Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Jak nejlépe vyzrát na vnitřní a vnější parazity?

Kladete si také často otázku, jak efektivně „zatočit“ se všemi možnými parazity, kteří obtěžují naše psí miláčky? A má smysl nějaká prevence? Na tyto a další otázky vám fundovaně odpoví MVDr. Dagmar Minaříková.


Jak nejlépe vyzrát na vnitřní a vnější parazity?
Daniela Conková 18.11.2018 1427x Veterina

Asi málokterý majitel psa nebo kočky se nikdy nesetkal s některým z nepříjemných cizopasníků. Vnitřní či vnější parazité totiž dokáží pořádně potrápit nejen kterékoliv zvíře, ale stejně tak i jeho vlastníka. A důvodů je hned několik. Nepříjemným pocitem našeho miláčka to začíná a jeho přímým poškozováním a možností přenosu různých chorob nevítaným tvorem to končí. Jak se k tomu tedy postavit? A co musíme určitě vědět?

Vnitřní parazité

Jednorázové odčervení není řešením

veterina Mezi nejčastější vnitřní parazity patří oblí a ploší červi. Často se v ordinaci setkáváme s vžitým názorem, že jednorázové podání odčervovací pasty či tablety několikrát do roka dostatečně ochrání psa či kočku. Bohužel, realita je však jiná.  Daná látka vydrží v těle maximálně dvacet čtyři hodin a po jednorázovém podání většinou působí pouze na dospělé jedince ve střevě. Ale už nezvládne „zabít/zneškodnit“ vývojová stadia, která migrují (nejčastěji jsou v plicích, játrech). Proto farmaceutické firmy začaly vyvíjet preparáty s „long-efektem“, kdy se účinná látka postupně po určitou dobu uvolňuje do těla a působí tedy i na různá vývojová stadia parazitů.

Vyšetřovat stolici má logiku!

Nicméně podle našich zkušeností a i mnoha studií je spíše doporučitelné tyto preparáty podávat až na základě nálezu koprologického vyšetření. Podáte tak účinnou látku cíleně a zbytečně nezatěžujete organismus léky navíc. Vzorky na vyšetření sbíráme minimálně po dobu dvou až tří dnů do jedné spalitelné nádobky (v ordinaci si můžete vyžádat speciální zkumavku s lopatičkou). Nemusí být extra veliké, stačí o velikosti nehtu, ideálně pokaždé z jiné části stolice. Pokud je v exkrementu přítomna jakákoli příměs, např. hlen, krev apod. je dobré to do zkumavky přidat. V průběhu sbírání necháváme zkumavku v lednici při konstantní teplotě.

Štěňata a koťata – to je něco jiného         

veterinaPreventivní odčervení ale má smysl u čerstvě narozených štěňat a koťat. Ta se totiž i v jinak zdravých a kvalitních chovech rodí infikovaná škrkavkami (transplacentární přenos od matky).

Odčervovací schéma je dáno jednotlivými výrobci, většinou se ale začíná okolo druhého týdne věku mláděte, s intervalem dva až tři týdny mezi jednotlivými dávkami. Vždy odčervujeme i matku vrhu (vajíčka škrkavek se vylučují do mléka), a to až do třetího měsíce věku mladých, pak se obvykle pokračuje každý měsíc do věku půl roku a následně dle potřeby. Pokud je v domácnosti (chovu) více psů nebo koček, doporučujeme plošné ošetření i u ostatních zvířat a to cca v šesti týdnech věku mladých.

Kočky by kupovaly pipetu             

veterinaU venkovních koček, kde je vyšší pravděpodobnost nakažení tasemnicemi (ploší červi – přenos „díky“ chytán

í a pojídání myší, vyšší pravděpodobnost zablešení), lze např.i bez vyšetření trusu (majitelé těžko získají vzorky) aplikovat čtyřikrát do roka pipetu, která působí po dobu minimálně pěti týdnů (př. Profender spot on).

Vnější parazité

Blechy a klíšťata vedou                    

veterinaMezi nejčastější a nejvíce diskutované vnější parazity patří na našem území blechy a klíšťata. Kromě přímého poškození zvířete (svědění, sání krve, následné alergické reakce až lokální zánětykůže) tito parazité přenášejí i jiná, více či méně závažná, onemocnění. Zásluhou blech se do vašeho mazlíčka mohou dostat např. vývojová stadia tasemnice. Klíšťata zase stejně jako jiný krev sající hmyz mohou přenášet závažná onemocnění, jako je např. borreliosa, anaplasmosa, ehrlichiosa apod.

 Rozhodně prevence        

veterinaJe tedy potřeba dbát na prevenci. Na trhu je mnoho preparátů, které domácí mazlíčky chrání. Nicméně nic nemusí fungovat na sto procent, a proto je potřeba zkoušet a najít pro daného jedince ten nejvhodnější přípravek. Ty jsou na trhu ve formě sprejů, šamponů, tablet, pipet…

Pozornost je třeba věnovat i okolí

Je ale dobré mít na paměti, že např. u blech se jen cca devadesát procent populace nachází přímo na zvířeti. Když už se tedy stane, že pes nebo kočka „přinese“ domů blechy, nestačí jen zbavit zvíře parazitů. Dospělá blecha naklade vajíčka a ta se mohou dostat i do okolí. Vývojový cyklus tohoto živočicha je cca dvacet jedna dní. Je tedy nutné řádně vyčistit veškeré textilie, se kterými zvíře přišlo do kontaktu (vysát, vyprat v horké vodě)a ošetřit povrchy speciálními antiparazitárními preparáty na prostředí (i boudy a pelechy, které nelze vyprat). A toto i několikrát opakovat v intervalech doporučených výrobcem daného prostředku.

veterina Foto: archiv MVDr. Dagmar Minaříkové, Hana Matějková, Jitka Metličková
http://veterina-jinocany.cz/

 

 

 

V minulém článku jsme se věnovali tématu...
Preventivní očkování k životu se psem prostě patří!
Preventivní očkování k životu se psem prostě patří!

I vy patříte mezi ty majitele psů, kteří se neustále zabývají otázkou, zda očkovat nebo ...

20.10.2018Veterina

Kam dál ...