Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.
Když jednou potkáte to správné plemeno, může vám změnit celý život. A přesně to se stalo jedné chovatelce, která se do krašského ovčáka zamilovala na první pohled. V rozhovoru se dozvíte, jak z pořízení jednoho štěněte vznikla chovatelská stanice s jasnou vizí, proč je důležitá genetika a socializace, i co všechno obnáší cesta za výstavními úspěchy.
Zcela náhodné setkání na jedné rodinné farmě se stalo začátkem silného pouta ke vzácnému a výjimečnému plemeni – ke krašskému ovčákovi. Paní Siegel Tomečková, zakladatelka chovatelské stanice Kraš Moravia, sdílí v našem rozhovoru svou chovatelskou cestu, zkušenosti s výstavami, socializací štěňat i výzvami, které přináší odpovědný chov. A také popisuje, proč krašský ovčák rozhodně není psem pro každého, ale když si vás získá, bude vaším věrným parťákem na celý život.
Paní Tomečková, vaše první setkání s krašským ovčákem proběhlo na farmě APPA FARM. Co vás na tomto plemeni tehdy nejvíce zaujalo a jaký byl váš první dojem?
Moje první setkání s krašským ovčákem proběhlo na rodinné farmě APPA FARM v Hluzově, kde jsem měla ustájenou kobylku. Seznámila jsem se tam s chovatelkou Janou Ryškovou, která měla dvě chovné feny – zakladatelku chovu v ČR Unču Anakatska a Ajnu Bučnovaška. O rok později se Ajně narodila štěňata, kterým jsem neodolala a jedno si pořídila také. Byla to fenka Aileen, kterou jsem si dovezla domů v létě roku 2015, a tím vše začalo. Toto plemeno mě zaujalo svou krásnou barvou, vyrovnanou povahou a přátelským chováním.
Toto plemeno mě zaujalo svou krásnou barvou, vyrovnanou povahou a přátelským chováním!
Vaše Aileen byla vaším prvním krašským ovčákem. Jaké byly vaše začátky s ní a jak ovlivnila vaše rozhodnutí věnovat se chovu tohoto plemene?
Ano, Aileen byla mým vysněným štěnětem, které jsem si pořídila hlavně za účelem ostrahy našeho statku, kde hlídá i naše koně. Začaly jsme spolu jezdit na výstavy, kde jsme od posuzovatelů dostaly moc pěkné hodnocení, na které jsme velmi pyšné. A to vše ovlivnilo moje rozhodnutí začít se více věnovat chovu tohoto plemene.
Při výběru pejska Orbita jste kladla důraz na nepříbuznost s Aileen. Jak náročné bylo najít vhodného jedince a proč jste se rozhodla pro chovatelskou stanici Lepa Anka ve Slovinsku?
V roce 2016 jsem si po důkladném hledání pořídila další štěně, tentokrát pejska, a to s cílem zajistit, aby nebyl příbuzný s mojí fenkou. Po zvážení dvou chovatelských stanic jsem se rozhodla pro chovatelskou stanici Lepa Anka od slovinského chovatele Iva Ivičiče, která splňovala naše požadavky na nepříbuznost. Vhodné štěňátko jsme si přivezli na jaře roku 2016. Pejsek byl nádherný, ihned mě kouzlil stejně tak, jako když jsem poprvé uviděla Aileen. Hlavně svým výjimečným jménem Orbit, které od chovatele dostal.
Přiblížila byste nám vztah mezi Aileen a Orbitem? Jak spolu vycházejí a jak ovlivňují chod vaší chovatelské stanice?
Aileen přijala svého nového kamaráda velmi dobře. Hned si s ním začala hrát a ochraňovat ho jako svoje štěňátko. Teď když už jsou dospělí, mají mezi sebou velmi přátelský, nekonfliktní vztah. V mé chovatelské stanici se zatím narodily dva vrhy nádherných štěňat a z toho prvního jsem si nechala fenku Ainee.
Krašský ovčák je nejmenší ze všech pasteveckých psů, je věrný a oddaný svému majiteli!
Krašští ovčáci jsou známí svou výjimečnou povahou. Jak byste popsala typické charakterové rysy tohoto plemene a jak se projevují u vašich psů?
Krašský ovčák je plemeno psa známé svou výjimečnou schopností hlídat a ochránit. Je to nejmenší pastevecký pes, který je věrný a oddaný svému majiteli. Je považován za národní chloubu Slovinska.
Každý z mých psů je výborný hlídač, ale povahově se liší. Nejstarší Aileen je ostřejší a působí jako vůdkyně smečky. Je samostatná a hlídá skvěle. Naopak Orbit a Ainee mají mírnější povahy a potřebují každodenní kontakt s člověkem, což svědčí o jejich společenské a přítulné povaze. Výborně si rozumí s mým dvouletým synem, který je má moc rád. Tato kombinace vytváří vyváženou smečku hlídačů, kteří nejen chrání, ale jsou i součástí naší rodiny.
Podělila byste se s námi o své zkušenosti s výstavami? Kterých úspěchů jste s Aileen a Orbitem dosáhli a co pro vás tyto výsledky znamenají?
Účast na výstavách psů mi přinesla mnoho cenných zkušeností. Naučila jsem se, jak správně připravit psa na výstavu, získala jsem přehled o pravidlech jednotlivých soutěží a nahlédla do světa chovatelské komunity. Každá výstava je nejen soutěží, ale i příležitostí potkat nové lidi, vyměnit si rady a inspirovat se. Úspěchy, kterých jsme se psy dosáhli, mě motivují se neustále zlepšovat a více rozumět jak jim, tak jejich prezentaci. Aileen a Orbit zaznamenali na výstavách významné úspěchy – oba získali tituly národní a mezinárodní vítěz, junior šampion a český šampion krásy, spolu s mnoha dalšími oceněními a pochvalnými posudky.
Jaký je váš přístup k socializaci a výchově štěňat? Jak zajišťujete, aby byla dobře připravena na život ve svých nových domovech?
Je jasné, že správná socializace a výchova štěňat začíná už u chovatele. Já se snažím štěňatům poskytnout co nejrozmanitější prostředí, které bude sloužit jako základ včasné socializace. Zajišťujeme, aby byla štěňata dobře připravená na život v nových domovech tím, že je od raného věku socializujeme, zvykáme na běžné domácí zvuky, manipulaci i kontakt s lidmi. Dbáme na jejich zdraví, pravidelně je odčervujeme, očkujeme a krmíme kvalitní stravou. Učíme je základním návykům a poskytujeme budoucím majitelům rady a podporu při adaptaci štěněte v novém prostředí.
Určitě už máte s vaší chovatelskou stanicí Kraš Moravia nějakou vizi do dalších let. Plánujete třeba rozšíření svého chovu nebo zaměření na nějaké specifické linie?
Mým cílem do budoucna je propagovat toto skvělé plemeno na výstavách v Česku i na Slovinsku, kde je větší konkurence. Zatím nechceme rozšiřovat chov – tři psi nám stačí. Letos plánujeme vrh štěňátek od naší fenky Ainee jestli se vše podaří.
Pastevečtí psi jsou inteligentní, nezávislí a velmi teritoriální. Potřebují důslednou, ale klidnou výchovu a pevné vedení. Velmi důležitá je socializace.
Musela jste překonat při zakládání a provozu chovatelské stanice nějaké výzvy? Co byste poradila začínajícím chovatelům?
Při zakládání chovatelské stanice jsem musela překonat několik výzev, včetně pořízení chovných psů s průkazem původu, investic do výstav a zdravotních testů potřebných k uchovnění psa, a také získání registrace stanice u příslušného chovatelského klubu, jako je například ČMKU. Začínajícím chovatelům krašského ovčáka bych poradila následující. Důkladně si zjistěte informace o plemeni. Pastevečtí psi jsou inteligentní, nezávislí a velmi teritoriální. Potřebují důslednou, ale klidnou výchovu a pevné vedení. Velmi důležitá je socializace. Pastevecký pes není slepě poslušný a musí chápat smysl pokynu. Výcvik musí být trpělivý, motivující a bez fyzických trestů. Tito psi potřebují dostatek prostoru a činnosti. Ideální je větší pozemek a dostatek práce (např. hlídání zvířat nebo majetku). Je také třeba zajistit dobré zabezpečení pozemku. Pastevečtí psi bývají velmi samostatní a ochotní jednat na vlastní pěst, pevný plot je tedy základ.
Jaký je váš názor na důležitost genetického testování a zdravotních vyšetření v chovu krašských ovčáků?
Genetické testování krašských ovčáků (nebo jakéhokoliv plemene) má obecně pozitivní přínosy. Pomáhá odhalit dědičné choroby, zlepšuje chovný program a přispívá k dlouhodobému zdraví plemene. Umožňuje zodpovědným chovatelům vybírat páry tak, aby se minimalizovalo riziko genetických vad. V České republice musí každý pes určený k bonitaci absolvovat vyšetření na dysplazii kyčelního kloubu a vyšetření na ektopický ureter. Tato vyšetření slouží k posouzení zdravotního stavu zvířete a jsou podmínkou pro zařazení do chovu.
Jak vnímáte současnou situaci krašských ovčáků v České republice? Je o toto plemeno rostoucí zájem?
Myslím, že zájem o krašského ovčáka v Česku pomalu roste, ale plemeno zůstává vzácné a jeho chov je náročný. Přesto si nachází své příznivce, kteří oceňují jeho hlídací schopnosti a oddanost.
Co byste si přála, aby si čtenáři z vašeho příběhu a zkušeností s krašskými ovčáky odnesli?
Chtěla bych, aby si lidé uvědomili, že krašský ovčák je oddaný, inteligentní a velmi vnímavý pes, který potřebuje citlivý, ale důsledný přístup. Není to pes pro každého, vyžaduje čas, trpělivost a pochopení jeho povahy. Pokud mu to dáte, odmění vás hlubokým poutem a loajalitou. Doufám, že můj příběh inspiruje ostatní, aby se k těmto plemenům přistupovalo s respektem a srdcem.
Moc děkuji za rozhovor.
Iveta Panýrková
Foto: archiv Siegel Tomečkové
Také se již od minulého dílu těšíte, co nového vám přinese ten další, co všechno se ...
Výcvik psů-->