Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Chovatelská poradna – Mohou být v jednom vrhu různě stará štěňata?

Věnujete se aktivně problematice chovu psů a zajímají vás k tomu také otázky na nejrůznější témata? O vyjádření na jeden takový docela „záludný“ dotaz jsme požádali Bc. Vladimíru Tichou a vám si ho nyní dovolíme zreprodukovat…


Chovatelská poradna – Mohou být v jednom vrhu různě stará štěňata?
Bc. Vladimíra Tichá 17.6.2022 2437x Chovatelská poradna

Poměrně často se mezi chovateli spekuluje o tom, zda je nutné fenku jednou či vícekrát překrývat, a pokud ano, tak s jakým časovým rozestupem, anebo je to zcela zbytečné. S tím souvisí i otázka, zda je možné, aby se v jednom vrhu narodila různě stará štěňata právě s ohledem na termín krytí. No, a přesně s tímto dotazem se na nás obrátila jedna naše čtenářka. A jaká je tedy odpověď?

Dotaz: Dobrý den, jsem začínající chovatelkou a vrtá mi v hlavě jedna věc. Je možné, aby v jednom vrhu byla různě stará štěňata podle toho, kdy se krylo. Jak to v těle feny v tomto ohledu funguje a má vůbec smysl překrývat v případě, když krytí proběhlo zcela bez problémů? Předem moc děkuji za vysvětlení.

Chovatelská poradna – Mohou být v jednom vrhu různě stará štěňata?

Dobrý den,

zajímavá otázka a odpovědi na ni se mohou lišit. Většina lidí zastává názor, že v jednom vrhu u fenky by neměla být různě stará štěňata. Praktická zkušenost ale učí něco trochu jiného. Fertilní perioda, tedy období, kdy může dojít k oplození vajíček je u feny poměrně dlouhá, v normálních případech se uvádí pět až sedm dní. Pokud se fenka kryje s velkým časovým rozestupem, může se stát, že dojde s určitým časovým rozestupem i k oplození vajíček. Otázkou pak je, jak bude vypadat jejich další vývoj, zda některá z nich fenka vstřebá, či zda svůj vývoj dokončí.  V druhém případě pak je velmi důležité, které z plodů spustí porod. Jsou-li to ty dříve oplozené, nehrozí většinou žádný problém, maximálně se narodí nějaké lehce nedonošené štěně. Horší je, když porod spustí až ta „mladší“ štěňata. Pak může dojít k tomu, že ta starší už nejsou dostatečně životaschopná a ještě v děloze uhynou. To pak může být podkladem pro nepříjemné poporodní záněty dělohy. Nedonošená štěňata chovatel pozná. Nemívají osrstěné končetiny (u naháčů to je samozřejmě jiné), a leckdy nejsou vyvinuté např. drápky. Většinou ale taková štěňata přežívají bez větších problémů.

Je-li optimální den krytí správně vypočítán, není v podstatě nutné překrývat a mezi opakovaným krytím a počtem štěňat ve vrhu nebývá přímá úměra. Překrývání je ale doporučováno např. u psů, kteří delší dobu nekryli.

Rozumný chovatel se snaží problému vyhnout, a pokud překrývá, nedělá mezi prvním a posledním krytím větší rozestup než 48 hodin. Je-li optimální den krytí správně vypočítán, není v podstatě nutné překrývat a mezi opakovaným krytím a počtem štěňat ve vrhu nebývá přímá úměra. Překrývání je ale doporučováno např. u psů, kteří delší dobu nekryli.

Chovatelská poradna – Mohou být v jednom vrhu různě stará štěňata?

Uvědomuji se, že výše uvedený názor je konfrontační a že s ním hodně lidí nebude souhlasit. Opírám se v něm ale o praktické zkušenosti. Určitě však není možné tvrdit, že k rozdílnému věku štěňat ve vrhu dochází u všech fen nebo že ten rozdílný věk se počítá na týdny. Většinou se jedná o pár dní. Bohužel je někdy i malý časový úsek podkladem pro velký problém.

Také tak trochu tápete v některých oblastech chovu a hodila by se vám fundovaná rada? Žádný problém! Jen neváhejte a napište nám na redakce@ecanis.cz! Budeme se těšit!

Bc. Vladimíra Tichá

Foto: Michaela Weidnerová, Alena Vanžurová, Jitka Metličková

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->