Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Co nepodělat, aby se nepodělal?

Jistě jste si už stačili všimnout, že se pomalu blíží nejnáročnější, ale zároveň nejkrásnější čas v roce. Pro mnohé z nás už ten shon začal, a tak si pojďme dát několik dobrých tipů a rad co a jak udělat, aby náš pes měl co největší pohodu, a pokud možno ho nepronásledovaly nejrůznější potíže.


Co nepodělat, aby se nepodělal?

Možná trochu nevhodný název článku, nemyslíte? Na druhou stranu vás právě to přimělo ho otevřít a zjistit minimálně, „co tím chtěl básník říci“. Určitě se shodneme na tom, že je nesmírně důležité psa správně krmit, a to samozřejmě platí celoročně, ne jen během adventu. Nicméně si probereme i to, čemu se během vánočních svátků vyvarovat, nebo na co alespoň dávat pozor, aby se nám nepřihodilo to, co se říká nahoře v titulku.

Nedělejte žádné změny!!!

Co nepodělat, aby se nepodělal?

Ačkoliv každý z nás by chtěl svému čtyřnohému miláčkovi trochu na ty svátky přilepšit, tak velký pozor na to. Změny v jídelníčku jsou opravdu velice choulostivou záležitostí. A vezměte v potaz jen to, jak složitý je přechod během roku na jiný druh například granulí, natož náhlá změna stravy přes svátky. Takže pokud krmíte psa dlouhodobě granulovaným krmivem a na vánoční svátky ho obdarujete tučnou dávkou masa či konzervy, pak rozhodně očekávejte dárek i od něho pro vás…

Kynuté těsto může našemu psu opravdu ublížit a někdy způsobit až kóma!

Co rozhodně do psího jídelníčku nepatří…

Co nepodělat, aby se nepodělal?

Kolem Vánoc nás vždy čeká cela řada vaření a pečení. O samotné štědrovečerní večeři ani nemluvě. Jako první varování bych ráda zdůraznila klasické kynuté těsto a také těsto na cukroví, které já osobně velice ráda ochutnávám. Pro mé psy to ale není vhodné. Obsahuje vyšší množství mouky, tuků, cukru či umělých sladidel. Kynuté těsto může našemu psu opravdu ublížit a někdy způsobit až kóma. Při štědrovečerní večeři na stole nesmí scházet ryba. Ale tady opět pozor! Smažené ryby jsou velmi mastné a jejich kosti po jakékoliv tepelné úpravě představují nebezpečí v podobě mechanického poškození trávicího traktu.

Dále by se váš pes měl vyhnout také majonéze, či pečivu, obojí umí způsobit nepříjemné zažívací potíže. Naprosto jasná je čokoláda a sladké celkově, a to kvůli obsahu alkaloidu theobromin a kofeinu, což je pro zvířata ve vyšších dávkách, respektive ve vyšších koncentracích toxické, prokázána ke kardiotoxicita a neurotoxicita. Pozor také na rozinky. Zde je opravdu doloženo mnoho případů otrav psů po požití rozinek či hroznového vína obecně.

Buďte připraveni!

Co nepodělat, aby se nepodělal?

Vánoce jsou opravdu časem, kdy se kolem nás ocitá celá řada těchto pro psy velice lákavých dobrot. Osobně, když peču, či vařím, mám to roztahané všude kolem sebe. Proto není pro psa úplně nemožné něco uloupit. Buďte tedy připravení v případě potřeby dát svému miláčkovi první pomoc.

A jak to udělat?

Co nepodělat, aby se nepodělal?

Mějte na paměti, že hlavní prioritou je to z něj co nejrychleji dostat. A nejvhodnější formou je vyvolat u psa zavracení. Ideální je mít doma 3% peroxid vodíku a ten pak podat v dávce 2ml/kg váhy, ale celkově ne víc než 45 ml. Potom se podává živočišné uhlí v dávce 1g/kg váhy – je to obrovská dávka, ale je to tak. Asi není nutné připomínat, že zvracení nemůžeme vyvolávat u zvířat, kde je už porušené vědomí, aby nedošlo k vdechnutí zvratků. Pamatujte také na to, že vyvolávat zvracení byste neměli v případě, pokud váš pes snědl něco ostrého, jako jsou například kosti či třeba střepy z vánočních ozdob. Mohlo by to nadělat více škody než užitku.

Určitě ale nezapomeňte vyhledat také odbornou pomoc. Nejlepší je však výborná prevence a tak pracujete tak, abyste těmto situacím primárně předešli.

 

Iveta Panýrková

Foto: Pixabay

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->