Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Byliny a zdravá strava v chovatelství

Jste zvědaví, co si pro vás v lednu připravila Jana Indrychová? Přípravky Energyvet už známe, ovšem tentokrát zacílíme na jeden konkrétní případ, poodhalíme si další možnosti použití a také dozvíme, co je to sušený BARF a proč bychom ho měli zařadit do jídelníčku našich psů…


Byliny a zdravá strava v chovatelství

Naposledy jsme se seznámili s bylinnými přípravky od renomované české firmy. Tentokrát nás autorka seriálu provede jedním konkrétním případem z praxe, několika obecnými pokyny a také si představíme jiné, téměř nadčasové možnosti krmení. Slyšeli jste už někdy, že existuje tzv. sušený BARF?

Nehárá a nehárá!

1 Bylinné koncentráty Energyvet mají vynikající využití i v chovatelské oblasti. Měla jsem případ fenky královského pudla, která ve svých třech letech téměř neprojevovala známky hárání. Podaly jsme přípravek Kingvet a za čtrnáct dní mi paní chovatelka netrpělivě psala, že neúčinkuje. Nicméně jsme se domluvily, že ho bude podávat celé tři týdny. Pak se odmlčela a po nějaké době se opět ozvala, že se fenečka po třetím týdnu podávání rozhárala, že kryli a teď má deset krásných štěňátek. A takových případů jsem zažila několik. Pokud za mnou někdo přijde, že má jeho zvíře potíže s reprodukčními orgány, většinou u fenek jako první použijeme přípravek Kingvet, který má dobré hojivé účinky a po nějaké době pak nasadíme zase Gynevet, který upraví cyklus. Gynevet se může dávat ještě i pár dní po nakrytí, nejdéle však do první třetiny gravidity. Má velmi dobrý vliv na uhnízdění oplodněných vajíček v děloze. Jinak se používání bylinných koncentrátů během březosti nedoporučuje, aby neovlivnily vývoj plodů. Mohou se podávat pouze doplňky stravy např. Omegavet nebo Fytovet.

Účinné „zbraně“ i během porodu a těsně po něm2 

Omegavet je v podstatě olej z mořských ryb Engraulis japonicus, který se nedá předávkovat, a to díky přirozeně nižšímu obsahu vitamínů A, D, E.  Fytovet je roztok koloidních minerálů. Jakmile vidíte první známky začínajícího porodu, můžete použít jednorázově opět přípravek Kingvet, který rozpohybuje řasinkové epitely a pomáhá lehčeji vypudit štěňátka z porodních cest. Navíc působí i hojivě. Po šťastném porodu lze pak na druhý den opět nasadit přípravek Gynevet. Můžete podávat celé tři týdny. Jednak pomáhá odstranit stres z porodu, vzbuzuje mateřské instinkty a také podporuje tvorbu a dobrou kvalitu mléka. Tady je na místě společně užívat i Skelevet, což je přírodní zdroj vápníku i jiných prvků, které fenka v této fázi potřebuje ve zvýšené míře. Gynevet má navíc schopnost odpuzovat parazity, takže může posílit i účinky běžného odčervení.

I „muži“ mají své dny

U krycích psů se přípravky používají v opačném pořadí. Nejdříve se začíná Gynevetem, který má u psů velmi dobré účinky na kvalitu ejakulátu a pak se tři týdny před krytím podává Kingvet. Zvyšuje u psů libido, tvorbu a dozrávání spermií a schopnost oplodnit.

Alfou a omegou je kvalitní strava

3 Samozřejmě jako vždy je tím hlavním faktorem dobrá strava. To je alfa a omega dobrého chovatele ve všech fázích života psů. Ideální je pokud majitelé krmí syrovou nebo vařenou, dobře vyváženou stravou. Pokud z jakýchkoliv důvodů takto krmit nemohou, je praktickým kompromisem krmení konzervami a granulemi lisovanými za studena, tzv. sušeným BARFem. Hledala jsem na trhu dlouho nějaké slušné krmení bez chemie, ale byla to potíž. Nejdříve jsem zkoušela holistická krmiva, ale i ta jsou bohužel nějak konzervovaná, byť přírodními konzervanty. Po roce hledání i mimo běžný trh se mi podařilo stát se partnerem Reico vital – systeme. Německá rodinná firma Reico vital – systeme je členem německého kontrolovaného zemědělství a členové tohoto sdružení dodávají vstupní suroviny pro jejich krmiva. Čisté, poctivé, bez chemie a hormonů, v potravinářské kvalitě. Zkrátka od farmářů. Díky tomuto přístupu je zajištěno, že krmiva nezpůsobují žádné alergie. A díky technologii lisování za studena u granulí, a u konzerv klasického zavařování postupným zahříváním, jako za časů našich babiček, je to krmivo přirozeně konzervované. Takže nepoškozuje střevní mikroflóru, ba naopak ji posiluje, čímž utužuje zdraví našich psů.

Předešlý článek najdete ZDE.

k

Výborný kompromis5 

Používám toto krmení ve své praxi nejen jako nejzdravější alternativu hotových krmiv, ale hlavně i jako dietní stravu v případech zdravotních potíží. A to včetně selhávání jater či ledvin nebo při exokrinní pankreatické insuficienci a dalších trávicích obtížích. Filozofií firmy Reico je podat zvířeti takovou potravu, jako kdyby si např. pes ulovil v přírodě králíka. Tedy co nejvíce živou, aby ozdravovala jeho trávicí trakt. Proto největší váhu klade na své konzervy, které obsahují kompletní krmení pro psy. Aby byly opravdu živé a prospěšné pro osídlení střev psů zdravou střevní mikroflórou, před zavařováním se do nich přidávají některé druhy kvasnic a kvasinek. Po zavaření se konzervy nechávají ještě šest týdnů zrát, aby prospěšné mikroorganismy prostoupily celou konzervou, a teprve potom jdou k zákazníkům. Malé pejsky do deseti kilogramů doporučuje Reico krmit pouze konzervami a ty větší, z ekonomických důvodů, půl na půl s granulemi lisovanými za studena. Tak se nejvíce, jak je to jen možné, přiblížíte syrové či vařené stravě. Je to nejzdravější kompromis mezi BARFem či vařením a kupovanou hotovou stravou.

Minerály jsou také potřebné

6 Krmiva Reico mají ještě jednu velkou předost, na které si firma zakládá. Jako jediní v Evropě totiž mají u svých krmiv minerální rovnováhu pro každého psa individuálně upravenou. Jak toho docílili? Mikronizovanou směsí řas, které přidávají do krmiv a která obsahuje všechny prvky periodické tabulky v organické podobě. Tyto řasy jsou pomlety na částečky menší než je buňka a tím je zajištěno, že se minerální látky vstřebávají již přes sliznice a do dvaceti minut se dostanou přímo do krevního oběhu, aniž by prošly celou trávicí soustavou. Díky tomu, že jsou tak miniaturní a v organické podobě, tak si každé zvíře vezme přesně tolik minerálů a v takovém složení, kolik právě potřebuje. Jiné množství si vezme senior, jiné si vezme rostoucí štěně, jiné aktivní pes. A u každého psa je to i každý den jiné podle jeho momentální aktivity nebo zdravotního stavu. Zbytek, který nepotřebuje, se přirozenou cestou vyloučí. Bez usazování. Pokud má někdo hodně zvýšenou potřebu, např. březí a kojící fenečka, tak se ještě doporučuje přidávat Petmin, což je směs těchto mikronizovaných minerálních látek v samostatné podobě. Tyto minerály mají také schopnost odkyselovat organizmus a přirozeně jej tak ozdravovat. 

Lze jen doporučit8 

Myslím, že z výše popsaného vyplývá, proč jsem si tuto značku oblíbila a doporučuji ji všem těm, kterým na jejich psech opravdu záleží. Krmení je stavebním kamenem zdraví. A hlavně u štěňat do jednoho roku to platí nejvíce. Tam se budují základy, na kterých se bude později stavět. Přeji všem chovatelům, aby se jejich štěňátka dostala do dobrých rukou a aby se ve zdraví dožila vysokého věku, alespoň dvaceti let, jako tomu bylo dříve, před zavedením industriální stravy.

Foto: archiv Jany Indrychové

www.bylinkyprozvirata.cz

 

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->