Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

IGS

Imerslund-Gräsbeck syndrom (IGS) neboli střevní malabsorpce kobalaminu

Vitamín B12 (kobalamin, Cbl) je členem skupiny ve vodě rozpustných vitamínů B. Vyšší organismy nedokáží vitamin B12 sami syntetizovat a jsou odkázány na jeho příjem v potravě nebo jeho syntézu symbiotickými mikroorganismy. Lidé získávají kobalamin výhradně z živočišné potravy. Vitamín B12 je nezbytný pro množení buněk (přenos methylových zbytků při syntéze thyminu a tudíž i syntéze DNA). Kobalamin je nezbytný zejména pro činnost nervového systému a náležitou krvetvorbu, i když jeho nedostatek se dotýká většiny orgánů s obnovou buněk. Účastní se také metabolismu methioninu a homocysteinu.

Resorpce kobalaminu ze stravy a jeho transport k cílovým buňkám je složitý mnohastupňový proces a existují dědičné poruchy v řadě z těchto kroků.

Střevní malabsorpce kobalaminu je metabolická porucha, která byla popsána u lidí i zvířat. Je charakterizovaná neprospíváním, neutropenií, snížením sérového kobalaminu (Cbl) a neregenerativní anémií. K dalším příznakům patří chronické nechutenství, megaloblastické změny kostní dřeně, methylmalonová acidurie a homocysteinémie. Tento fenotyp může být způsoben buď mutací AMN nebo CUBN genů. Proteiny CUBN (cubilin) a AMN (amnionless) tvoří transmembránový proteinový komplex nazývaný "cubam". Tento receptor  je nezbytný pro využití kobalaminu z lumen střeva. Vada v jednom z těchto dvou proteinů vede tedy ke střevní malabsorpce kobalaminu (Fyte et al., 2004).

Porucha vstřebávání kobalaminu byla popsána u několika psích plemen.

Zdroj: www.genomia.cz

 

Výskyt: IGS

Někdo to rád horké

Známe výherce prosincových soutěží!

Zúčastnili jste se kromě Adventního kalendáře i dalších dvou soutěží, které u nás v prosinci proběhly?

SOUTĚŽ O NOVÉ KONZERVY PRO PSY BRIT PREMIUM BY NATURE

I tento měsíc jsme si pro vás připravili soutěž ve spolupráci se značkou krmiv pro domácí mazlíčky Brit. Tentokrát můžete vyhrát nové konzervy pro psy Brit Premium by Nature.

... přejít na aktuality