Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Odebrání 21 argentinských dog chovatelce na Jindřichohradecku

Inspektoři Státní veterinární správy (SVS) z Jihočeského kraje se ve spolupráci se zástupci obce Blažejov, obce s rozšířenou působností (MÚ Jindřichův Hradec), Policií České republiky a několika psími útulky se ve čtvrtek 1. července podíleli na odebrání 21 psů plemene argentinská doga chovatelce v obci Oldřiš u Blažejova na Jindřichohradecku.


Datum: 2.7.2021 | Zhlédnuto: 777x

Veterinární inspektoři provedli v druhé polovině června na základě obdrženého podnětu na chov většího množství psů v nevhodných podmínkách u výše zmíněné chovatelky kontrolu. Psi měli podle podavatele podnětu opakovaně utíkat a ohrožovat místní obyvatele.

Při kontrole v místě chovu bylo zjištěno hned několik porušení zákona na ochranu zvířat proti týrání spočívající zejména v omezování napájení, omezování pohybu a nevhodných podmínkách chovu. Chov jednoho dospělého psa, tří fen a 17 štěňat probíhal v mobilním domku (přívěsu) o rozměrech cca 9x4 metry a okolním výběhu.

Část psů byla ve špatném výživném stavu, či měla zdravotní problémy. Některá zvířata vykazovala na těle čerstvá i starší zranění svědčící o tom, že v omezeném prostoru dochází k jejich vzájemnému napadání. V mobilním domě ležely neodklizené výkaly, ve výběhu okolo něj se nacházely nebezpečné předměty, o něž se mohla zvířata poranit. V době kontroly nebyla k dispozici napájecí voda. Na základě těchto zjištění podala SVS obci s rozšířenou působností (ORP) návrh na okamžité odebrání všech psů.

ORP okamžitě jednala a ve spolupráci s jindřichohradeckým spolkem Cibela z.s. zahájila komunikaci s několik útulky, kde se ve velmi krátké době podařilo najít pro psy dostatečný počet míst. Ve čtvrtek pak proběhlo samotné odebrání a přemístění všech psů do těchto zařízení. Věříme, že ve velmi brzké době se v lepších chovatelských podmínkách podaří jejich zdravotní stav a kvalitu života zlepšit.

Případ se podařilo ve velmi krátké době vyřešit díky vzájemné velmi dobré spolupráci zúčastněných subjektů a ochotě dobrovolníků z útulků a záchranných stanic z nichž někteří byli ochotni ujet během jednoho dne stovky kilometrů, aby si mohli psy vyzvednout.

SVS tímto veřejně děkuje odboru životního prostředí MÚ Jindřichův Hradec, zástupcům obce Blažejova, Policii České republiky, spolku Cibela z.s. z Jindřichova Hradce, útulku pro kočky a psy technických služeb Tábor, záchytné stanici o.p.s. Dogpoint z Kostelce nad Černými lesy, útulku Animal Rescue z Českých Budějovic, Technickým službám Města Nová Bystřice a panu Mikoláškovi za půjčení speciálního přívěsu.

 

Petr Vorlíček

tiskový mluvčí SVS


Aktuality

Soutěžte o pamlsky Brit !

Říjen 2022
1.10.2022 12:18

Nenechte si ujít Sympozium Pes a právo!

Znáte odpovědi na většinu právních otázek týkajících se kynologie?
28.9.2022 17:49

Soutěžte o krmivo Brit Care Dog Hair & Skin!

Soutěž na září.
1.9.2022 00:00

Soutěžte o pamlsky Let´s Bite Chewbones!

I tento měsíc jsme pro vás připravili soutěž ve spolupráci s českou značkou krmiv pro domácí mazlíčky Brit.
1.8.2022 00:00

... přejít na aktuality