Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Lhasa apso je výjimečným plemenem pro výjimečné lidi!

Lhasa apso a canisterapie? Proč ne! Napadlo by vás vůbec, že se toto malé příjemné společenské plemeno dokáže skvěle uplatnit i v této sféře? Pokud byste se chtěli dozvědět více, určitě si nenechte ujít tento náš rozhovor…


Lhasa apso je výjimečným plemenem pro výjimečné lidi!

Sympatická Andrea Macháčková žije se psy prakticky celý svůj život, s manželem provozují vlastní výcvikovou školu a kromě novofundlandských psů a kernteriérů patří její srdce několik let i málopočetným lhasa apso. Není to však jen trénink psů, co jí naplňuje a činí radost, ale je to i interakce s ostatními potřebnými lidmi. Se svými psy totiž pravidelně dochází za klienty do různých zařízení a v rámci canisterapie se jim snaží pomáhat, jak jen to jde. A nejenom o tom je naše společné povídání.

Paní Macháčková, pověděla byste nám nejprve, co vás vlastně přivedlo k lhasa apso a čím si vás toto plemeno získalo?

Lhasa apso je výjimečným plemenem pro výjimečné lidi!

S paní chovatelkou lhas, Eliškou Vaškovou, jsme dlouholeté známé a její pejsky jsem měla možnost vidět na výstavách i při výcviku v naší psí škole, kterou vede můj manžel. První lhasu v naší rodině měli mí rodiče. Když jim umřeli dva bišonci a pak kanárská doga, už žádného pejska nechtěli. Přesvědčila jsem je, že právě lhasa bude pro ně dobrým společníkem a že to společně zvládneme. Je to osobité, charakterní plemeno. Jsou to malí bojovníci, kteří vás nezklamou tím, jak vás budou hlídat, následovat a milovat. Mají rádi pohyb a jsou to takoví všudybylkové. Jen tak se něčeho nezaleknou a i ve větší smečce dovedou zaujmout pozici, která vyhovuje právě jim.

Lhasa apso je to osobitým a charakterním plemenem. Jsou to malí bojovníci, kteří vás nezklamou tím, jak vás budou hlídat, následovat a milovat!

V současné době jsou součástí vaší smečky dvě malé lhasy. Mohla byste nás s nimi blíže seznámit?

Lhasa apso je výjimečným plemenem pro výjimečné lidi!

První lhasu jménem Blackie jsme si domů přivezli před šesti lety jako štěňátko. Chtěla jsem mít parťáka pro našeho fundlandského psa Kimiho, který je celý černý a má na hrudi bílý flíček. Blackie je jeho miniaturní kopií. A pak jsme se vloni zcela neplánovaně jeli podívat na fenečku pro jednu paní do rodiny, ale Sissi byla prostě neodolatelná a já jsem se s manželem hned rozhodla, že bude bydlet s námi. Říkám jí, že je „roztomilka roztomilá“, protože mě její pohled vždycky dostane. Obě dvě jsou velmi přátelské k lidem, jsou milé a dovedou se dobře přizpůsobit.

Řadu let se věnujete canisterapii. Vybírala jste si štěně LA už s cílem jít tímto směrem nebo to vyplynulo ze situace až časem?

Vyplynulo to až později, kdy jsem chtěla klidného, malého a pohodového pejska do party našich psů. Rozhodně není lhasa u nás na prvním místě jako canisterapeutický pes.

Kdy a jak začínáte s přípravou budoucího čtyřnohého terapeuta?

Dle mého názoru je dobré už při výběru s chovatelem probrat, za jakým účelem si pejsky pořizujete a přizpůsobit tomu výběr povahy konkrétního štěněte. Pokud je to možné, tak samozřejmě výchova a příprava začne hned od malička. Zkušený kynolog si dovede vybrat i staršího pejska a připravit ho na canisterapii.

Vezmeme-li to obecně, dalo by se toto plemeno považovat za obecně vhodné pro tuto činnost nebo spíš záleží na konkrétním jedinci, či člověku, který psa vede?

Lhasa apso je výjimečným plemenem pro výjimečné lidi!

Výborná otázka a děkuji za ni. Je to výjimečné plemeno, které se hodí pro výjimečné lidi a ne každý si dovede s lhasou poradit. Domnívám se, že pro canisterapii existují vhodnější plemena. Ale samozřejmě i mezi lhasami se najdou výjimky a ty jsou pak jako třešnička na dortu skvělými terapeuty. Tím chci říct, že je to křehké stvořeníčko a nelze ho příliš zatěžovat.

Které skupiny klientů společně navštěvujete, a lze třeba říci, že pro tak malého pejska je některá z nich vhodnější?

Je možné s nimi navštěvovat kohokoliv, jen u malých dětí je třeba dávat větší pozornost, aby je netahaly za chloupky.

Ke kterým konkrétním úkonům se poměrně malá lhasa apso hodí a naopak co byste s ní nikdy nedělala?

Samozřejmě se hodí do lůžka k ležícím pacientům. K lidem na vozíčku do klína. Jsou velmi příjemné na dotek. Rády se nechají pohladit, učesat. Nikdy své psy nenechávám krmit a to bych nechtěla ani u lhas.

Nezáleží na počtu uživatelů canisterapie, ale na smysluplnosti využití psí lásky a energie!

Jak vůbec probíhá takový běžný pracovní den vašich psů a kolik klientů zvládnout zhruba „obsloužit“?

Lhasa apso je výjimečným plemenem pro výjimečné lidi!

Většinou pracujeme dopoledne. Jezdím se dvěma nebo i čtyřmi pejsky. To záleží na skupině lidí, kterou navštívíme. Můžu si vybírat z většího počtu pejsků dle jejich nálady, kondice a připravenosti. Pejsky předem koupu a to už pak vědí, že jedou někam na návštěvu. Nezáleží na počtu uživatelů canisterapie, ale na smysluplnosti využití psí lásky a energie. Jezdívám do různých zařízení, kde spolupracuji s personálem a vybíráme uživatele dle jejich fyzických a psychických schopností.

Nevadí lhase při práci její krásná dlouhá srst, ať už z hlediska hygieny, či údržby?

Lhase určitě její dlouhá srst nevadí. Vadí nám lidem. Dlouhá srst je náročnější na čas, česání i koupání.

Pokud se během terapie stane, že pes už je unavený, signalizuje to směrem k vám nějakým způsobem? A jak to v takovém případě řešíte?

Lhasa apso je výjimečným plemenem pro výjimečné lidi!

Profesionální canisterapeut zná svého pejska a nedopustí takovouto situaci. Psi, s kterými dělám terapii, jsou hlavně mí osobní přátelé a parťáci a jsou hranice, které nepřekročím. Pokud se někdo do takovéto situace dostane, doporučuji canisterapii ihned ukončit. S ohledem na bezpečí uživatele terapie a zdravotní stav psa.

Dokázala vás lhasa apso v někdy něčím překvapit nebo totálně „dostat“?

Celkem často mě přivádí k úsměvu, jak ten nejmenší chlupáč, kterého máme doma, chce za každou cenu být na první metě.

Ke klientům chodíte také se svými kernteriéry. Pokusila byste se pro zajímavost porovnat obě plemena, řekněme, po pracovní stránce?

Lhasa apso je výjimečným plemenem pro výjimečné lidi!

Kernteriér je malé, drsnosrsté plemeno, jehož energie je nevyčerpatelná. Oddanost a nadšení pro jakoukoliv práci a činnost. Jsou to velmi učenliví a přátelští pejsci s jiskrou v oku. Jejich srst se musí trimovat. Lhasa apso je osobitý pejsek, který se také rád učí, ale musí mít na to „náladu“. Naše obě lhasy mají poslušnost a znají povely. Jsou to pejsci vhodní na kratší procházky, nelze je příliš přetěžovat.

Co byste na závěr vzkázala budoucím nebo stávajícím majitelům lhasa apso, kteří by se chtěli vydat podobným směrem jako vy?

Jako společník v rodinném životě je lhasa příjemný, pohodový pejsek, který se musí vychovávat. A na to často majitelé lhas zapomínají. Život s lhasou je povznášející do jiných sfér a záleží na každém z nás, jak to společně prožijeme.

Moc děkuji za příjemný rozhovor.

 

Michaela Weidnerová

Foto: archiv A. Macháčkové, Wikipedie, Pixabay, Depositphotos

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->