená pravidla z hlediska pohybové aktivity, odpočinku a výživy.  

Několik otazníků

Na závěr nelze opomenout, že se šampionát uskutečnil v Lužických horách, s centrem v kempu u Ferdinanda. A konat se mohl pro jednoduchost chatiček určených především pro letní rekreaci a kemp tudíž není vhodný pro ubytování uprchlíků z Ukrajiny. Jiné známé soutěže psů se služebním výcvikem takové štěstí neměly. A tak bylo pro přednostní ubytování uprchlíků v kempu Mělník odvoláno Mezinárodní mistrovství psů se služebním výcvikem a podobně zaměřená tradiční soutěž O pohár Kristýny v rekreačním areálu u Hrádku nad Nisou.

Na mistrovství TARTu obranářů dominovali profesionálové!

Ačkoliv někteří odborníci varují, že naše ohrožení další vlnou koronaviru není zažehnané, kynologové věří, že to neznemožní podzimní šampionát TARTu ve stopování. A tak už se mnozí připravují, neboť ze soutěže nevzejde jen mistr ve stopování, ale ze součtu umístění na obranářském a stopařském mistrovství se rozhodne o nejlepším všestranném psovi. Doufejme, že různé restrikce nepostihnou ani další soutěže psů, ať už mají jakékoliv zaměření.

 

Josef Růžička

Foto: Josef Růžička

Doporučujeme z našeho e-shopu
Legendy československé kynologie
Skladem
ZB000002
od 129
Novinka
Sušené krůtí krky
ZB000462
od 20
Novinka
Sušené hovězí plíce
ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce
ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Vyberte barvu
Obojek SOFTY
ZB000096
od 0
Kam dál ...