Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Kuvasz

Český názevKuvasz
Původní názevKuvasz
Zkratka plemeneKUV
Číslo standardu54
FCI skupinaI. - Ovčáci a honáčtí psi
Velikoststřední (31 - 60cm)
Druh srstistředně dlouhá
Vhodnostpro začátečníky
pro zkušené
Umístěnína zahradu
Využitíklidné procházky

Standard

KRÁTKÝ HISTORICKÝ PŘEHLED:   Jde o prastaré původní maďarské ovčácké plemeno.  Jeho předci přišli do karpatské kotliny v době, kdy ji osidlovali Maďaři. Potřebovali tyto psy ke hlídání a na ochranu stád proti dravé zvěři a zlodějům.  Vzhledem k rozvinutému loveckému pudu se tito psi používali v dobách krále Matyáše Korvína přednostně k lovu. Od doby, kdy je pastevectví na ústupu, je jeho původní využití podstatně vzácnější, a proto se zabydluje spíše ve vesnicích a v poslední době dokonce ve městech.

 

CELKOVÝ VZHLED: Psi tohoto plemene jsou silní, velcí a vykazují hustou, zvlněnou bílou srst. Jejich půvabný vzhled vyzařuje ušlechtilost a sílu.  Jednotlivé části těla navzájem harmonicky ladí a končetiny nejsou ani příliš krátké, ani příliš dlouhé.  Stavba kostry je silná, ale není hrubá.  Silné osvalení je štíhlé a klouby jsou ostře řezané.  Při pohledu z profilu je formát těla pravoúhlý a blíží se čtvercovému. 

Dobré osvalení.  Silná postava, živý temperament, velká pohyblivost. Jeho vzhled svědčí o neúnavné výkonnosti.

 

DŮLEŽITÉ PROPORCE:

·      Délka těla mírně přesahuje kohoutkovou výšku.

·      Hloubka hrudníku odpovídá zhruba polovině kohoutkové výšky.

·      Délka tlamy je poněkud kratší než polovina celkové délky hlavy.

 

CHOVÁNÍ / CHARAKTER (POVAHA): Kuvasz je odvážný, smělý a nebojácný pes.  Osoby svěřené jeho péči nebo pod jeho ochranu svěřený majetek brání i s nasazením svého života.  Je sebevědomý, při špatném zacházení může být agresivní.  Je velmi věrný, spolehlivý, miluje svého pána a své prostředí.  Potřebuje hodně pohybu a musí mít dostatek činnosti.  Je nenáročný, péče o něj je snadná a dobře snáší i velmi špatné povětrnostní podmínky.  Za projevenou lásku a péči je vděčný.

 

HLAVA: Hlava kuvasze je charakteristicky klínovitá, v harmonickém poměru s tělem, vzhledná, ušlechtilá a vyzařuje pozoruhodnou sílu. Hlava je typicky štíhlá a suchá. Od příbuzných plemense kuvasz odlišuje především tvarem hlavy. Hlava psa je trochu robustnější než hlava feny.

 

MOZKOVNA:

Lebka: Lebka je široká, čelo lehce vystupuje.  Uprostřed čela probíhá dobře vyjádřená rýha.

Stop: Málo vyjádřen.

 

LEBKA OBLIČEJOVÉ ČÁSTI: Široká, dlouhá a dobře osvalená.

Nosní houba: Černá nosní houba je tupě řezaná.

Tlama: Hřbet nosu je rovný. Tlama se stejnoměrně zužuje k čenichu, ale nikdy není špičatá.

Pysky: Černé, těsně přiléhající; Okraj koutku tlamy je zoubkovaný.

Čelisti / zuby: Dobře vyvinutý, silný, pravidelný a zubnímu vzorci odpovídající úplný nůžkový skus.

Oči: Poněkud šikmo uložené, mandlového tvaru, tmavě hnědé.  Okraj očních víček je černý a těsně přiléhá k oční bulvě.

Uši: Středně vysoko nasazené, od kořene odstávající v oblouku zhruba do třetiny celkové délky, poté spadající a těsně přiléhající k hlavě.  Uši jsou ve tvaru V se zaoblenou špičkou.  Při vzbuzené pozornosti psa je ucho poněkud výše zdvižené. Nikdy není neseno vzpřímené ani stočené.

 

KRK: Krk je spíše krátký než středně dlouhý a je silně osvalený.  S horizontálou tvoří úhel mezi 25° až 30°.  Šíje je krátká.  Pevně přiléhající kůže na hrdle, netvoří se lalok.  U psů je výrazný límec a hříva.

 

TRUP: Při pohledu z profilu je formát těla pravoúhlý, je to ležící obdélník a poměrem svých stran se blíží se čtvercovému tvaru.

Kohoutek: Dlouhý, od roviny hřbetu se výrazně zvedá.

Hřbet: Středně dlouhý, rovný, široký, dobře osvalený a pevný.

Bedra: Krátká; jsou pevným a plynulým pokračováním hřbetu.

Záď: Lehce spadající, bohatě osvalená, široká. Osrstění je velmi husté, takže záď může vlivem srsti vypadat poněkud přestavěná.

Předhrudí: Vzhledem k silně vyvinutému svalstvu je předhrudí zaoblené a špička hrudní kosti vystupuje jen lehce.                                                                                                                       

Hruď: Hluboká, dlouhá, lehce klenutá.

Spodní linie z profilu a břicho: V pokračování hrudního koše, směrem dozadu lehce vtažené.

 

OCAS: Nízko nasazený, přímým pokračováním lehce spadající zádi. Ocas spadá svisle  a má lehce nahoru zatočenou, nedeformovanou špičku.  Délkou dosahuje k hleznu.  Při vzbuzené pozornosti a při vzrušení psa se může zvedat nejvýš na úroveň hřbetní linie.

 

KONČETINY

HRUDNÍ KONČETINY: Hrudní končetiny podpírají trup až k zápěstí svisle; jsou rovnoběžné a přiměřeně široce postavené.  Při pohledu zepředu je postavení hrudních končetin korektní, jestliže svislá linie spuštěná z ramenního kloubu spadá rovnoběžně s osou hrudní končetiny a protíná její prsty mezi 3. a 4. prstem.  Postavení při pohledu ze strany je korektní, jestliže svislice spuštěná z loketního kloubu směrem k zemi probíhá středem končetiny až k zápěstí.

Plece: Lopatka dlouhá a šikmo uložená, svalnatá; přiléhá těsně a pevně k hrudnímu koši, aniž by tím ztrácela na pohyblivosti.

Nadloktí: Středně dlouhé, dobře osvalené.  Nadloktí a lopatka tvoří v rameni úhel zhruba 100°-110°.

Loket: Suchý, těsně přiléhající ke stěně hrudníku; není vytočený ven, ani vbočený dovnitř.  Nadloktí a předloktí tvoří úhel zhruba 120°-130°.

Předloktí: Poměrně dlouhé, rovné, kompaktní, se štíhlým svalstvem. Se silnými šlachami pokračuje směrem k zápěstí.

Zápěstí: Dobře vyvinuté, pevné. Ocelové šlachy.

Přední nadprstí: Poměrně krátké, štíhlé, lehce skloněné (úhel ke svislé ose činí 10° až 15°).

Tlapy hrudních končetin: Kulaté nebo trochu oválné, pevné.  Prsty jsou krátké a tak vysoko klenuté, že se uprostřed vůbec nedotýkají podložky. Pružné, dobře navzájem přiléhající.  Polštářky tlap jsou pružné, černé.  Drápy jsou tvrdé, silné, černé nebo břidlicově šedé.

 

PÁNEVNÍ KONČETINY: Postavení pánevních končetin je při pohledu ze strany korektní, jestliže se koleno nachází pod sedacím hrbolem a tlapa pod kyčelním kloubem.  Svislice spuštěná z vrcholu sedací kosti se dotýká patní kosti. Postavení pánevních končetin při pohledu zezadu je korektní, jestliže svislá linie spuštěná ze sedací kosti probíhá rovnoběžně s osou končetiny, obě končetiny jsou rovnoběžné a postaveny v přiměřené vzdálenosti od sebe.

Stehna: Stehna jsou vybavena velmi dlouhými, širokými, mohutnými svaly, jsou těsně spojena s pánví.  Pánev a stehno tvoří úhel zhruba 100°-110°.

Kolena: Objemná.  Úhel mezi stehnem a lýtkem činí 110° až 120°.

Lýtka: Dlouhé, mohutné osvalení přechází u hlezna v silné šlachy.  Při pohledu zezadu jsou pánevní končetiny svislé, oboustranně jsou rovnoběžné s osou těla psa.

Hlezna: Široká, objemná, suchá, šlachovitá.  Zaúhlení hlezenního kloubu činí 130 až 140°.

Nárt: Dlouhý, kolmý.

Tlapy pánevních končetin: Oválné, jinak jako tlapy hrudních končetin.

 

CHODY: Druhý, pomalý, vydatný krok.  V klusu je pohyb pružný, lehký, pérovaný, prostorný, vydatný, stejnoměrný, vytrvalý.  Lokty nejsou vtočeny dovnitř ani vybočeny ven.

 

KŮŽE: Obsahuje hodně pigmentu.  Je břidlicově šedá a pevně přiléhající.

 

OSRSTĚNÍ

 

SRST: Přiměřeně tvrdá, zvlněná, poněkud tuhá, nemá přílišný sklon ke zplstnatění.  Pod hrubější krycí srstí se nachází jemnější, hebká podsada.  Hlava, uši a tlapy jsou pokryté krátkou srstí v délce 1 až 2 cm, hustou a rovnou.  Přední a boční strany hrudních končetin a dále pánevní končetiny pod koleny jsou rovněž pokryty krátkou rovnou srstí, dlouhou rovněž 1 až 2 cm.  Na zadní straně končetin se nacházejí 5 až 8 cm dlouhé praporce, které dosahují na pánevních končetinách až k hleznu.  Kolem kroku se nachází límec, který se prodlužuje a zasahuje až na hruď, kde tvoří hřívu.  Ta je velmi výrazná zejména u psů.  Na těle, na stehnech a na plecích je srst středně dlouhá (4 až 12 cm), je bohatě zvlněná a tvoří často hřebínky srsti, lemy a chomáče.  Ocas je po celé délce porostlý hustou, zvlněnou srstí; na špičce může délka srsti dosahovat 10 až 15 centimetrů.

 

BARVA: Bílá, slonovinová je povolená.  Nosní houba, okraj očních víček a pysky jsou černé. Polštářky tlap jsou černé nebo břidlicově šedé.  U patra je žádoucí tmavá barva; růžově zbarvené skvrny jsou přípustné.

 

VELIKOST A HMOTNOST :

Kohoutková výška:

Psi:                71 - 76 cm,

Feny:             66 -70 cm.

 

Hmotnost:      

Psi:                48 -62 kg,

Feny:             37 -50 kg.         

 

VADY: Jakákoliv odchylka od výše uvedených bodů se musí považovat za vadu, jejíž hodnocení musí být v přesném poměru s odchylkou.

 

VYLUČUJÍCÍ VADY:

·      Výrazný stop.

·      Nedostatek pigmentu nosní houby, pysků a očních víček.

·      Chybění jednoho zubu nebo několika zubů, pokud jde o řezáky, špičáky, třeňové zuby (premoláry) 2-4, stoličky (moláry) 1-2; chybění více než 2× PM 1;  na M3 se nebere zřetel.

·      Předkus nebo podkus, zkřížený skus; Ztráta kontaktu řezáků o více než 2 mm.

·      Entropium, ektropium.

·      Vzpřímené uši.

·      Zvednutý i v klidu nad linii hřbetu nebo zatočený nad zádí.

·      Srst se sklonem k chundelatosti, kučeravá nebo nezvlněná popřípadě drátovitá srst.

·      Končetiny porostlé dlouhou srstí.

·      Odchylující se barva srsti.

 

Pozn.: psi musí vykazovat dvě očividně+ normálně vyvinutá varlata, nacházející se zcela v šourku.

 

Kalendář akcí