Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.
Zimní čas s sebou přinesl nejen více tmy, ale samozřejmě i častější nepříznivé počasí. Zajímalo by vás, jak lze psa zaměstnat v pohodlí domova tak, aby se nenudil a vybil alespoň trochu svou energii, když třeba zrovna nemůžete na procházku?
Výhoda domácích her spočívá bezesporu v tom, že k nim nepotřebujete příliš mnoho místa a provozovat je můžete jak se štěňaty, tak i s dospěláky nebo se psími seniory prakticky kdekoliv. Svého čtyřnohého parťáka při nich dostatečně zabavíte, unavíte mu jeho chytrou hlavičku a on bude mít pak menší tendence vyvádět nejrůznější lotroviny nebo doma něco ničit. Přinášíme vám sedm tipů na osvědčené hry, které lze se psem jednoduše hrát.
Cílem této hry je, aby pes našel požadovaný předmět nebo pamlsky. Průběh i příprava hry jsou tedy velmi jednoduché. Psu, který miluje pamlsky, můžeme například hrst schovat do různých koutů našeho bytu a také do různých výškových úrovní nebo i pod předměty, které pes snadno nadzvedne svým čumákem. Tato hra bývá velmi oblíbená u všech věkových skupin psů. Pokud je pes opravdu žravý, lze samozřejmě použít i granule. Nezapomeňte však, že je vhodné použité množství krmiva vhodně odečíst od denní krmné dávky, abyste z pejska za chvilku neměli tlustou kuličku. U psů, kteří preferují hračky, lze hrát tuto hru také s velkým úspěchem. Pejska si nejprve rozehrajte a následně mu dejte povel pro čekání, nebo jej zavřete v místnosti, a hračku schovejte tak, aby ji musel chvilku hledat. Jakmile ji najde, pochvalte ho a pohrajte si s ním.
Tato hra je vlastně velmi podobná té předchozí, jen s tím rozdílem, že pes hledá vás. Kromě toho, že se váš parťák skvěle zabaví a zapojíte se i vy, si pes také skvěle trénuje vyhledání vašeho pachu, což se hodí nejen u štěňat. Pejskovi se můžete schovat třeba pod peřinu, do jiné místnosti, za vstupní dveře, do skříně, do vany, za věšák s oblečením, nebo třeba za gauč. Než se schováte, můžete mít pejska pod povelem, aby zůstal na svém místě, nebo poproste někoho z blízkých, aby vám ho mezitím podržel. Radost, když vás pes konečně najde, bývá opravdu velká.
Tato hra má minimální nároky na prostor. Využít k ní můžeme buď vlastnoručně vyrobený nebo koupený čichací kobereček, do kterého ukryjeme lákavé pamlsky, a pokud jej nemáme k dispozici, lze využít i mnoho jiných variant. Například lze do prádelního koše nasypat plastová brčka nebo víčka a mezi ně vhodit oblíbené pamlsky. Použít můžeme také staré zmačkané noviny nebo ruličky od toaletního papíru. Samozřejmě lze použít i cokoliv jiného, o co se pejsek nezraní – například tedy i jeho hračky. Vybrané věci uložíme do prádelního koše či třeba umyvadla (velké mísy, papírové krabice) a mezi ně vhodíme oblíbené pamlsky a následně čekáme, než si je pejsek najde. Jak je známo, během čichání se pes přirozeně zklidňuje, a tak jsou čichací hry ideální pro reaktivní psy.
Nejjednodušší a nejběžnější hra, ke které nám postačí oblíbená hračka psa. Můžeme mu ji házet a pokud je hračka větší, tak se o ni i přetahovat. Při přetahování můžeme hračkou pohybovat tak, aby nás pes musel přeskočit či překročit, aby se nám podplazil pod nohama, nebo nás obešel, což jej zaměstná i fyzicky. Při hře s hračkou však mějte na paměti, že byste na ní psa neměli vyvěšovat do vzduchu ani s ní pohybovat kolmo nahoru, protože byste mu tím mohli poranit krční páteř. Používáte-li ke hře balonek, je třeba zvolit takovou velikost, aby nehrozilo, že ho pes během hry omylem spolkne či mu uvízne v tlamě (mohl by se snadno zadusit).
Psí hlavolamy jsou obvykle založené opět na tom, že pes hledá vytoužený pamlsek. Dnes je jich v nabídce již široké spektrum. Vyrábí se jak z plastu, tak i ze dřeva. Pořídit je lze v některých kamenných prodejnách, ale i v internetových obchodech se zvířecími potřebami. A samozřejmě si takový hlavolam můžeme vyrobit i doma. Ti zručnější zvládnou i přesné imitace prodávaných hlavolamů, ale volit lze i jednodušší cesty. Například můžeme použít plechovou (tácovou) formu na muffiny, kdy do každého z otvorů vložíme pamlsek a následně jej zakryjeme míčkem (skvěle poslouží i takzvaná boccia koule – ty jsou plněné vodou, takže jsou těžší). Pes by měl přijít na to, že k pamlsku se dostane jen tehdy, pokud míček odstraní.
Plnící hračky jsou skvělými pomocníky, jak efektivně zabavit psa. Můžeme zakoupit například duté gumové hračky, do kterých lze nasypat pamlsky, nebo je naplnit paštikou či konzervou pro psy. Zde jednoznačně vedou hračky od firmy KONG, která je vyrábí i z extrémně odolných materiálů. Dále jsou na trhu i různé druhy balonků a kyvadel, které lze naplnit třeba granulkami, které se pohybem hračky postupně psu vysypávají. Některé z nich dělají při pohybu i zábavné žvatlavé zvuky. Pes se při hře s hračkou odreaguje a zároveň si může procvičit žvýkací svaly (to především u gumových hraček). Pokud byste chtěli zvolit přírodnější materiál, lze u řezníka koupit morkovou kost. Jakmile z ní pes vyžere morek, můžeme ji dále plnit psími paštikami. U morkové kosti bychom měli být ale opatrní a vždy ji dávat psu jen pod našim dohledem. Zároveň by měla být tak dlouhá a ideálně i úzká, aby nehrozilo, že si ji pes navlékne na spodní čelist (takových případů už bylo u veterinářů mnoho a řešením byla celková anestezie a přeřezání kosti pilkou).
Už jste slyšeli o metodě výcviku pomocí shapingu? Ve zkratce jde o zachycení požadovaného chování. Nejčastěji je takové chování zachyceno klikrem (pokud je na něj pes zvyklý), nebo slovním markerem (tedy slovním označením, že pes právě udělal něco správně – může to být třeba krátké slovo typu „ano“, „teď“, „yes“). Díky zachycení má pes příležitost si na finální cvik přijít sám, a to s malou dopomocí trenéra, který mu pouze označuje, zda je na dobré cestě a jeho správné kroky odměňuje. Je to trochu jako hra „přihořívá, hoří“.
Můžeme mít v hlavě již předem představu o finálním cviku, ke kterému se budeme snažit se se psem dopracovat, nebo naopak experimentovat a čekat, co pes sám vymyslí. Když například umístíme doprostřed místnosti nový předmět, co s ním pes asi udělá? Pomocí shapingu můžeme docílit třeba toho, že nám ho pes přinese. Také ho může oběhnout, postavit se na něj předními nebo zadními tlapkami, drcnout do něj čumákem, nebo u něj zaujmout nějakou polohu. Fantazii se meze nekladou a tato hra spolehlivě zabaví vás i vašeho psa. Zkuste si ji schválně někdy vyzkoušet i s jiným člověkem – jeden v roli trenéra a druhý v roli psa. Zaručuji vám skvělou zábavu.
Text: Marie Trauškeová
Foto: Marie Trauškeová a Pixabay
Je vám také jasné, že každý pes je od přírody velice zvídavý a společenský tvor? ...
Pro začátečníky ...Vypadá to, že koronavirus nás jen tak na cvičáky nepustí, a tak vám přinášíme další tip ...
Hlavolamy-->