Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.
Tento týden se podrobně zaměříme na oblíbeného čínského chocholatého psa! Tento elegantní a unikátní pejsek si získává srdce milovníků psů po celém světě. V našem článku vám přiblížíme jeho historii, vlastnosti a specifické potřeby péče. A to není vše! Ve čtvrtek se můžete těšit na exkluzivní rozhovor s chovatelkou, která nám prozradí více o svých zkušenostech a lásce k tomuto úžasnému plemeni.
Čínský chocholatý pes patří mezi plemena uznaná mezinárodní organizací FCI, kterou v České republice zastupuje Českomoravská kynologická unie. Plemeno čínský chocholatý pes je sice také „primitivní“ jako mexický a peruánský naháč, ale je řazeno do IX. skupiny společenských plemen.
Čínský chocholatý pes je svým vzhledem nezaměnitelný, je to malý elegantní pes holého těla s chocholkou dlouhé srsti na hlavě, nohách a ocase. U osrstěné varianty je osrstěné celé tělo. Srst je rovná, hladká a splývavá. Na rozdíl od jiných bezsrstých plemen si ho skutečně nespletete. Kostra by měla být jemná až středně silná. Ačkoliv došlo v poslední době k upevnění vzhledu plemene, tak stále můžeme pozorovat dva konstituční typy „deer type“ s jemnou kostrou a „cobby type“ s robustnější kostrou. Hlava je elegantní se stejnou délkou čenichu a mozkovny, ta je mírně klenutá. Výraz v tváři psa by měl být pozorný a bystrý. Hlava i krk bez zbytečných kožních záhybů, tzv. suché. Čenich se k nosu mírně zužuje. Oči s duhovkami jsou ideálně tmavé tak, že vypadají až černé. Bělmo má být téměř neznatelné. Vztyčené ušní boltce jsou na hlavě nasazené nízko, nejvyšší bod nasazení je v úrovni vnějšího očního koutku. Tělo je střední nebo dlouhé. Mírně vtažená břišní linie. Kohoutková výška u fen se pohybuje v rozmezí 23 – 30 cm, u psů 28 – 33 cm. Linie zad má být rovná, záď oslavená a jemně zakulacená. Vysoko nasazený ocas má být rovný, nikdy ne stočený. V pohybu je ocas nesený vesele, ideálně směrem vzhůru, či do strany.
První jedinec tohoto plemene byl představený roku 1885 na Westminsterské výstavě a byl přivezený z Číny!
Historické prameny zmiňují výskyt psů bez srsti v různých oblastech i v čase. Existují dokonce kresby těchto psů a bývá uváděna jejich odlišná velikost. Jejich označení je často odvozeno od místa jejich výskytu, nebo od způsobu užití (turecký naháč, čínský lodní pes, nebo dokonce čínský jedlý pes). Traduje se, že byl čínský chocholatý pes šlechtěn a zmenšován právě v Číně. Tito psi menšího vzrůstu fungovali jako společníci a hlídači pokladnic, větší jedinci byli využíváni k lovu. Konkrétních zpráv o historii tohoto plemene existuje pramálo, ale je považováno za velmi staré. Dle poznatků pana Ivana Stuchlého je jednou z prvních zpráv o cílevědomém chovu ta z 8. stol. př.nl., kdy se jeden z císařů dynastie Tchang (Li Jüan) společně se svým synem zabývali chovem lysých psů s dlouhou srstí na hlavě a krku, ta měla připomínat hřívu. Tito psi měli celkově připomínat miniaturní koníky, jejich velikost prý odpovídala dnešním jedincům plemene čínský chocholatý pes. Za zásadní vědeckou událost je považován nález ostatků afrického naháče, jehož rekonstruované ostatky je možné vidět v Anglii. Tento nález bývá někdy spojován s právě čínským chocholatým psem. První zmínky z výstav se objevují v Americe koncem 19. století. Na Westminsterské výstavě byl v roce 1885 představen první pes přivezený z Číny. Z USA se dostává čínský chocholatý pes do Velké Británie, která dodnes drží patronát nad tímto plemenem.
Čínský chocholatý pes se od jiných plemen naháčů liší svou bohatou chocholkou nejen na hlavě, ocase a na tlapkách. Chocholka je tvořena dlouhou splývavou srstí, která tvoří elegantní závoj. Tělo by mělo být holé. V chovu se vyskytují také takzvané mezitypy. Genetická bezsrstost se u těchto silných mezitypů ověřuje genetickými testy. Úprava čínských chocholatých psů je poměrně náročná. Existuje více přístupů, jak doholovat jejich čumáčky. Například tak, že se oholí celá dolní čelist až k úrovni očí (evropská úprava), nebo se nechají líce pod oušky osrstěné tzv. „na opičku“, tato úprava také může připomínat lvíčka (poloamerická úprava). Uši se u číňánků nechávají přirozeně s dlouhou srstí, nebo ji lze zcela zkrátit, to je výhodné zejména u tzv. měkkého ucha. Doholování a především u silných mezitypů je velice problematickým tématem, epilace je v takovém případě bolestivá a z hlediska welfare psa zcela nevhodná.
Čínský chocholatý pes se během let stal oblíbeným společníkem, a to nejen díky svému atraktivnímu vzhledu, ale i pro svou povahu!
Čínský chocholatý pes se během let stal oblíbeným společníkem, a to nejen díky svému atraktivnímu vzhledu, ale i pro svou povahu. Jedná se o původní, ale prošlechtěné plemeno. Je to veselý, čilý a empatický pes. Nikdy by neměl být zlý, nebo plachý. Je velmi vnímavý vůči svým lidem a domácí atmosféře, o dost více nežli jiná plemena. Pokud je atmosféra toxická, rodinní příslušníci choleričtí a ukřičení, bude pejsek strádat. Proto by si ho měli pořídit vnímaví a rozumní majitelé, kteří mu jeho empatii zvládnou oplácet.
Nenechte se mýlit, nejde o plemeno ustrašené, naopak velmi často dokáže překvapit svou houževnatostí! Pokud je k tomu veden, dokáže být úspěšný v psích sportech i při práci. Vyniká v agility, canicrossu, canisterapii, ve které může uplatnit svou empatii. Dokonce s ním můžete úspěšně zvládnout takový závod, jako je Hard Dog Race. Je to hrdý pes. Vybírá si, kdo si jeho přízeň zaslouží, není podbízivý a k návštěvám může být někdy méně důvěřivý. Vzhledem k jeho bystrosti je dobře vychovatelný, velmi rychle pochopí, co se po něm chce. Při jeho výchově i výcviku by měly být uplatňovány pozitivní metody. S drilem a tvrdými tresty u něj může majitel napáchat více škody nežli užitku. Nezapomínejte na to, že se jedná o původní neboli primitivní plemeno. Není to pes náročný na pohyb, ale pokud je v dobré kondici, dokáže ujít i delší trek. Čínský chocholatý pes není vhodný pro příliš ambiciózní osoby, které očekávají výrazné úspěchy v psích sportech, ani pro ty, kteří očekávají bezmeznou poslušnost. Naopak s laskavým přístupem může majitel tohoto plemene očekávat bezmeznou lásku svého psa.
Text: Renata Horová
Foto: Jan Šimeček, Markéta Sousedíková
Originální název | Chinese Crested Dog |
Zkratka plemene | CIN |
Země původu | Čína, Mexiko |
Číslo standardu | 288 |
FCI skupina | IX. - Společenské a toy psi |
Velikost | malý (do 30 cm) |
Přesná velikost | Psi : 28-33 cm Feny: 23-30 cm |
Srst | Tělo je bez srsti, na hlavě, tlapkách a ocasu je dlouhý a vlající chochol. Osrstění jedinci, neboli labutěnky mají srst tvořící dlouhý závoj. |
Vhodnost | pro začátečníky pro aktivní lidi pro seniory a děti |
Umístění | do bytu |
Využití | sport klidné procházky |
Malý, aktivní, půvabný a elegantní pes; střední až jemné kostry, s hladkým, bezsrstým tělem, osrstěný jen na tlapkách, hlavě a ocasu; nebo osrstěný jemným závojem srsti. V tomto plemeni se rozlišují dva typy: „deer type“ s jemnou kostrou a „cobby type“ s těžší kostrou a silnější stavbou těla.
Jakákoliv barva nebo kombinace barev.
Jak to mají bordeauxské dogy s dysplazií kyčelních kloubů? A zajímá vás třeba problematika ...
Rozhovory o plemeniSeznámíte se vždy rádi s nějakým málopočetným plemenem a navíc se vám líbí psi ...
Rozhovory o plemeni-->