Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Kdo si jednou pořídí japana, zůstává mu věrný po celý život

"Dejte Japanovi možnost se prosadit a svět s ním Vám ukáže nový směr, nový smysl a Vy budete šťastní, že máte pro koho žít a že někdo žije pro Vás."


Kdo si jednou pořídí japana, zůstává mu věrný po celý život

Paní Janíčková, Vy jste úspěšnou chovatelkou, vystavovatelkou a poradkyní chovu plemene japan chin. Kdy a jak jste propadla těmto malým psíkům?

Psům se věnuji již od roku 1965. V roce 1970 jsem se seznámila s plemeny, jako například  knírač, francouzský buldoček, pekingský palácový psík, kterým jsem se s láskou věnovala. Nakonec Japan chin zvítězil na plné čáře. Když jsem japánka viděla u chovatelů, nejprve mě při pohledu na něj zaujala hlava, její tvar, oči černé jako korálky a jemný výraz. Svou přítomnost mi dával najevo, ovšem bez známého štěkání. Mazlil se se mnou, ale nebyl nijak vtíravý. Ke svým majitelům vzhlížel oddaně a s úctou. V té době jsem si uvědomila, že toto plemeno, tento malý pejsek, je to, co si zaslouží mou lásku a péči. Mnoho lidí si ovšem myslí, že japan chin nemá v lidské společnosti místo, protože to je jen "malý smeták". Můj názor je zcela opačný. Ano, člověka, který holduje velkým plemenům, nemůže uspokojit jemný pejsek. Mám zkušenost, že kdo si jednou pořídil japana, zůstává tomuto plemeni věrný po celý život.

Japani mají krásnou historii, povězte nám o ní něco.

Tento malinký pejsek je v Japonsku znám již více než 1400 let, ale jeho kořeny v Číně zasahují jistě mnohem hlouběji. Japonci si po staletí vytvářeli originální kulturu, která se hodí pouze pod posvátnou horu Fudžisan a na ostrovy kolem ní. Podle jedné staré pověsti zavítali jeho předkové do říše Vycházejícího slunce někdy v 8. století. Jako dar čínského císaře se tam prý dostali přes Koreu. Tenkrát se ještě velmi podobali svému příbuznému pekinézovi. Vysokou společnost zaujali natolik, že jim připravila ráj na zemi. Sytili je nejlepšími pokrmy a obkládali hedvábnými poduškami. Brzy byli vyšlechtěni stále menší a menší jedinci, a velmi se dbalo na to, aby byli mezi sebou pářeni pouze psíci z jednoho paláce. Tato silně příbuzenská plemenitba vedla přes mnoho generací ke stále menším a křehčím pejskům, až vyloženě k "drahocennostem". Dámy této společnosti je nosily v rukávech svých kimon nebo je chovaly v bambusových klíckách jako vzácné a okrasné ptactvo. Dostávali se také do chrámů, kde jim bylo zvlášť nakloněno božstvo. Malý psík byl zobrazován na mnoha vázách, drahých předmětech i obrazech. Stal se hrdinou mnoha japonských bájí a pověstí.
Název chin se odvozuje od slova čin, což znamená vzácnost. V Japonsku jsou známí pod jménem činkoro.
První informace o Japan chinovi v Evropě se objevují již v 17. století. Tehdy je misionáři dovezli manželce anglického krále Karla II., princezně Kateřině Portugalské. Potvrzené dějiny chinů se ovšem píší až od roku 1880, kdy japonský vyslanec Sinzo Aoki přivezl párek chinů německé císařovně Augustě. Další jejich putování začíná v Anglii, odtud se dostávali do dalších částí světa. Rakousko, Švýcarsko, Německo - díky těmto státům, kde se našlo pár jedinců, toto plemeno nevymřelo, ale dokonce se rozšířilo do takové míry, že někteří chinové putovali zpět do své země, do Japonska.
U nás se japan chin začal na výstavách objevovat od roku 1964 a ani dnes nenajdete velké množství chovatelů tohoto plemene. Bohužel, i přes vynikající povahové vlastnosti china, se věnuje chovu jen úzká skupinka nadšenců. Přitom si zaslouží mnohem více obdivu a uznání.

Jste mimo jiné také poradkyní chovu. Řekněte nám jak vypadá v současnosti chov japanů v ČR.

V ČR existují dva chovatelské kluby. Japan Klub /JK/  a Inter Club Orient /ICO/. Chovatelská základna není velká. Japan Chin se nikdy nestal příliš  populární rasou. Což je vlastně i ku prospěchu plemene. Je to vlastně jedna z dosud nejstarších zachovaných ras. Choval se v císařských palácích. Byl vysoce ceněn. Název CHIN se odvozuje od slova vzácnost.

Na co by měl pamatovat nový majitel japna china? A jak náročná je péče a výchova?

Jak krmit? Doporučuji kvalitní granule. Na přilepšenou je možné dávat masové konzervy, sýry, mají rádi i ovoce a zeleninu. Prostě majitel má pocit, že jen granule nestačí. Malá plemena více trápí zubní kámen. Existují různé kousací pamlsky, což zmírní ukládání zubního kamene. Mám zkušenost, že se zubní kámen ani neobjeví. Naši psi dostávají denně něco z "kousacího programu. "
Japan není náročný na péči. Ta zabere opravdu jen minimum oproti jiným dlouhosrstým plemenům. Jeho výhodou je, že neplstnatí. Česání zabere jen pár minut. Srst je velmi příjemné struktury. Říká se, že je antidepresivní. Naprosto souhlasím. Zkontrolujeme oči. Japan je má větší, kulaté. Je dobré oči otírat navlhčeným kosmetickým tamponkem. Patří mezi rasy, kde se objevuje luxace pately. Je nutné vyvarovat se spojení, kde by se tento problém mohl vyskytnout.

Je to smuté, leč pravdivé, mnoho lidí, kteří si chtějí tohoto psíka pořídit, si pro ušetření koupí raději pejska bez PP nežli z chovatelské stanice. Jak vidíte tento problém Vy?

K otázce , zda si pořídit pejska s P.P., nebo bez P.P.: jsem za P.P. Když člověk vidí ty továrny na psy, tak je mu úzko. Je dobré informovat  se v jakých podmínkách je štěňátko narozeno a odchováno. Štěňátka nemají hygienické návyky, jsou vystresovaná a nastává novému majiteli problém s jeho výchovou.

Japan chin patří mezi devátou skupinu FCI, tedy plemena společenská. Jaký je tedy společník a je možné se s ním věnovat i nějakému z kynologických sportů, např. agility, dogdancing?

Co se týká aktivity chinů, tak je možné v některých případech i výcvik agility. Což dokazuje náš odchov Champ. JOSHI FUMI CHIN Untis. Nevyžadují dlouhé procházky, ale znám i fenku, která došla  na vrchol Sněžky se svými páníčky. Ovšem vše záleží na kondici a zdraví pejska.

Řekněte nám, co je pro Vás jako chovatelku nejdůležitější?

Co je pro mě jako chovatelku nejdůležitější? Zdravý chin, dobře vychovaný  - spokojený majitel.

Co byste přála těmto psíkům a jejich majitelům do budoucna?

Japan chin je inteligentní, milý, vysoce elegantní a nevtíravý pejsek. Zaslouží si mnohem více obdiv a uznání.

Foto: archiv Hany Janíčkové

Kam dál ...