Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.
Věnujete se aktivně problematice chovu psů a zajímají vás k tomu také otázky na nejrůznější témata? O vyjádření na jeden takový docela „záludný“ dotaz jsme požádali Bc. Vladimíru Tichou a vám si ho nyní dovolíme zreprodukovat…
Poměrně často se mezi chovateli spekuluje o tom, zda je nutné fenku jednou či vícekrát překrývat, a pokud ano, tak s jakým časovým rozestupem, anebo je to zcela zbytečné. S tím souvisí i otázka, zda je možné, aby se v jednom vrhu narodila různě stará štěňata právě s ohledem na termín krytí. No, a přesně s tímto dotazem se na nás obrátila jedna naše čtenářka. A jaká je tedy odpověď?
Dotaz: Dobrý den, jsem začínající chovatelkou a vrtá mi v hlavě jedna věc. Je možné, aby v jednom vrhu byla různě stará štěňata podle toho, kdy se krylo. Jak to v těle feny v tomto ohledu funguje a má vůbec smysl překrývat v případě, když krytí proběhlo zcela bez problémů? Předem moc děkuji za vysvětlení.
Dobrý den,
zajímavá otázka a odpovědi na ni se mohou lišit. Většina lidí zastává názor, že v jednom vrhu u fenky by neměla být různě stará štěňata. Praktická zkušenost ale učí něco trochu jiného. Fertilní perioda, tedy období, kdy může dojít k oplození vajíček je u feny poměrně dlouhá, v normálních případech se uvádí pět až sedm dní. Pokud se fenka kryje s velkým časovým rozestupem, může se stát, že dojde s určitým časovým rozestupem i k oplození vajíček. Otázkou pak je, jak bude vypadat jejich další vývoj, zda některá z nich fenka vstřebá, či zda svůj vývoj dokončí. V druhém případě pak je velmi důležité, které z plodů spustí porod. Jsou-li to ty dříve oplozené, nehrozí většinou žádný problém, maximálně se narodí nějaké lehce nedonošené štěně. Horší je, když porod spustí až ta „mladší“ štěňata. Pak může dojít k tomu, že ta starší už nejsou dostatečně životaschopná a ještě v děloze uhynou. To pak může být podkladem pro nepříjemné poporodní záněty dělohy. Nedonošená štěňata chovatel pozná. Nemívají osrstěné končetiny (u naháčů to je samozřejmě jiné), a leckdy nejsou vyvinuté např. drápky. Většinou ale taková štěňata přežívají bez větších problémů.
Je-li optimální den krytí správně vypočítán, není v podstatě nutné překrývat a mezi opakovaným krytím a počtem štěňat ve vrhu nebývá přímá úměra. Překrývání je ale doporučováno např. u psů, kteří delší dobu nekryli.
Rozumný chovatel se snaží problému vyhnout, a pokud překrývá, nedělá mezi prvním a posledním krytím větší rozestup než 48 hodin. Je-li optimální den krytí správně vypočítán, není v podstatě nutné překrývat a mezi opakovaným krytím a počtem štěňat ve vrhu nebývá přímá úměra. Překrývání je ale doporučováno např. u psů, kteří delší dobu nekryli.
Uvědomuji se, že výše uvedený názor je konfrontační a že s ním hodně lidí nebude souhlasit. Opírám se v něm ale o praktické zkušenosti. Určitě však není možné tvrdit, že k rozdílnému věku štěňat ve vrhu dochází u všech fen nebo že ten rozdílný věk se počítá na týdny. Většinou se jedná o pár dní. Bohužel je někdy i malý časový úsek podkladem pro velký problém.
Také tak trochu tápete v některých oblastech chovu a hodila by se vám fundovaná rada? Žádný problém! Jen neváhejte a napište nám na redakce@ecanis.cz! Budeme se těšit!
Bc. Vladimíra Tichá
Foto: Michaela Weidnerová, Alena Vanžurová, Jitka Metličková
Francouzky buldoček je krásné, veselé a hravé plemeno. Než si jej ale člověk pořídí, měl ...
Rozhovory o plemeniTaké si k danému plemeni vždy rádi přečtete postřehy někoho, kdo se mu věnuje už velmi ...
Rozhovory o plemeni-->