Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.
Také se ptáte, co vlastně ovlivňuje cenu štěněte? Je v tom jen „surová cena“, nebo se za tím skrývá mnohem víc? Máme pro vás malé zamyšlení nad tím, co všechno stojí za tím malým uzlíčkem štěstí, který si přinesete domů. Pojďme se na to podívat společně…
„Kolik stojí štěně?“ pokud je to to první a jediné, na co se zájemce zeptá, vzbuzuje to u většiny chovatelů, mírně řečeno, spíš podráždění. Samozřejmě je to ale téma, na které stejně jednou dojít musí. A není to otázka jednoduché matematiky, ale spíše pohled na hodnoty, které každý z nás považuje za důležité. Pokusíme se tedy rozebrat všechno, co může jeho cenu a co si vlastně za tuto mnohdy nemalou částku kupujeme.
Osobně mě taková otázka napadla právě při prodeji štěněte z chovu mé kamarádky, dlouholeté chovatelky malého plemene. Vyslechla jsem rozhovor mezí ní a zájemkyní o štěně a pak si řekla, že tohle musím prostě napsat.
Štěně není počítačová sestava, kde si přečtete parametry a řeknete si: „Ano, tohle chci.“ Cena štěněte se neskládá z přesně vyčíslených komponentů. Je to malý živý tvoreček, který přichází na svět s příběhem, který mu věnoval jeho chovatel. Víte, co všechno za jeho cenou stojí?
Cena štěněte mimo jiné zahrnuje práci, čas a lásku chovatele!
Cena štěněte zahrnuje práci, čas a lásku chovatele. Pečlivý výběr rodičů, zdravotní testy, krytí, péče o fenu během gravidity, příprava na porod, kvalitní strava, veterinární kontrola – to vše jsou neviditelné náklady, které se promítají do ceny každého štěněte. Po pravdě například na Facebooku jsem mnohdy viděla různé pokusy o výčet nákladů a „zisků“ (pokud se tomu tak dá vůbec říkat) u různých plemen. A jednoznačně je třeba si říct, že to mnohdy vyčíslit asi ani nejde. Osobně jsem několik vrhů odchovala a vlastně nikdy jsem nezůstala v plusu. Je tedy fakt, že mé plemeno je zrovna tím nejpočetnějším a jeho prodejní cena byla tehdy i nyní opravdu směšná oproti tomu, jak vysoké jsem měla náklady na uchovnění feny, krmení, zkoušky, tréninky atd.
Každé štěně, které od chovatele dostanete, má za sebou určitý základ. Učí se žít s lidmi, seznamuje se s běžnými zvuky domova, cestuje autem a zvyká si na ruce, které ho s láskou chovaly. To vše je součástí procesu, který má zajistit, že z něj jednou vyroste vyrovnaný a spokojený pes, který bude své nové rodině dělat spoustu let radost.
Někdy ke štěněti dostanete malou výbavičku – obojek, vodítko, hráčku nebo balíček kvalitního krmiva. Seriózní chovatelé se postarají o první očkování, povinné označení mikročipem a dokonce většina jich nabídne i celoživotní poradenství. Jinak bych však řekla, že všechny tyto drobnosti jsou spíše bonusem a není nutné je zahrnout do ceny. Každý chovatel má svůj postoj a přístup, který ovlivňuje konečnou částku. Ale nečekejte, že dostanete od někoho seznam toho, co vše v ceně za štěně je!
Štěně není jenom zboží, je to budoucí člen rodiny, parťák na sport i věrný přítel a je velmi důležité, z jakých podmínek pochází!
Cenu psa bychom neměli hodnotit jen podle toho, co vidíme ve smlouvě. Štěně není jenom zboží, je to budoucí člen rodiny, parťák na sport i věrný přítel a je velmi důležité, z jakých podmínek pochází. Při rozhodování o koupi štěněte je proto dobré zamyslet se, co vlastně od psa očekáváme a jak moc si ceníme práce chovatele, který se postaral o to, že můžeme domů přivést zdravé a vyrovnané štěně.
Tak co myslíte? Co všechno by mělo být zahrnuté v ceně za štěně? A kolik je pro vás moc? Zkusme na toto téma rozvinout diskusi nebo nám klidně můžete napsat do redakce (redakce@ecanis.cz). Budeme se těšit.
Iveta Panýrková
Foto:
Souhlasíte, že český fousek patří nejen u nás mezi nejuniverzálnější lovecké psy? ...
OstatníRozeznáte od sebe s naprostou jistotou Jacka a Parsona nebo spíš nikdy na první dobrou nevíte, ...
OstatníRozhovory o plemeni-->