Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.
Také vám někdy vrtá hlavou, co všechno se skrývá pod pojmem chovatelský servis nebo ani netušíte, že něco takového existuje a už vůbec nevíte, co si pod tím máte představit? Stejný „problém“ řeší i jedna naše čtenářka, která ale neváhala a zeptala se přímo v naší chovatelské poradně…
O tom, proč si pořídit své vysněné plemeno ze slušné chovatelské stanice, a ne z mega továrny na štěňata nebo z takového toho domácího množeníčka už toho bylo napsáno celkem dost. K čistokrevnému chovu však nepatří jen průkaz původu, který takové miminko dostane, ale i takzvaný chovatelský servis, který má novopečenému majiteli a zejména tomu nezkušenému hlavně na začátku usnadnit sžívání se s novým členem domácnosti, ovšem hodí se samozřejmě i kdykoliv později, a je také určitou vizitkou samotného chovatele.
Dotaz: Dobrý den, když si tak pročítám inzeráty na štěňata (právě sháníme), často je v nich uváděno spojení „chovatelský servis samozřejmostí“ nebo něco podobného. Úplně nevím, co přesně si pod tím mám představit nebo zda je někde stanovené, co vše vlastně taková „služba“ zahrnuje. Mohu poprosit o vysvětlení?
Zdravím a děkuji za velmi zajímavý dotaz, o kterém se mezi pejskaři určitě hodně diskutuje, protože si pod chovatelským servisem každý představuje trochu něco jiného.
Jedná se v podstatě o službu chovatele majiteli a běžně zahrnuje rady a pomoc do začátku, kdy si majitel chodí pro vysvětlení, proč to ten jeho pes dělá (nebo naopak nedělá), jak je možné, že sousedovic Amina už chodí dělat loužičky na chodník zatím co ten jejich „jantar“ jen v obýváku na peršan a také s tím žraním to není úplně normální, protože si misky skoro nevšimne, zato piškoty by se ládoval furt...
Dobrý chovatel se stane vaším rádcem, kamarádem a nezřídka vás přijme i do rodiny, tedy té psí…
Dále je běžné, že vám dobrý a zkušený chovatel pomůže při výchově, přípravě na uchovnění, výstavním nebo sportovním tréninku a nezřídka i s krytím nebo s odchovem prvních štěňat.
Dobrý chovatel se stane vaším rádcem, kamarádem a nezřídka vás přijme i do rodiny, tedy té psí…
Jako nadstandardní službu považuji hlídání vlastního odchovu, když jedete na zahraniční dovolenou, kam s vámi pes nemůže nebo „zapůjčení“ jednoho písmene v řadě své chovatelské stanice, abyste si nemuseli zřizovat na jeden plánovaný vrh svoji vlastní.
Tohle všechno je „chovatelský servis“, tedy být po ruce vždycky, když je potřeba a z mojí vlastní zkušenosti mohu říct, že jsem pomáhala nejen s tím výše napsaným, ale také jsem prožívala se svými majiteli jejich úspěchy, ale i trápení s nemocemi, zraněním a nakonec i s cestou poslední, tou nejsmutnější.
Za chovatelský servis ovšem nepovažuji hysterické nadšení chovatelky nad vítězem výstavy a nedostupný telefon, když se něco, třeba zdraví štěněte, nepovede.
V současné době jsou v produktivním věku „covidová štěňata“, tedy pejsci a fenky, které si lidé opatřili mnohdy za nemalé peníze před třemi lety a nyní odchovávají štěňata s představou, že je za stejné ne-li vyšší ceny budou prodávat. Jejich chovatelské zkušenosti se rovnají nule, místo solidních informací shánějí rady na internetu a majitelům svých štěňat poskytnou telefonní číslo na poradce chovu nebo předsedu klubu; to jsou ti zkušení chovatelé, víte paní, ti vám jistě rádi poradí, protože oni takové věci mají v malíčku.
Než si od někoho koupíte štěňátko, důkladně si prozkoumejte jeho připravenost být spolehlivým chovatelem, protože u těch neznalých žádný chovatelský servis nedostanete, bohužel.
Já vím, že každý jednou začínal a narodit se do rodiny, kde jsou psi chováni i víc než čtyřicet let, se každému nepodaří, ale u mnoha těch nových, začínajících chovatelů postrádám jakoukoliv snahu o sebevzdělání. A ačkoliv je dnes spousta možností, kvalitní kynologickou literaturou počínaje a webináři s odborníky konče, oni se raději zeptají ve FB skupině, kde jim na dotaz – co mám dělat, když mi týdenní štěňata nepřibývají na váze, poradí úplnou pitomost „Kočule Pejsvídková“, u které si ani nemohou být jisti, že doma vůbec nějakého psa má. Však mi také z některých doporučení takových chytrolínů vstávají vlasy na hlavě.
Tak snad jen rada – než si od někoho koupíte štěňátko, důkladně si prozkoumejte jeho připravenost být spolehlivým chovatelem, protože u těch neznalých žádný chovatelský servis nedostanete, bohužel.
PS: Milé chovatelky plemene kavalír King Charles španěl, než dáte majitelům šesti štěňat svého „A“ vrhu mé telefonní číslo, aby se na mně s důvěrou obrátili, třeba i o víkendu nebo v noci, protože – to je moc hodná paní, ta vám všechno řekne, buďte tak laskavé a alespoň mě předem varujte, děkuji…
Také tak trochu tápete v některých oblastech chovu a hodila by se vám fundovaná rada? Žádný problém! Jen neváhejte a napište nám na redakce@ecanis.cz! Budeme se těšit!
Michaela Čermáková
Foto: Michaela Čermáková, Pixabay
Ano, je to malý vtip. Tento měsíc budeme porovnávat dlouhosrstou kolii s šeltií a ne mini ...
Představení plemene v podobě portrétuČtete rádi rubriku „Legendy československé kynologie“, ve které vzdáváme hold opravdu ...
Legendy československé kynologie-->