Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Měsíční květina – to je peruánský naháč!

Pojďte se společně s námi seznámit s dalším úchvatným plemenem bez srsti. Tentokrát vám blíže představíme původní plemeno z Jižní Ameriky, které dnes známe jako peruánského naháče.


Měsíční květina – to je peruánský naháč!
Renata Horová 13.8.2024 6193x Chov psů

Peruánský naháč patří mezi uznaná plemena a mezinárodní organizace FCI, kterou v České republice zastupuje Českomoravská kynologická unie, ho eviduje v páté skupině, řadí se tedy mezi primitivní, neboli původní plemena. To ale vůbec neznamená, že by byl hloupý, ba naopak. Pod rozumným vedením se může uplatnit i v některých kynologických sportech a být skvělým rodinným parťákem.

Jak peruánský naháč vypadá?

Peruánský a mexický naháč jsou pro laiky od sebe někdy těžko rozeznatelní. Obě plemena mají tři velikostní rázy a to zhruba od 25 do 65 cm. Peruánský naháč je o něco jemnější kostry a jeho proporce jsou spíš čtvercové. Jeho tělo vyjadřuje sílu a rychlost. Na rozdíl od mexického naháče je z pohledu z boku patrná dynamičtější spodní linie, vedoucí od vtaženého břicha po hlubší hrudník. Jiná je i stavba lebeční části a posazení očí. Hlava peruánského naháče je lupidního typu, tzn. připomínající vlka. Týlní linie ve vztahu k linii čenichu svírá úhel 140 stupňů.  Hlava i krk mají být bez zbytečných kožních záhybů, tzv. suché. Ušní boltce mají být zejména v afektu vztyčené, v klidu mohou být složeny dozadu. Osy uší tvoří proměnlivý úhel o velikosti od 50 do zhruba 90 stupňů.

Horní linie zad je rovná, může být s mírným klenutím v oblasti beder, záď svalnatá a mírně svažitá. Ocas je nasazený spíše nízko a neměl by být stočený.
Ale pozor! Existují dvě variety - osrstěná a bezsrstá. Signifikantní je bezsrstá varieta, jejíž tělo je zcela holé, ale zbytky krátké tvrdé srsti se mohou objevit jak na hlavě, tlapkách, a tak i na ocásku. Bílé skvrny na těle jsou běžnější u peruánského naháče než u toho mexického. V chovu je přesto preferováno tmavší zbarvení. Bílá barva dle standardu plemene nesmí pokrývat více než třetinu těla. Počítejte s tím, že se v dospívání tmavé skvrny na kůži psa zvětšují a jejich tvar se mění.

Peruánský naháč se vyskytuje ve třech velikostních kategoriích a dvou varietách srsti!

Dávná historie bezsrstých psů

Existuje mnoho nepodložených a troufalých teorií o tom, jak se naháči dostali z Číny, nebo z Afriky do Jižní Ameriky. Nebo teorie o tom, jak sem přicestovali s přistěhovalci, jsou v rozporu s podstatně staršími archeologickými nálezy z předkolumbovských dob. Některé teorie sice popisují zrod naháčů na jednom místě, ale pravděpodobnější se zdá být, že vznikli samostatně na více místech na planetě, a to nezávisle na sobě. Jisté je jedno, naháči pocházející z oblasti kolem Střední Ameriky, mají dlouhou historii sahající až 3500 let nazpět. Jejich existence je doložena archeologickými nálezy znázorňujícími psy se vztyčenými ušními boltci, s vyobrazením kožních řas na těle a s výrazně vykreslenými prsty u nohou, což je typické právě pro naháče. Také nálezy kosterních pozůstatků psů v soudobých lidských hrobech nám mohou napovědět, jak důležitou roli tehdy měli. Pravděpodobně byla naháčům přikládána léčivá i magická moc. Říká se, že v době incké kultury byli obzvlášť ceněni peruánští naháči se světlou kůží, tedy s minimem tmavého pigmentu. Aby se tito světlí psi nespálili, tak byli drženi ve stínu rostlin, nebo byli ven pouštěni jen v noci. Proto se o tomto plemeni můžete dočíst i pod názvy, jako jsou Peruvian Inca Orchid (peruánský orchideový pes), nebo Inca Orchid Moonflower Dog (Měsíční květina).

Ale pod pojmem primitivní plemeno si rozhodně nepředstavujte hloupého psa! Jsou to plemena, která nebyla šlechtěna k nějakému účelu, a jejich vzhled nebyl člověkem měněn. Jsou to plemena, která si ponechala mnoho vlastností divokých psů.

Co to znamená pojem „primitivní plemena“ a jaká jsou?

Původní nebo také jinak primitivní plemena mají tisíciletou historii. Ale pod pojmem primitivní plemeno si rozhodně nepředstavujte hloupého psa! Jsou to plemena, která nebyla šlechtěna k nějakému účelu, a jejich vzhled nebyl člověkem měněn. Jsou to plemena, která si ponechala mnoho vlastností divokých psů. Takovou jedinečnou povahu mají právě i peruánští naháči. Nečekejte u nich bezmeznou poslušnost, protože po tisíce let se mohli spoléhat jen sami na sebe. To se může v některých situacích projevit. Jsou samostatní, a i proto se mohou jevit někdy méně poslušní. Právě proto potřebují vlídnou, ale důslednou výchovu. Naháči jsou aktivní psi, se svým majitelem budou rádi trávit čas na procházkách nebo při sportu, ve kterém mohou vynikat. Pokud toužíte po psovi, který se vám zcela podřídí anebo pokud patříte mezi ambiciózní osoby s vysokými sportovními cíli, potom nemusí být naháč dobrou volbou. Raději se poohlédněte po pracovním plemeni. Jsou to ale nesmírně chytří, milí a učenliví psi. Bývají méně důvěřiví k cizím lidem. V mládí je důležitá také pozvolná socializace. Dovedou být velmi veselí. Mezi majiteli naháčů jsem zaslechla hesla: „Naháč je víc než jen pes.“, anebo „S naháči je to jako s brambůrky, nikdy neskončíte u jednoho.“

Péče:
Spíše nenáročná, bez úprav jako jsou česání či doholování. Stačí občas vykoupat a namazat.
Pro koho se hodí:
Pro vyrovnané aktivní osoby, ale i pro hobby sportovce. Pro ty, komu nevadí vzbuzovat pozornost.
Pro koho se nehodí:
Pro ty, kteří chtějí mít psa venku u boudy, či v kotci. Pro zájemce o vrcholové kynologické zimní sporty. Pro toho, komu vadí psí oblečení.
Početnost:
Počet registrovaných jedinců v ČR se pohybuje okolo 2000.

Text: Renata Horová

Foto: Markéta Sousedíková

Portrét plemene Peruánský naháč

Originální názevPerro Sin Pelo del Perú
Zkratka plemenePEN
Země původuPeru
Číslo standardu310
FCI skupinaV. - Špicové
Přesná velikostU psů a fen existují tři velikosti: malý: od 25 do 40 cm, střední: od 41 do 50 cm, velký: od 51 do 65 cm
Druh srstibezsrstý
Vhodnostpro začátečníky
pro zkušené
pro aktivní lidi
pro seniory a děti
Umístěnído bytu
Využitísport
klidné procházky

Celkový vzhled:

Celkově jde o elegantního a štíhlého psa, jehož vzhled vyjadřuje rychlost, sílu a harmonii; nikdy nesmí působit hrubým dojmem. Existují dvě variety: bezsrstá, jejímž hlavním znakem je absence srsti po celém těle a osrstěná varieta, která je po celém těle osrstěná. Dalším zvláštním znakem bezsrsté variety je téměř vždy neúplný chrup spojený s vrozenou alopecií.

Barva:

Barva kůže bezsrsté variety může být od černé u černých psů, přes břidlicově černou, sloní čerň, modročernou, všechny odstíny šedé, všechny odstíny genetické modré, tmavě hnědá až po světle plavou. Všechny tyto barvy mohou být jednobarevné nebo se mohou vyskytovat s bíle či růžově zbarveným skvrnami kdekoliv na těle. Bílé nebo růžové skvrny nesmí pokrývat více než 1/3 těla. Jednobarevné zbarvení je preferováno.

Hmotnost:

Hmotnost psů a fen je v odpovídajícím poměru s velikostí:
Malý: od 4 do 8 kg
Střední: od 8 do 12 kg
Velký: od 12 do 30 kg


Kam dál ...



-->