Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.
Pokud si myslíte, že se malý jorkšírský teriér nemůže výrazně zapsat do dějin, pak se hluboce mýlíte. Pojďme se tedy společně vrátit do období druhé světové války a seznámit se s osudy malé chlupaté hrdinky Smoky.
Dnes patří canisterapie mezi uznávané terapeutické obory. Je absolutně bez debat, že psi mohou poskytnout cennou emocionální podporu lidem, kteří utrpěli fyzické, emocionální nebo psychické trauma, ale v polovině minulého století tomu tak rozhodně nebylo. Nahlédněte tedy s námi do světa maličké, téměř dvoukilové fenky jorkšírského teriéra jménem Smoky, kterou objevili v liščí noře američtí vojáci sloužící na Nové Guineji během druhé světové války. A která jim toho tolik dala...
Malé Smoky se ujal desátník Bill Wynne, který ji bral všude s sebou v batohu, a to včetně bojových letů nebo námořních záchranných misí. Každý den útočily vlny japonských letadel na spojenecké letiště v zálivu Lingayen na Luzonu, největším z filipínských ostrovů, kde Wynne se Smoky pobývali. Nápor si vybíral daň na komunikaci a američtí velitelé naléhavě potřebovali protáhnout telefonní linky potrubím, které se vinulo zhruba sedmdesát stop pod zemí od základny ke třem samostatným letkám, ale postrádali náležité vybavení. Kopání nového příkopu k položení drátů by trvalo tři dny. Smoky měla na obojku uvázaný provázek a Wynne ji „přemluvil“, aby potrubím proběhla a položila dráty pro nový příkop. Celou trasu prošla asi za dvě minuty. Díky Smoky byla vytvořena komunikační síť a ona se toho dne zasloužila o záchranu životů asi 250 mužů a čtyřiceti letadel. Ale v příštích letech by malá Yorkie dosáhla mnohem většího uznání za své léčivé působení na zraněné vojáky.
Smoky a její talent pro triky vedly k tomu, že se stala prvním terapeutickým psem na světě!
Bill trénoval Smoky v poslušnosti a tricích a brzy se objevila v časopise YANK jako maskot oblasti jihozápadního Pacifiku. Prošla válkou a přežila s hrozným jídlem, tropickým vedrem, nálety, útoky kamikadze na moři, létajícími bojovými misemi a přeskakováním na ostrovy až do konce války.
Smoky a její talent pro triky vedly k tomu, že se stala prvním terapeutickým psem na světě. Mezi její dovednosti patřila chůze po laně se zavázanýma očima, jezdila na ručně vyrobeném skútru a dokonce „hláskovala“ své vlastní jméno – Smoky vždy zvedla velká vystřižená písmena do tlamičky, když jí je říkali... Bavila vojáky v nemocnicích v zámoří a po návratu do USA se objevila v mnoha televizních programech a nadále pracovala jako terapeutický pes v nemocnicích pro veterány.
Podle šetření Planety zvířat byla Smoky vůbec prvním zaznamenaným terapeutickým psem. Její služba začala v červenci 1944 ve 233. staniční nemocnici na Nové Guineji, kde doprovázela zdravotní sestry, aby viděla přicházející oběti na bojišti z invaze na ostrov Biak. Smoky už byla celebritou, protože její fotografie byla ve stejnou dobu v časopise Yank, což usnadnilo získání povolení. Dr. Charles Mayo z Mayo Clinic (velící důstojník) dovolil, aby Smoky chodila na obchůzky a také jí dovolil spát s Wynnem na jeho nemocniční posteli. Smokyina práce jako terapeutického psa trvala celkem dvanáct let, během a po druhé světové válce.
Poté, co válka skončila, Wynne a Smoky pokračovali v návštěvách nemocnic a předváděli svůj talent zotavujícím se vojákům. Smoky odešla do důchodu v roce 1955 a zemřela ve spánku o dva roky později v roce 1957 ve věku 14 let.
Iveta Panýrková
Foto: pets4life.com.au, australiandoglover.com
Jste už také zvědaví, které psy vám v rámci našeho návratu do historie chovu německých ...
Historie chovu-->