Český pohár záchranných psů v terénním vyhledávání ZTV 3

Letošní celorepublikový závod záchranných psů v terénním vyhledávání podle zkoušky ZTV3 se konal pod záštitou Záchranné brigády kynologů Zlínského kraje a proběhl dne 25.8.2018 na Valašsku v katastru obce Zašová. Do závodu nastoupilo 10 týmů (psovod a pes) ze všech koutů České republiky a jejich výkony přijeli posoudit rozhodčí Svazu záchranných brigád kynologů ČR Pavel Svoboda a Ms. Michal Svoboda.

Český pohár záchranných psů v terénním vyhledávání ZTV 3
Hana Vaculínová 28.8.2018 559x Závody

Zkouška ZTV3 je přímo určená pro praktická nasazení v terénu v rámci IZS a proto se skládá pouze ze speciálních cviků bez oddílu poslušnosti. Speciální cvik, tedy prohledání přiděleného přírodního terénu,se provádí dvakrát a to na dvou různých místech. Oba terény mají různé rozměry a nemají nijak fyzicky vyznačené hranice. Psovod před nástupem k prohledání dostane pouze GPS souřadnice, podle kterých pak dle vlastní taktiky vysílá psa k prohledávání daného terénu. Rozhodčí pak v průběhu závodu hodnotí nejen intenzitu práce psa, jeho ovladatelnost a přesnost označení nálezu, ale také praci psovoda s GPS.

Přestože bylo celodenní deštivé počasí oproti nedávným tropickým teplotám určitě lepší variantou, tak vysoká vlhkost vzduchu a téměř bezvětří v kombinaci s kopcovitými lesnatými terény nebyly pro psy vůbec lehké . Výsledkem bylo, že limit zkoušky se nakonec podařilo splnit pouze dvěma závodníkům. Na 1. místě se splněným limitem zkoušky se umístila Hana Habrová (ZBK Vysočina) s Belgickým ovčákem Malinois Akim Igo, 2. místo, také se splněným limitem zkoušky, pak obsadil Martin Jakubše (ZBK Královehradeckého kraje) s Belgickým ovčákem Tervueren Duckling Noble Callistopeia a na 3.místě skončila Nikola Skokanová (ZBK Praha) s fenou Belgického ovčáka Malinois April Barathea.

Oficiální výsledky naleznete na stránkách www.zachranari.cz

O zhodnocení závodu z pohledu rozhodčího jsme požádali také Michala Svobodu:

“Posuzoval jsem ve svažitém terénu, který byl pouze z poloviny hůře prostupný a jeho náročnost spočívala spíše v určení si správné taktiky, jejím dodržování a ve správném rozvržení sil psů, kteří byli nuceni ve většině případů využívat celou délku limitu. Ve spojení s povětrnostními podmínkami pak terén splňoval požadavky nejvyšší zkoušky terénního vyhledávání, což se projevilo i na konečných výsledcích.

S potěšením musím konstatovat, že organizace a příprava Zlínské brigády byla naprosto precizní a i přes absenci psovodů na startovní listině z vlastních řad připravili vše naprosto dokonale. V deštivém počasí je nutno vyzdvihnout obětavost všech figurantů, kteří ochotně zůstávali v úkrytech, které byly vším, jen ne pohodlnými.”

Úspěšným závodníkům gratulujeme a rádi bychom poděkovali také sponzorům celé akce a to společnostem:

  • Staz s.r.o.,
  • Scucka Dog Sports Wear,
  • EDM Centrum s.r.o.,
  • Maxis a.s.,
  • Kompakt VM s.r.o. 
  • Pálenice Bublík spol. s r.o.

Diskuse k článku Český pohár záchranných psů v terénním vyhledávání ZTV 3

Pravidla diskuse Nápověda

Redakce www.ecanis.cz nechce pravidly pro online diskuzi omezovat, platí však pravidla, která by měl každý diskutující respektovat. Pro zjednodušení je lze shrnout do tří zásadních bodů. Diskutující musí dodržovat pravidla slušného chování a zákony České republiky, a nesmí zneužívání diskuzí ke komerčním účelům. Každý, kdo tato pravidla ctí a dodržuje je v online diskuzi na www.ecanis.cz vítán.

Nápověda pro diskuzi