Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Finnmarksløpet

Finnmarksløpet patří mezi tři nejdelší světové závody psích spřežení. Ty dva nejdelší, Yukon Quest a Iditarod se pořádají na Aljašce.

Závod Finnmarksløpet se pořádá od roku 1981. Start probíhá v centru města Alta až s tisícovkou návštěvníků. Startují zde tři kategorie: junioři se 6 psy, závodníci s 8 psy na poloviční trať 500 km a hlavní kategorie se 14 psy na 1000 km. Pravidla závodu dbají na bezpečnost závodníků, a tak je pro každou kategorii stanoven minimální čas odpočinku. Závodníci na 1000 km mají tři povinné zastávky na 3, 16 a 10 hodin. Rozdílné časy vzniklé intervalovým startem po jedné minutě jsou smazány povinnou pauzou na druhém kontrolním bodě a pak už je ve výsledcích vidět aktuální pořadí závodníků. Ostatní zastávky a jejich délka záleží na strategii jednotlivých závodníků. Průběžné výsledky závodu se dají sledovat online na webové stránce závodu.

Závodníci musí v saních vézt povinnou výbavu po celou dobu závodu. Kromě jiného se jedná o záložní krmení pro psy i mushera, vařič na ohřívání vody, outdoorové vybavení k přežití (extrémní spacák, karimatka, pytel na přežití), botičky pro psy, kompletní oblečení pro mushera (pro případ prolomení ledu na jezeře), mapy, buzolu, výstražnou světlici a další. Závodník musí být dostatečně vybaven, aby dokázal přežít i v extrémně nepříznivém počasí nebo v případě nečekané události. Po ztraceném závodníkovi bude zahájeno pátrání po 24 hodinách od posledního kontaktu s ním.

O pojmu se píše v článcích:-->