Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.
Jistě jste si už stačili všimnout, že se pomalu blíží nejnáročnější, ale zároveň nejkrásnější čas v roce. Pro mnohé z nás už ten shon začal, a tak si pojďme dát několik dobrých tipů a rad co a jak udělat, aby náš pes měl co největší pohodu, a pokud možno ho nepronásledovaly nejrůznější potíže.
Možná trochu nevhodný název článku, nemyslíte? Na druhou stranu vás právě to přimělo ho otevřít a zjistit minimálně, „co tím chtěl básník říci“. Určitě se shodneme na tom, že je nesmírně důležité psa správně krmit, a to samozřejmě platí celoročně, ne jen během adventu. Nicméně si probereme i to, čemu se během vánočních svátků vyvarovat, nebo na co alespoň dávat pozor, aby se nám nepřihodilo to, co se říká nahoře v titulku.
Ačkoliv každý z nás by chtěl svému čtyřnohému miláčkovi trochu na ty svátky přilepšit, tak velký pozor na to. Změny v jídelníčku jsou opravdu velice choulostivou záležitostí. A vezměte v potaz jen to, jak složitý je přechod během roku na jiný druh například granulí, natož náhlá změna stravy přes svátky. Takže pokud krmíte psa dlouhodobě granulovaným krmivem a na vánoční svátky ho obdarujete tučnou dávkou masa či konzervy, pak rozhodně očekávejte dárek i od něho pro vás…
Kynuté těsto může našemu psu opravdu ublížit a někdy způsobit až kóma!
Kolem Vánoc nás vždy čeká cela řada vaření a pečení. O samotné štědrovečerní večeři ani nemluvě. Jako první varování bych ráda zdůraznila klasické kynuté těsto a také těsto na cukroví, které já osobně velice ráda ochutnávám. Pro mé psy to ale není vhodné. Obsahuje vyšší množství mouky, tuků, cukru či umělých sladidel. Kynuté těsto může našemu psu opravdu ublížit a někdy způsobit až kóma. Při štědrovečerní večeři na stole nesmí scházet ryba. Ale tady opět pozor! Smažené ryby jsou velmi mastné a jejich kosti po jakékoliv tepelné úpravě představují nebezpečí v podobě mechanického poškození trávicího traktu.
Dále by se váš pes měl vyhnout také majonéze, či pečivu, obojí umí způsobit nepříjemné zažívací potíže. Naprosto jasná je čokoláda a sladké celkově, a to kvůli obsahu alkaloidu theobromin a kofeinu, což je pro zvířata ve vyšších dávkách, respektive ve vyšších koncentracích toxické, prokázána ke kardiotoxicita a neurotoxicita. Pozor také na rozinky. Zde je opravdu doloženo mnoho případů otrav psů po požití rozinek či hroznového vína obecně.
Vánoce jsou opravdu časem, kdy se kolem nás ocitá celá řada těchto pro psy velice lákavých dobrot. Osobně, když peču, či vařím, mám to roztahané všude kolem sebe. Proto není pro psa úplně nemožné něco uloupit. Buďte tedy připravení v případě potřeby dát svému miláčkovi první pomoc.
Mějte na paměti, že hlavní prioritou je to z něj co nejrychleji dostat. A nejvhodnější formou je vyvolat u psa zavracení. Ideální je mít doma 3% peroxid vodíku a ten pak podat v dávce 2ml/kg váhy, ale celkově ne víc než 45 ml. Potom se podává živočišné uhlí v dávce 1g/kg váhy – je to obrovská dávka, ale je to tak. Asi není nutné připomínat, že zvracení nemůžeme vyvolávat u zvířat, kde je už porušené vědomí, aby nedošlo k vdechnutí zvratků. Pamatujte také na to, že vyvolávat zvracení byste neměli v případě, pokud váš pes snědl něco ostrého, jako jsou například kosti či třeba střepy z vánočních ozdob. Mohlo by to nadělat více škody než užitku.
Určitě ale nezapomeňte vyhledat také odbornou pomoc. Nejlepší je však výborná prevence a tak pracujete tak, abyste těmto situacím primárně předešli.
Iveta Panýrková
Foto: Pixabay
Blíží se Vánoce a s nimi i spousta radostí – a starostí! Jak se připravit na svátky tak, ...
Ostatní-->