Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Český pohár záchranných psů v terénním vyhledávání ZTV 3

Letošní celorepublikový závod záchranných psů v terénním vyhledávání podle zkoušky ZTV3 se konal pod záštitou Záchranné brigády kynologů Zlínského kraje a proběhl dne 25.8.2018 na Valašsku v katastru obce Zašová. Do závodu nastoupilo 10 týmů (psovod a pes) ze všech koutů České republiky a jejich výkony přijeli posoudit rozhodčí Svazu záchranných brigád kynologů ČR Pavel Svoboda a Ms. Michal Svoboda.


Český pohár záchranných psů v terénním vyhledávání ZTV 3

Zkouška ZTV3 je přímo určená pro praktická nasazení v terénu v rámci IZS a proto se skládá pouze ze speciálních cviků bez oddílu poslušnosti. Speciální cvik, tedy prohledání přiděleného přírodního terénu,se provádí dvakrát a to na dvou různých místech. Oba terény mají různé rozměry a nemají nijak fyzicky vyznačené hranice. Psovod před nástupem k prohledání dostane pouze GPS souřadnice, podle kterých pak dle vlastní taktiky vysílá psa k prohledávání daného terénu. Rozhodčí pak v průběhu závodu hodnotí nejen intenzitu práce psa, jeho ovladatelnost a přesnost označení nálezu, ale také praci psovoda s GPS.

Přestože bylo celodenní deštivé počasí oproti nedávným tropickým teplotám určitě lepší variantou, tak vysoká vlhkost vzduchu a téměř bezvětří v kombinaci s kopcovitými lesnatými terény nebyly pro psy vůbec lehké . Výsledkem bylo, že limit zkoušky se nakonec podařilo splnit pouze dvěma závodníkům. Na 1. místě se splněným limitem zkoušky se umístila Hana Habrová (ZBK Vysočina) s Belgickým ovčákem Malinois Akim Igo, 2. místo, také se splněným limitem zkoušky, pak obsadil Martin Jakubše (ZBK Královehradeckého kraje) s Belgickým ovčákem Tervueren Duckling Noble Callistopeia a na 3.místě skončila Nikola Skokanová (ZBK Praha) s fenou Belgického ovčáka Malinois April Barathea.

Oficiální výsledky naleznete na stránkách www.zachranari.cz

O zhodnocení závodu z pohledu rozhodčího jsme požádali také Michala Svobodu:

“Posuzoval jsem ve svažitém terénu, který byl pouze z poloviny hůře prostupný a jeho náročnost spočívala spíše v určení si správné taktiky, jejím dodržování a ve správném rozvržení sil psů, kteří byli nuceni ve většině případů využívat celou délku limitu. Ve spojení s povětrnostními podmínkami pak terén splňoval požadavky nejvyšší zkoušky terénního vyhledávání, což se projevilo i na konečných výsledcích.

S potěšením musím konstatovat, že organizace a příprava Zlínské brigády byla naprosto precizní a i přes absenci psovodů na startovní listině z vlastních řad připravili vše naprosto dokonale. V deštivém počasí je nutno vyzdvihnout obětavost všech figurantů, kteří ochotně zůstávali v úkrytech, které byly vším, jen ne pohodlnými.”

Úspěšným závodníkům gratulujeme a rádi bychom poděkovali také sponzorům celé akce a to společnostem:

  • Staz s.r.o.,
  • Scucka Dog Sports Wear,
  • EDM Centrum s.r.o.,
  • Maxis a.s.,
  • Kompakt VM s.r.o. 
  • Pálenice Bublík spol. s r.o.
Kam dál ...