Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.
Můj pes si nechce doma nechat vyčistit uši a o zubech ani nemluvě! A dostat ho u veterináře třeba na stůl nebo mu aplikovat injekci je doslova bojem „na život a na smrt“… Ale on je jinak hodný… Znáte to také a už nevíte, jak podobnou situaci řešit nebo kdo by vám s tím nějak pomohl? Možná by se vám tedy hodilo dozvědět se něco více o tréninku manipulace za pomocí pozitivní motivace. Více ale už na následujících řádcích!
Návštěva veterinární kliniky je nedílnou součástí života se psem a ať chceme nebo nechceme, občas tam prostě musíme. Někdo to považuje za rutinní záležitost a jeho čtyřnohý parťák to zvládá naprosto v pohodě, jiný z toho má noční můru už tři dny dopředu, protože jeho pes na sebe nenechá sáhnout, je agresivní nebo se naopak hrozně bojí. V takovém případě se ošetření stává skoro nemožným a celý proces je nepříjemný pro všechny zúčastněné. To samé může nastat i v případě drobných domácích úkonů. Jak z toho všeho ven nebo spíš jak to nenechat dojít až tak daleko? Všechno je jen a jen o správném přístupu a také o efektivním tréninku. A právě z tohoto důvodu připravili trenéři Jakub Slavík a Lucia Kotiánová pod značkou Dogpower Education na toto téma naprosto luxusní živý seminář „Manipulace bez stresu: Nejen na veterině“. A právě Jakuba jsme se zeptali na pár podrobností…
Jakube, prozraď nám na úvod, co v sobě skrývá název Dogpower Education?
Dogpower Education jsem založil se záměrem pořádat offline akce, které mi v pocovidové době chyběly. Hodně vzdělávacích akcí se začalo pořádat online a já si moc přál, aby se lidé zase setkávali osobně. Naším cílem jsou semináře vynikající nejen obsahem, ale i zázemím a organizací. Semináře, které jsou současně i společenskou událostí, příležitostí setkat se přáteli a možností navázat nové kontakty.
Naším cílem jsou semináře vynikající nejen obsahem, ale i zázemím a organizací!
Jak jste se dali „dohromady“ s Lucií Kotiánovou a co vás vedlo k uspořádání tak jedinečného semináře, který je nyní před námi?
S Luckou se známe delší dobu. Úplně původně jsem ji oslovil s tím, jestli bych u ní nemohl online studovat welfare zvířat. Zaujalo mě, jak obsáhlý tento vědní obor je a také jak Lucka umí informace předat. Netrvalo dlouho a požádal jsem ji, jestli by se nechtěla stát řečníkem na prvním semináři. Přijala a na světlo světa vyšel vůbec první seminář pod hlavičkou Dogpower Education, a to Kynologie očima welfare. Seminář měl k naší radosti velký úspěch a zúčastnilo se ho šedesát lidí. Spolupráce s Lucií byla skvělá a postupně se z nás stali parťáci. Dnes pořádáme semináře společně, oba v roli organizátorů.
Na co všechno se mohou účastníci těšit?
Náš seminář „Manipulace bez stresu: Nejen na veterině“ je zaměřený na komplexní problematiku týkající se konceptu ošetření se souhlasem. Unikátní je tím, že na jednom pódiu vystoupí dvě řečnice hovořící na stejné téma, ale každá ze svého úhlu pohledu. Tyto přednášející pro posluchače propojí svět tréninku a veterinární praxe do jednoho celku. Radecha Spudilová, trenérka specializující se na ošetření se souhlasem, se zaměří na problematiku především z pohledu tréninku a domácí přípravy. MVDr. Jana Radošovská, veterinářka a autorka knihy „Elza radí: Skôr než prídeš k veterinárovi”, naopak nabídne pohled přímo z veterinární praxe včetně nejdůležitějších domácích úkonů, které není radno podcenit. Seminář je vhodný pro laickou veřejnost, trenéry psů i veterinární pracovníky.
Náš seminář „Manipulace bez stresu: Nejen na veterině“ je zaměřený na komplexní problematiku týkající se konceptu ošetření se souhlasem!
Výběr přednášejících je více než hvězdný. Mohl bys s nimi naše čtenáře krátce seznámit?
Představit naše řečnice krátce bude trošku složité, ale pokusím se o to. Radka Spudilová je dlouholetou trenérkou se zkušenostmi z veterinární praxe a zároveň je velkou propagátorkou konceptu ošetření se souhlasem. MVDr. Jana Radošovská je veterinární lékařkou působící na veterinární ambulanci Royalvet v Trnavě. Krom toho pod značkou Elza radí šíří osvětu v oblasti medicíny psů. Určitě bych čtenářům doporučil prokliknout se na propozice semináře (https://www.facebook.com/events/807183541089182), kde najdou jejich detailnější představení.
Proč je vlastně tak důležité, aby si majitel psa osvojil právě tyto dovednosti?
Tréninkový koncept ošetření se souhlasem je ve své podstatě přípravou zvířete na všemožná vyšetření a veterinární úkony, jako je například odběr krve nebo očkovaní, ale i běžné úkony, jako vyčesávaní nebo stříhání drápků. Ty mohou pro mnoho lidí vypadat banálně, ale u psů můžou vyvolávat agresivitu, strach apod. Celé je to založené na dobrovolné spolupráci ze strany zvířete. Záměrně píšu zvířete, protože tento koncept se nepoužívá jen u psů, ale třeba i u nedomestikovaných zvířat chovaných v zajetí. Ono je totiž těžké zalehnout gorilu, když jí chceš odebrat krev. Vystihnout v pár řádcích, proč by si majitel měl osvojit tyto dovednosti, je těžké, protože by to vydalo na celý článek. Pro mě je to ta nejužší spolupráce se psem, založená na vzájemné důvěře a pochopení.
Je možné přijít na místo i se psem?
Tento seminář je bez psů. Čtyřnohé kamarády tentokrát necháme odpočívat doma.
Napadá tě ještě něco zajímavého, co by bylo fajn sdělit takto do éteru?
V současné době dostáváme hodně dotazů, kdy budeme akci opakovat. Většinou proto, že lidé nemůžou dorazit, ale téma semináře je láká. Každý náš seminář je originální, a proto je také každý další na jiné téma. Je velice nepravděpodobné, že tento konkrétní seminář budeme opakovat a všem bych doporučil ho nepropásnout. Věřte, že to bude stát za to, tyto dvě skvělé řečnice na jednom pódiu už asi neuvidíte.
Pokusil by ses na závěr nějak osobně na tuto akci pozvat ty, kteří třeba ještě váhají?
Neváhejte!
Kubo, díky moc za hezké povídání i detaily k semináři. My v redakci už se neděle 22. října nemůžeme dočkat a těšíme se, s kým se na místě potkáme.
Michaela Weidnerová
Foto: archiv Jakuba Slavíka a Dogpower Education, Kristina Kunclová
Měli jste na 22. října jiný program, kvůli kterému jste propásli seminář pořádaný pod ...
Reportáže-->