Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.
Souhlasíte s tím, že poslední měsíc v roce dává zabrat jak lidem, tak i jejich psům. Na Facebooku, Instagramu i Tik Toku to žije zaručenými radami – co, jak a proč dávat nebo nedávat vašemu hafanovi – v míře větší, než je po zbytek roku obvyklé. Pokud se v množství informací tak trochu ztrácíte, následující článek vám snad pomůže v rozhodování.
S příchodem studené fronty nastává pejskařům krušné období. Oblékat, či neoblékat? Mazat či nemazat? Kolik kilo vanilkových rohlíčků může pojmout průměrný kokršpaněl? To je to, oč tu běží! Předvánoční shon, plískanice nebo závěje, aktivita technických služeb a snížená nebo naopak zvýšená pozornost některých páníčků může nejednomu čtyřnožci pěkně zavařit. Co všechno v zimním období číhá na naše kamarády? Pokusíme se relevantně zodpovědět ty nejpalčivější otázky z internetových diskuzí.
Oblečky pro psy, to je značně kontroverzní téma. Někteří jsou zásadně proti, jiní by garderobou svého mazla zaplnili šatnu tříčlenné rodiny. Zda oblékat či neoblékat si musí rozhodnout každý sám. Obleček rozhodně ocení psi nemocní, příliš staří nebo naopak velmi mladí, i ti, kteří nemají možnost zahřát se přirozeně volným pohybem.
Ostuda není přiodít parťáka po výkonu, kdy je nucený s rozehřátými svaly čekat v autě nebo odkládačce, nebo pokud panují opravdu nepříznivé klimatické podmínky. Berte v potaz také střihovou úpravu, typ srsti nebo její absenci. Sníh a mráz však může notně znepříjemnit život i psům s bohatou srstí. Ledové a sněhové zmrazky, které se na ní tvoří, nejsou nic příjemného. Pakliže se rozhodnete pro oblékání, volte vhodný materiál a střih. S bavlněnou mikinou nebo svetrem svému psovi prokážete spíše medvědí službu. Bavlna nebo příze lehce profouknou a natahují vlhkost Plní tak funkci zcela opačnou – hafanovi je v nich větší zima než bez nich. Když už oblek, vsaďte na jistotu. Vyberte vhodný nepromokavý materiál ve střihu, který kryje všechny důležité partie těla.
Pokud je to třeba, není ostudou pořídit psu funkční obleček!
V ideálním světě se chodníky nesolí. Bohužel, běžné městské prostředí, ve kterém žije většina psů, má k ideálu hodně daleko. S botičkami se to má podobně jako s oblečky. U zdravého psa nejsou třeba. O botičkách uvažujeme tehdy, pokud je tlapka nějak narušená. Jestliže trpí pes kvasinkami, plísněmi nebo má nějaké poranění či hluboké praskliny, je botička v rámci uzdravení zcela na místě. Jak chránit tlapky, aby nebolely? Ne vždy máme možnost pejska vyvézt do přírody, kde se nesolí. K běžné péči o nožičky postačí po procházce tlapky opláchnout vlažnou vodou a dobře vysušit ručníkem. Můžete i vystříhat srst v meziprstí. Různé vazelíny, masti a podobné „utrejchy“ tlapce škodí. Zdravý polštářek je tvrdý, pružný a hrubý bez prasklin. Polštářek zjemněný opakovaným promazáváním je mnohem více náchylný k poranění.
Změkčováním tlapek mastmi, vazelínou a jinými „utrejchy” je činíte náchylnými k poranění!
Když on tak smutně kouká, ať z těch svátků taky něco má! Možná si nějaký psí masochista předvánoční průjem užívá, ale to se nejspíš nikdy nedozvíme. Obvykle mívají chlupáči z podobného přilepšování jen pokažený žaludek. Páníčci zase důvod k pořádnému úklidu, a uběhané nohy z neustálého „chození na travičku“. Rozhodně se většina z nás chce podobným kratochvílím spíše vyhnout. Jestliže jste slabých nervů nebo vůle, a předem víte, že žadonícím očím neodoláte, předzásobte se vhodnými pamlsky. Určitě narazíte ve svém okolí nebo na internetu i na psí cukroví! A když ne? Vyhrňte si rukávy a k rohlíčkům šoupněte do trouby i nějaké ty domácí mlsoty pro hafana. Štědrovečerní večeři můžete zpestřit trochou kvalitní masové konzervy. Páníčci krmící metodou BARF se v tomto směru mohou vyřádit více. Syrová ryba se zeleninovou přílohou bude jistě kvitována s povděkem.
Udělejte si zásobu vhodných pamlsků nebo svému pejskovi upečte vhodné vánoční cukroví sami!
A co chlupáči venku? Ne každý psa chce nebo může mít v bytě či v domě. Spousta jich žije v kotci nebo v boudě. Někteří dokonce přístřeškem opovrhují, a nejlépe se cítí přímo na sněhu Čím zpříjemnit pobyt venkovním pejskům v boudě? Pokuste se vyhnout dekám a matracím. Stejně jako v případě mikin a svetrů pro bytové mazlíky, i ty natahují vzdušnou vlhkost, a mohou být jako výstelka boudy spíše problematické. Naopak skvělou službu udělá sláma nebo dřevitá vlna. Skvěle izolují a vlhko naopak pohlcují. K lepšímu tepelnému komfortu vašeho hlídače poslouží i zástěna připevněná na vchod do jeho budoáru.
Rádi bychom vám prozradili univerzální zaklínadlo, po jehož vyřčení vaši kámoši prožijí pyrotechnické šílenství se stoickým klidem. Žel, neexistuje. Nemáte-li možnost uprchnout koncem roku se svým psem do hlubokých hvozdů mimo civilizaci, dáme vám alespoň několik tipů, jak se snažit toto období přežít.
Jistota je jistota – přestože se váš pes tváří, že s nárazovými zvuky nemá problém, vsaďte na vodítko!
Prosinec bývá pro nás pejskaře vždy náročným obdobím. Přejeme vám i vašim psům co nejméně pohrom, bolístek, bolavých bříšek, a z každé vycházky bezpečný návrat domů.
Kateřina Smětáková
Foto: Pixabay
První adventní týden je téměř za námi a my v redakci si předvánoční období ...
Ostatní rozhovoryPříběhyPro některé z nás radost, pro naše mazlíčky však často děs. Jak co nejlépe ochránit své ...
Ostatní-->