Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.
Dovedete si představit temperamentního německého pinče při pachových pracích? Jednoho takového vám představíme a vy se přesvědčíte, že i nosework může být tím pravým zaměstnáním pro toto plemeno. Tak pojďme na to!
Německý pinč učaroval i Martině Žákovské, která se s ním mimo jiné věnuje i u nás ještě málo rozšířenému noseworku. Proč se rozhodla právě pro tento sport, co to obnáší a jak to její čtyřletý pes zvládá, to je jen část otázek, které jsme jí položili. Pojďme se tedy společně dozvědět další zajímavosti o plemeni měsíce.
S manželem jsme při hledání vhodného psa zohledňovali zejména naše zájmy a životní styl. Chtěli jsme aktivního psa, který s námi bude schopen podnikat turistické výlety do hor, doprovázet nás na kole či při běhání a zároveň lenošit v bytě na gauči. Tohle vše pinč bezezbytku splňuje.
Ano, je to první pes tohoto plemene, kterého mám, a je to pinč se vším všudy. Je velmi ostražitý, nedůvěřivý k cizím lidem a svůj prostor si velmi pečlivě střeží. Doma je to gaučový povaleč, který zaleze pod deku a vydrží celý den spát a venku je to nezastavitelná střela s nikdy nekončící energií.
Krom sportovních aktivit, při kterých nás s přítelem doprovází, jako jsou turistika, běh a jízda na kole, se věnujeme také noseworku. Zkoušeli jsme i obedience, ale to ztroskotalo na mé nedisciplinovanosti.
Možná se budete divit, ale právě temperament byl tím důvodem, proč jsme se na nosework dali. Nutnost zklidnit se, postupovat systematicky a precizně, vzájemně spolupracovat ve spojitosti s nadšením z využívání přirozených schopností každého psa bylo skvělou kombinací, která se pro nás stala výzvou a posouvala nás v práci pořád dál.
Trénujeme jedenkrát týdně a na procházkách či doma zařazuji krátké hledání jednou až dvakrát týdně. Na trénincích pracujeme na tom, aby prostor prohledával trpělivě a systematicky a aby ho nestresovalo prodlužování délky hledání a velmi pomalu a postupně ztěžujeme úkryty.
Tréninkové hodiny jsou velmi různorodé, záleží na tom, jakému terénu se věnujeme. Nejvíce se mi na tomto sportu líbí to, že jako tréninkový prostor a pomůcka se dá využít snad cokoli, co potkáte venku či doma.
Zkoušky se dělí do čtyř směrů. V každém směru je zkouška základní a zkoušky 1. až 3. stupně, které na sebe navazují. Jednotlivé směry jsou:
NW-N (nature): vyhledávání v přírodních terénech
NW-U (urban): prohledávání prostor, ve kterých se nachází věci ponechané člověkem (může se jednat o vybavené místnosti, zahrady s „harampádím“, skládky a skladiště, parkoviště, zříceniny hradů, náměstí, ulice...)
NW-W (water): vyhledávání ve vodě
NW-D (discrimination): rozlišování v řadách předmětů a osob
Pokud bych si pro podrobnější popis vybrala třeba směr NW-DZ (discrimination) neboli řady, které si asi čtenáři nejsnáze představí. Prohledávají se tři různé řady. Jedna je tvořena lidmi, dvě předměty. Vždy se vyhledává specifický pach, v našich podmínkách to je kousek skořice nebo pomerančové kůry.
Čas na vypracování každé z řad je pět minut, a pokud pes přesně určí všechny tři vzorky (v každé řadě jeden), je zkouška NW-DZ složena.
Je samozřejmostí, že s vyšším stupněm zkoušky jsou úkryty náročnější a přidává se i druhý pach. Přesné informace o jednotlivých nárocích je možno si přečíst ve zkušebním řádu. S Matym máme složeny základní zkoušky ve všech terénech.
Myslím, že nemá žádná omezení nebo výhody oproti ostatním psům. Maty je velmi specifický v rychlosti hledání. Vždy do terénu vysloveně vletí a chce jej vypracovat co nejrychleji. Takže u některých terénů nás při zkouškách od startu po nález vzorku dělily vteřiny, což může být výhodou, protože se pes zbytečně neunaví dlouhým hledáním a má dost sil i na další terén, ale při náročnějších úkrytech jsme již začali narážet právě na tuto netrpělivost a zbrklost.
Posláním tohoto sportu je využívání přirozených schopností psů. Nosework vychází z metodiky pozitivního posilování. Nátlakem zde psovod moc nedosáhne. A i já s Matym jsme šli touto cestou a za pomoci klikru a pamlsků jsme udělali z tréninku radost pro nás pro oba.
Maty má rozhodně problém s vodou ve všech jejích podobách. Myslím, že mi majitelé pinčů dají za pravdu, když řeknu, že velcí milovníci vody nikdy nebudou. Takže vodní terény trénujeme jen za příznivého počasí. A například déšť a chlad už nám jedny zkoušky překazil, počasí pro něj prostě v ten moment bylo nepřekonatelnou překážkou a úkol nalézt vzorek byl moc těžký.
A baví ho přírodní terény, kde může pobíhat po lese „lézt“ na stromy a užívat si prostor, který prohledává.
Nikdy jsem se psem, který patřil do mojí rodiny, cíleně netrénovala. Vždy to pro nás byl rodinný miláček a parťák na výlety, který uměl základní povely. U pinče jsem tento přístup byla nucena přehodnotit. Vedlejším produktem tréninku je pro mě i upevňování vztahu psovod-pes a pinč je, dle mého, příkladem psa, pro kterého musí být majitel vůdcem a osobností, aby ho poslouchal a věřil mu.
Mám osobní zkušenost pouze s jedním psem této rasy a tak bych nerada zobecňovala mnou nabyté zkušenosti. Pokud se ale budeme bavit o mém psu, museli jsme se jeho socializaci velmi věnovat a i tak se nám nepovedlo vše podchytit dokonale a některé povahové rysy musíme respektovat, protože s nimi jde pracovat jen velmi složitě. Ostatní psy respektuje, ale oni musí respektovat jeho prostor a to, že si s nimi třeba ani nechce přijít do kontaktu. Děti kolem sebe aktuálně máme, ale v době Matyho socializace jsme s nimi moc do styku nepřicházeli, takže v nich vidí spíše potencionální nebezpečí a pokud může, raději se jim klidí z dosahu. Podle mého to naprosto vystihuje Matyho povahu, kdyby si mohl vybrat, byl by na světě jen on a jeho smečka a všechny ostatní snese, pokud je to nutné.
Aktuálně máme za sebou základní zkoušky a budeme pracovat na tom, abychom se posunuli dál a mohli si připsat i nějaký úspěch při vyšších zkouškách. To ovšem znamená ještě velký kus práce.
Foto: archiv Martiny Žákovské
Zaujal vás svým vzhledem a elegancí největší ze všech teriérů? A přemýšleli jste někdy ...
Rozhovory o plemeniZnáte japan china? Kdo mu jednou propadl, už by určitě neměnil. Je malý, krásný a něžný s ...
Rozhovory o plemeni-->