Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Slovník kynologických pojmů a zkratek

Výkladový slovník kynologických pojmů a zkratek, se kterými se můžete setkat ve všech oblastech života se psy. Znalost těchto výrazů vám usnadní nejenom orientaci na našem informačním portálu, ale i v kynologii obecně.

Prohledat i
Zobrazuji pojmy začínající na písmeno T seřazené podle abecedy

T 1-3

Zkouška všestranného psa prvního až třetího stupně dle TARTu

... detail pojmu

Tan

Znamená to pálení a týká se barvy u psů, např. black and tan (černá s pálením), blue and tan (modrá s pálením) apod.

... detail pojmu

Tanec se psem

Tanec se psem je poměrně nová sportovní disciplína při které pes ( i psovod ) provádí různé cviky v rytmu hudby. Vždy se jedná o sladěné a synchronizované vystoupení tanečního páru, kde jednotlivé prvky odpovídají fyzickým dispozicím psa. Vhodnost skladby i kostým soutěžícího mají působit vkusně. Každá sestava obsahuje i předepsané povinné prvky. Ve světě je rozdělen do dvou stylů: Hellwork to music ( omezenější ) a Freestyle ( v něm je dovoleno skoro vše ). Tomuto sportu se může věnovat každý pes ( i kříženec a pes bez PP ).

... detail pojmu

Target

Target (česky cíl, terč) je objekt v prostoru, kterého se má zvíře určenou částí těla dotknout, dívat se na něj, nebo se mu na konkrétní vzdálenost přiblížit. V našem kynologickém jazyce je targetem předmět nebo jakákoliv pomůcka či terčík, kterého se zvíře naučí dotýkat anebo pracuje v jeho určité vzdálenosti. Pomocí targetů můžeme pracovat na tvarování určitého chování bez použití síly a korekcí.

... detail pojmu

TART

Zkratka pro Terénní A Racionální Trénink - jedná se o zkušební řád. Po rozdělení Československa na přelomu let 1992 a 1993 vznikla Českomoravská kynologická unie, do které mimo jiných vstoupil i Český kynologický svaz, sdružující v té době téměř všechny zájmové organizace kynologů v České republice. Na sklonku roku 1993 schválilo předsednictvo ČMKU návrh nového Zkušebního a soutěžního řádu pro sportovní výcvik psů v České republice, který dne 1. ledna 1994 vešel v platnost. Vzhledem k tomu, že tento zkušební řád naprosto ignoroval tradice našich předešlých národních zkušebních řádů a velmi nedokonale imitoval mezinárodní zkušební řád IPO a zkušební řád SchH, došlo k rapidnímu snížení požadavků na schopnosti a využití pracovních plemen psů u nás. Proto 9. června 1994, jako odezva na nový zkušební řád a jeho nesrovnatelně měkčí pravidla, vzniká nový speciální kynologický svaz s celostátní působností nazvaný SKS TART. Ten umožňuje všem členům provozovat takový výcvik psa, na jaký byli po celá léta zvyklí. Mají opět možnost provádět výcvik, který se maximálně přibližuje použití psa v praxi - pro záchranu lidských životů, pro ochranu majetku a osob. K těmto cílům slouží zkušební řád SKS TART, který obsahuje deset zkoušek z výkonu, jejichž náplň plně respektuje tradice našich předešlých národních zkušebních řádů, pomáhá rozvíjet a utužovat vlohy pro pracovní a sportovní využití psů, a velmi tak přispívá k udržení kvalitní povahové základny pro chovatelskou práci. Celá metodika zkušebního řádu SKS TART je záměrně propracována tak, aby se dosahované výkony psů co nejvíce přibližovaly reálným požadavkům praxe. Psi cvičení podle této metodiky jsou proto mimořádně vhodní pro službu v ozbrojených složkách státu (armáda, policie), soukromých bezpečnostních službách, ale také k ostraze objektů, atd. V současné době se Výcviková komise SKS TART snaží působit na chovatelské kluby zabývající se reprodukcí pracovních a sportovních plemen, aby zkoušky TARTu byly považovány za ekvivalentní zkoušky pro uznání chovnosti (tedy aby stěňata po rodičích s těmito zkouškami mohla získat průkaz původu), protože je přesvědčena, že pro udržení povahových kvalit chovného materiálu jsou tyto zkoušky přinejmenším stejně vhodné, jako zkoušky doposud do chovu uznávané.

... detail pojmu

TD

Zkratka plemene Tibetská doga (Tibetan Mastiff)

... detail pojmu

TH

Zkratka plemene Tyrolský honič (Tyroler Bracke)

... detail pojmu

TI

Zkratka plemene Tosa-Inu (Tosa)

... detail pojmu

Timetria

Hod na čas v dogfrisbee

... detail pojmu

Toller

Slangové označení pro plemeno Nova Scotia Duck Tolling retrívr

... detail pojmu

Torze žaludku

Jedná se o přetočení žaludku kolem své osy v důsledku naplnění plyny, potravou nebo vodou. Jde o život ohrožující stav a třetí nejčastější příčinu úhynu psů hned po selhávání vnitřních orgánů a rakovině.

... detail pojmu

TR

Zkratka plemene Thajský ridgeback (Thailand-Ridgeback)

... detail pojmu

TRB 1

Výkonnostní treibballová třída 1. stupně (soutěžní kategorie)

... detail pojmu

TRB 2

Výkonnostní treibballová třída 2. stupně (soutěžní kategorie)

... detail pojmu

TRB 3

Výkonnostní treibballová třída 3. stupně (soutěžní kategorie)

... detail pojmu

TRB Z

Přípravná treibballová třída (soutěžní kategorie)

... detail pojmu

Treadmill

Jedná se o pomocný trenažer, který pomáhá psu dostat se nejen do správné kondice. V současné době mají treadmilly k dispozici veterináři, rehabilitační centra a bull centra.

... detail pojmu

Treibball

Mladý kynologický sport, v němž je hlavním úkolem psa dopravit osm gymnastických míčů do brány.

... detail pojmu

Triatlon

Psovod a pes překonávají několikakilometrovou trať na kole, během a plaváním. Závody jsou většinou rozděleny na různé kategorie (např. podle velikosti psa). Rozhodující je čas, za který byla trať překonána.

... detail pojmu

Třída čestná

Třída mimo konkurenci, která se otevírá většinou na klubových a speciálních výstavách zvlášť pro psy a feny s vyspecifikovanými podmínkami (minimální věk, dosažené tituly apod.).

... detail pojmu

Třída dorostu

Třída, která se otevírá na výstavách zvlášť pro psy a feny od 6 do 9 měsíců věku.

... detail pojmu

Třída dospívajících

Třída, která se otevírá na výstavách pouze pro plemeno německý ovčák zvlášť pro psy a feny od 18 do 24 měsíců věku bez zkoušky z výkonu.

... detail pojmu

Třída mladých

Třída, která se otevírá na výstavách zvlášť pro psy a feny od 9 do 18 měsíců věku.

... detail pojmu

Třída otevřená

Třída, která se otevírá na výstavách zvlášť pro všechny psy a feny od 15 měsíců věku.

... detail pojmu

Třída pracovní

Třída, která se otevírá na výstavách pro všechny psy a feny od 15 měsíců věku se složenou zkouškou z výkonu.

... detail pojmu

Třída šampionů

Třída, která se otevírá pouze na mezinárodních výstavách zvlášť pro psy a feny od 15 měsíců věku s již uděleným titulem Interšampion nebo Národní šampion některé členské země FCI.

... detail pojmu

Třída štěňat

Třída, která se otevírá na výstavách zvlášť pro psy a feny od 3 do 6 měsíců věku.

... detail pojmu

Třída veteránů

Třída, která se otevírá na výstavách zvlášť pro psy a feny od 8 let věku.

... detail pojmu

Třída vítězů

Třída, která se otevírá na všech výstavách kromě mezinárodních pro všechny psy a feny od 15 měsíců věku s již uděleným titulem Interšampion, Národní šampion některé členské země FCI, Národní vítěz, Klubový vítěz nebo Vítěz speciální výstavy.

... detail pojmu

Trikolor

Jedná se o formu zbarvení.Pes je tříbarevný buď se základním bílým zbarvením s černými a hnědými skvrnami (např. bígl nebo baset) nebo je základem černá či černobílá s rezavými nebo hnědými znaky (např. kolie nebo kavalír king charles španěl).

... detail pojmu

Trimování

Je to speciální úprava srsti některých plemen (např. teriéři)předepsaná vždy příslušným standardem. Jde o vytrhávání nadbytečné srsti trimovacím nožem.

... detail pojmu

Tříslový

Jedná se o typ zbarvení, kdy se na srsti vyskytují světlé nebo zářivě hnědé znaky (např. trikolorní šeltie).

... detail pojmu

Trivial Pursuit

Hra pro závod Agility - parkur se skládá z 8-12 překážek, které jsou očíslovány. Cílem hry je získat co nejvíce bodů. Každá překážka je za tolik bodů, jaké má číslo. Tzn. za překonání první překážky dostane pes jeden bod, za překonání druhé překážky dva body atd. Pokud je překážka překonána nesprávně, příslušný počet bodů se odečítá. Na konci parkuru je joker. Jsou to dvě překážky, každá za jiný počet bodů (zpravidla jedna lehčí a jedna těžší) a psovod si může vybrat, kterou překoná. Rozhodčí může jednu z překážek použitých v jokerovi vymyslet úplně novou, dle vlastní fantazie, ale překážka musí být vždy bezpečná pro psa. Dále je určen časový limit pro proběhnutí parkuru. Pokud je parkur překonán před uplynutím limitu, zbývající sekundy do limitu se přičítají jako body. Pokud je limit překročen, body se odečítají (1 sekunda = 1 bod).

... detail pojmu

Trombikulóza

Jedná se o svědivé onemocnění, které způsobuje vnější parazit jménem sametka.

... detail pojmu

Trysk

Absolutně nejrychlejší pohyb psa

... detail pojmu

TS

Zkratka plemene Tibetský španěl (Tibetan Spaniel)

... detail pojmu

TSB

Hodnocení TSB má vzhledem k použitelnosti psa k chovu vyjádřit jeho povahové vlohy.Hodnocením "výrazný" (a), "pohotový" (vh) a "nedostatečný" (ng) jsou hodnoceny následující vlastnosti: (T) pudové vlohy, (S) sebejistota a (B) schopnost zatíženosti organizmu - odolnost.

... detail pojmu

TT

Zkratka plemene Tibetský terier (Tibetan Terrier)

... detail pojmu

TTouch dotyky

Tellington TTouch dotyky jsou celostní tréninkovou metodou, kterou na počátku 80. let minulého století vyvinula Američanka Linda Tellingon-Jones původně pro koně. Jedná se o soubor dotyků a různých masážních technik, které aktivují nervové buňky a nervová spojení v těle. Výsledkem je, že se zvíře rychle uvolní, zbaví se stresu, ale i bolesti a zlepší se jeho tělesné vnímání i psychický stav.

... detail pojmu

Twistový pohyb

Twistový pohyb znamená, že pes vytočí jednu zadní nohu do strany. Účelem je uklidnit druhého psa.

... detail pojmu


-->