Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Hry na doma

Zimní čas s sebou přinesl nejen více tmy, ale samozřejmě i častější nepříznivé počasí. Zajímalo by vás, jak lze psa zaměstnat v pohodlí domova tak, aby se nenudil a vybil alespoň trochu svou energii, když třeba zrovna nemůžete na procházku?


Hry na doma
Marie Trauškeová 5.12.2022 791x Pro začátečníky ...

Výhoda domácích her spočívá bezesporu v tom, že k nim nepotřebujete příliš mnoho místa a provozovat je můžete jak se štěňaty, tak i s dospěláky nebo se psími seniory prakticky kdekoliv. Svého čtyřnohého parťáka při nich dostatečně zabavíte, unavíte mu jeho chytrou hlavičku a on bude mít pak menší tendence vyvádět nejrůznější lotroviny nebo doma něco ničit. Přinášíme vám sedm tipů na osvědčené hry, které lze se psem jednoduše hrát.

1. Prozkoumej dům/byt

Hry na doma

Cílem této hry je, aby pes našel požadovaný předmět nebo pamlsky. Průběh i příprava hry jsou tedy velmi jednoduché. Psu, který miluje pamlsky, můžeme například hrst schovat do různých koutů našeho bytu a také do různých výškových úrovní nebo i pod předměty, které pes snadno nadzvedne svým čumákem. Tato hra bývá velmi oblíbená u všech věkových skupin psů. Pokud je pes opravdu žravý, lze samozřejmě použít i granule. Nezapomeňte však, že je vhodné použité množství krmiva vhodně odečíst od denní krmné dávky, abyste z pejska za chvilku neměli tlustou kuličku. U psů, kteří preferují hračky, lze hrát tuto hru také s velkým úspěchem. Pejska si nejprve rozehrajte a následně mu dejte povel pro čekání, nebo jej zavřete v místnosti, a hračku schovejte tak, aby ji musel chvilku hledat. Jakmile ji najde, pochvalte ho a pohrajte si s ním.

2. Najdeš mě?

Hry na doma

Tato hra je vlastně velmi podobná té předchozí, jen s tím rozdílem, že pes hledá vás. Kromě toho, že se váš parťák skvěle zabaví a zapojíte se i vy, si pes také skvěle trénuje vyhledání vašeho pachu, což se hodí nejen u štěňat. Pejskovi se můžete schovat třeba pod peřinu, do jiné místnosti, za vstupní dveře, do skříně, do vany, za věšák s oblečením, nebo třeba za gauč. Než se schováte, můžete mít pejska pod povelem, aby zůstal na svém místě, nebo poproste někoho z blízkých, aby vám ho mezitím podržel. Radost, když vás pes konečně najde, bývá opravdu velká.

3. Čichej, čichej…

Hry na doma

Tato hra má minimální nároky na prostor. Využít k ní můžeme buď vlastnoručně vyrobený nebo koupený čichací kobereček, do kterého ukryjeme lákavé pamlsky, a pokud jej nemáme k dispozici, lze využít i mnoho jiných variant. Například lze do prádelního koše nasypat plastová brčka nebo víčka a mezi ně vhodit oblíbené pamlsky. Použít můžeme také staré zmačkané noviny nebo ruličky od toaletního papíru. Samozřejmě lze použít i cokoliv jiného, o co se pejsek nezraní – například tedy i jeho hračky. Vybrané věci uložíme do prádelního koše či třeba umyvadla (velké mísy, papírové krabice) a mezi ně vhodíme oblíbené pamlsky a následně čekáme, než si je pejsek najde. Jak je známo, během čichání se pes přirozeně zklidňuje, a tak jsou čichací hry ideální pro reaktivní psy.

4. Přetahovaná a házená

Hry na doma

Nejjednodušší a nejběžnější hra, ke které nám postačí oblíbená hračka psa. Můžeme mu ji házet a pokud je hračka větší, tak se o ni i přetahovat. Při přetahování můžeme hračkou pohybovat tak, aby nás pes musel přeskočit či překročit, aby se nám podplazil pod nohama, nebo nás obešel, což jej zaměstná i fyzicky. Při hře s hračkou však mějte na paměti, že byste na ní psa neměli vyvěšovat do vzduchu ani s ní pohybovat kolmo nahoru, protože byste mu tím mohli poranit krční páteř. Používáte-li ke hře balonek, je třeba zvolit takovou velikost, aby nehrozilo, že ho pes během hry omylem spolkne či mu uvízne v tlamě (mohl by se snadno zadusit).

5. Psí hlavolamy

Hry na doma

Psí hlavolamy jsou obvykle založené opět na tom, že pes hledá vytoužený pamlsek. Dnes je jich v nabídce již široké spektrum. Vyrábí se jak z plastu, tak i ze dřeva. Pořídit je lze v některých kamenných prodejnách, ale i v internetových obchodech se zvířecími potřebami. A samozřejmě si takový hlavolam můžeme vyrobit i doma. Ti zručnější zvládnou i přesné imitace prodávaných hlavolamů, ale volit lze i jednodušší cesty. Například můžeme použít plechovou (tácovou) formu na muffiny, kdy do každého z otvorů vložíme pamlsek a následně jej zakryjeme míčkem (skvěle poslouží i takzvaná boccia koule – ty jsou plněné vodou, takže jsou těžší). Pes by měl přijít na to, že k pamlsku se dostane jen tehdy, pokud míček odstraní.

6. Plnící hračky

Hry na doma

Plnící hračky jsou skvělými pomocníky, jak efektivně zabavit psa. Můžeme zakoupit například duté gumové hračky, do kterých lze nasypat pamlsky, nebo je naplnit paštikou či konzervou pro psy. Zde jednoznačně vedou hračky od firmy KONG, která je vyrábí i z extrémně odolných materiálů. Dále jsou na trhu i různé druhy balonků a kyvadel, které lze naplnit třeba granulkami, které se pohybem hračky postupně psu vysypávají. Některé z nich dělají při pohybu i zábavné žvatlavé zvuky. Pes se při hře s hračkou odreaguje a zároveň si může procvičit žvýkací svaly (to především u gumových hraček). Pokud byste chtěli zvolit přírodnější materiál, lze u řezníka koupit morkovou kost. Jakmile z ní pes vyžere morek, můžeme ji dále plnit psími paštikami. U morkové kosti bychom měli být ale opatrní a vždy ji dávat psu jen pod našim dohledem. Zároveň by měla být tak dlouhá a ideálně i úzká, aby nehrozilo, že si ji pes navlékne na spodní čelist (takových případů už bylo u veterinářů mnoho a řešením byla celková anestezie a přeřezání kosti pilkou).

7. Co vymyslíš?

Hry na doma

Už jste slyšeli o metodě výcviku pomocí shapingu? Ve zkratce jde o zachycení požadovaného chování. Nejčastěji je takové chování zachyceno klikrem (pokud je na něj pes zvyklý), nebo slovním markerem (tedy slovním označením, že pes právě udělal něco správně – může to být třeba krátké slovo typu „ano“, „teď“, „yes“). Díky zachycení má pes příležitost si na finální cvik přijít sám, a to s malou dopomocí trenéra, který mu pouze označuje, zda je na dobré cestě a jeho správné kroky odměňuje. Je to trochu jako hra „přihořívá, hoří“.

Můžeme mít v hlavě již předem představu o finálním cviku, ke kterému se budeme snažit se se psem dopracovat, nebo naopak experimentovat a čekat, co pes sám vymyslí. Když například umístíme doprostřed místnosti nový předmět, co s ním pes asi udělá? Pomocí shapingu můžeme docílit třeba toho, že nám ho pes přinese. Také ho může oběhnout, postavit se na něj předními nebo zadními tlapkami, drcnout do něj čumákem, nebo u něj zaujmout nějakou polohu. Fantazii se meze nekladou a tato hra spolehlivě zabaví vás i vašeho psa. Zkuste si ji schválně někdy vyzkoušet i s jiným člověkem – jeden v roli trenéra a druhý v roli psa. Zaručuji vám skvělou zábavu.

 

 

Text: Marie Trauškeová

Foto: Marie Trauškeová a Pixabay

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->