Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Mistrovství mládeže a juniorů - Dobříš 2016

Letošní Mistrovství mládeže a juniorů proběhlo poněkud netradičně již první srpnový víkend, tedy pouhý týden po další republikové akci mládeže ČKS – Táboru mládeže ve Starém Plzenci. Pořadatelství se ujala ZKO Dobříš a tohoto náročného úkolu se zhostila ve všech směrech na výbornou.


Mistrovství mládeže a juniorů - Dobříš 2016
Dana Háková 30.9.2016 797x Reportáže

Mistrovství posuzovali Jiří Lasík ve funkci hlavního rozhodčího a rozhodčího obran, Jiří Vychodil jako rozhodčí na stopách a Iveta Skalická ve funkci rozhodčí poslušností. Do role figurantů byli delegováni pánové Michal Sáss a Daniel Paleček. Tým kladečů - František Březina, Josef Čipera a  Ing. Miroslav Ulč - vedl Josef Zábranský.

Proti loňskému ročníku se výrazně zlepšily výkony již na výběrových soutěžích, celkem se nominovalo 25 soutěžících z 8 krajů a dvou chovatelských klubů.  Všechny kategorie byly otevřeny. Výrazně se zvýšil počet juniorů, naopak kategorie ZVV2 byla obsazena pouze třemi závodníky. Potěšující bylo vidět i jiná plemena než německé a belgické ovčáky.

Celkově se dá říci, že se kategorie mládeže v letošním roce početně i výkonnostně zlepšila, převažovaly velmi pěkné výkony a to ve všech disciplínách. Největší výkyvy byly na stopách IPO3. Naopak hlavní kategorie mládeže – IPO2 a ZVV2 byly v této části celkem vyrovnané. V přehledu od roku 2009 se  jednalo o bodově nejvyšší a nejvyrovnanější Mistrovství. Zajímavostí je i vítězství chlapeckého „osazenstva“ v dlouhé řadě úspěšného dívčího tažení.

Mladým mistrem se s 284 body stal plným právem Marek Hytych s fenou Messi Rivie.

Titul Juniorský mistr si „odnesl“ Jiří Štindl a Torpédo z Nového draka s celkovým ziskem 260 bodů.

Vítězství v soutěži Krajských družstev si odnesl středočeský tým.

ČKS se snaží podpořit mladé psovody ve všestrannosti opravdu velkoryse. Ovšem v současnosti je příliš jiných, atraktivnějších aktivit. Většina mladých psovodů je závislá na přístupu trenérů v ZKO a vedoucích mládeže v příslušných krajích, určitou výhodu mají alespoň děti z „kynologických rodin“. Na letošním Mistrovství pouze tři Krajské organizace „postavily“ kompletní družstvo, tedy tři a více závodníků. Početností závodního pole také „zamává“ věková kategorie – přestup z mládeže do juniorů který se ne vždy podaří a také dosažení horní hranice u juniorů a tedy jejich ukončení v této oblasti.

Uvidíme, jak se bude dařit v podzimní – stopařské části.

Foto: Tereza Vajnerová

Kam dál ...