- MERCH eCanis
podpořte naší činnostJedna z cest, jak můžete naši práci podpořit a něco hezkého si u toho pořídit, je zakoupení našeho MERCHE. Moc děkujeme za vaše objednávky.
- Vybavení
pro psyZajímavá nabídka běžných i profesionálních kynologických potřeb od českých výrobců.
- Tiskoviny
kalendáře, knihy, ...Polygrafické materiály s kynologickou tématikou. Vzdělání není nikdy dost.
- Krmení
maso, pamlsky, ...Kvalitní krmiva, pamlsky či jiné doplňky od předních českých výrobců, které pečlivě vybíráme.
- Ostatní
co se nevešloVše, co se do seznamu nevešlo a možná ještě víc. Zde najdete zajímavé výrobky spojené s kynologií, od českých výrobců.
Partnerský eshop:Bavorský barvář
Český název Bavorský barvář Originální název Bayrischer Gebirgsschweisshund Zkratka plemene BB Číslo standardu 217 FCI skupina VI. - Honiči a příbuzné Velikost střední (31 - 60cm) Druh srsti krátká Vhodnost pro začátečníky
pro aktivní lidi
pro seniory a dětiUmístění do bytu Využití sport
dlouhé tratěStandard
Krátký výtah z historie:
Všichni stopaři a barváři pocházejí z prapůvodních loveckých psů, honičů (brakýřů). Všichni čistokrevní honiči jsou v lovecké akci hlasití, s velmi vyvinutou schopností pronikat terénem, mají velmi jemný nos a jsou velmi jistí při sledování stopy, ať už drobné či velké zvěře.
Původně se ze smečky vybrali ti nejspolehlivější a nejjistější honiči, aby na řemeni dohledali ztracené stopy lovené zvěře.
Z těch nejposlušnějších a nejklidnějších honičů (brakýřů) byli vyšlechtěni tzv. vodící psi (kteří pracovali výhradně na studené stopě zdravé zvěře) a barváři (kteří pracovali výhradně na pobarvené stopě poraněné zvěře a byli považováni za „zkažené vodící psy“). Postupným křížením s plemeny geneticky blízce příbuznými vznikl na konci 18. a na začátku 19. století dnešní hanoverský barvář. Po roce 1848, tzn. po zániku velkých loveckých revírů a po zřeknutí se původních způsobů lovu ve prospěch lovu na čekané a při šoulání a po zkvalitnění palných zbraní, ke kterému v této době došlo, bylo třeba mít psy, kteří pracují „po výstřelu“. Ale především v obtížných podmínkách horských loveckých terénů bylo nezbytností mít psy, kteří při schopnosti pracovat na dlouhé šňůře zůstali dostatečně odolní, ostří a hlasití při pronásledování zraněné zvěře. V těchto oblastech se potvrdilo, že hanoverský barvář je příliš těžkopádný. Aby docílil potřebných výsledků v obtížných horských revírech, baron Karg-Bebenburg z Reichenhallu vyšlechtil po roce 1870 psa výrazně lehčího, který vznikl křížením hanoverského barváře s lehkými plavě zbarvenými horskými honiči. Tito psi postupně nahradili ostatní plemena v horských loveckých revírech, a to takovým způsobem, že dnes se tam bavorský barvář stal klasickým pomocníkem myslivců a lesníků. V roce 1912 byl založen „Klub bavorského barváře“, jehož sídlo bylo v Mnichově. V Německu tento klub zůstal dodnes jediným klubem, zodpovědným za chov tohoto plemene.
Celkový vzhled:
- Je to celkově harmonický, lehčí, velmi pohyblivý, svalnatý pes střední velikosti. Trup je poněkud delší než je kohoutková výška a hřbetní linie se mírně zvedá směrem k zádi; je postaven na ne příliš vysokých končetinách. Hlava je nesena vodorovně nebo mírně nad linií hřbetu; ocas je nesený vodorovně nebo šikmo spuštěný směrem k zádi.
Vlastnosti/povaha:
- je to pes klidný a vyrovnaný; je oddaný svému pánovi, vůči cizím se chová rezervovaně; je dávána přednost psům s pevnou povahou, kteří jsou si jisti sami sebou, jsou nebojácní a učenliví a nejsou ani bázliví, ani agresivní.
Hlava:
Část lebeční:
- je poměrně široká, nepatrně klenutá, střední rýha je zřetelná a nadočnicové oblouky jsou výrazné. Týlní hrbol je málo výrazný.
- Stop:
je zřetelný.
Část obličejová:
- Nosní houba:
je správně velká, nepříliš široká. Nozdry jsou otevřené. Je černá nebo tmavě červená. - Čenichová partie:
Od očí poněkud odsazená Je o něco kratší, než mozkovna, dostatečně široká, nikoli špičatá. Nosní hřbet je mírně klenutý nebo rovný. - Pysky:
dobře převislé, jsou středně silné, koutek je viditelný. - Čelisti/zuby:
čelisti jsou silné s perfektním nůžkovým skusem, zuby dobře postavené a kompletní, to znamená, že zadní strana horních řezáků se těsně dotýká přední strany spodních řezáků bez mezer, zuby jsou postaveny kolmo v čelistech. Počet zubů je 42. Klešťový skus je přípustný. - Líce:
jenom středně výrazné. - Oči:
jasné, s živým pohledem; nejsou ani příliš velké, ani moc kulaté; jsou tmavě hnědé nebo o něco světlejší; pigmentovaná oční víčka dobře přiléhají k oční kouli. - Uši/závěsy:
jsou o něco delší, dosahují maximálně k nosu. Jsou silné, nasazené vysoko, široké v místě nasazení a na konci zaoblené. Visí ploše po stranách hlavy, netvoří záhyby ani se nestáčí.
Krk:
- je střední délky, silný; má mírný lalok.
Tělo:
- Horní linie:
od kohoutku směrem k pánevním končetinám lehce stoupající. - Kohoutek:
je nezřetelný; přechod krku ve hřbet je plynulý. - Hřbet:
pevný, pružný. - Bedra:
relativně krátká, široká, velmi dobře osvalená. - Záď:
dlouhá, rovná. - Hrudník:
je středně široký, s výrazným předhrudím; hrudní koš je oválný, hluboký a dlouhý, s daleko dozadu dosahujícími žebry. - Spodní linie a břicho:
postupně se zvedá směrem k zádi; břicho je mírně vtažené.
Ocas/PRUT:
- je středně dlouhý, dosahuje maximálně k hlezennímu kloubu; je vysoko nasazený; je nesený vodorovně nebo spuštěný mírně šikmo dolů.
Končetiny:
Hrudní končetiny:
- Při pohledu zepředu jsou přední nohy rovné a postavené rovnoběžně; při pohledu z boku jsou postaveny pod tělem. Jsou správně zaúhlené.
- Lopatka:
lopatka je dobře šikmo uložená se sklonem k zádi, silně osvalená. - Nadloktí:
dlouhé, se silným, suchým svalstvem. - Loket:
přiléhá k tělu, není ani vytočený, ani vbočený. - Předloktí:
je suché, kolmé, se silnými kostmi; dobře osvalené. - Zápěstí:
je silné. - Nadprstí:
je mírně šikmé se sklonem dopředu. - Přední tlapky:
mají lžícovitý tvar, prsty jsou klenuté a sevřené; polštářky jsou dostatečně silné, odolné a dobře pigmentované;v postoji stejně jako v pohybu jsou rovnoběžné, nevytáčejí se ani ven, ani dovnitř. Drápy jsou černé nebo v barvě rohoviny.
Pánevní končetiny:
- Celkově:
mají silné kosti. Při pohledu zezadu jsou rovné a rovnoběžně postavené. Jsou správně zaúhlené. - Stehna:
jsou široká, velmi svalnatá. - Koleno:
silné - Bérec:
relativně dlouhý, s výrazným svalstvem a nervstvem. - Hlezno (hlezenní kloub):
silné. - Záprstí:
krátké, kolmo postavené. - Zadní tlapky:
mají lžícovitý tvar, prsty jsou klenuté a sevřené; polštářky jsou dostatečně silné, odolné a dobře pigmentované;v postoji stejně jako v pohybu jsou rovnoběžné, nevytáčejí se ani ven, ani dovnitř. Drápy jsou černé nebo v barvě rohoviny.
KROK/CHODY:
- prostorné chody, dobrý nákrok i odraz; končetiny hrudní i pánevní se pohybují rovně a paralelně; Pohyb je lehce pružný.
Kůže:
- je silná a dobře přiléhá k tělu.
Osrstění:
- Srst:
uzavřená, rovná a přiléhavá, středně drsná, málo lesklá; na hlavě a na uších je jemnější; tvrdší a delší na břiše, končetinách a ocase. - Zbarvení:
tmavě červené, jelení červeň, červenohnědé, červenožluté, také plavě žluté až žemlově zbarvené; červeno-šedé (jako zimní srst jelena), také s pálením nebo tmavou příměsí. Na hřbetě je základní zbarvení nejintenzivnější. Čenich a uši jsou tmavé. Na ocase je většinou příměs černých chlupů. Malá světlá skvrnka na hrudi je přípustná („brakýřská hvězda“).
Výška a Váha:
- Kohoutková výška:
Psi: 47 – 52 cm
Feny: 44 – 48 cm - Tolerance:
Z uvedených hodnot neexistuje žádná tolerance, ani směrem nahoru, ani směrem dolů, ani pro feny, ani pro psy.
Vady:
- Jakákoliv odchylka od jmenovaných bodů musí být považována za vadu a musí být penalizována podle stupně její závažnosti a podle jejího vlivu na zdraví a pohodu psa.
Hrubé vady:
- Nosní houba masově zbarvená.
- Nevýrazný předkus nebo podkus. Částečný klešťový skus.
- Příliš volná víčka.
- Hřbetní linie příliš pronesená nebo vyklenutá (kapří hřbet).
- Hrudní koš příliš plochý nebo sudovitý.
- Silně vybočené nebo vtočené lokty.
- Zadní nohy silně přestavěné.
- Úzký postoj pánevních končetin, kravský nebo sudovitý postoj, ať už v postoji, nebo v pohybu.
- Srst příliš jemná nebo otevřená (řídká).
- Silná odchylka ve zbarvení. Černé zbarvení se sytě hnědými (červenými) znaky.
- Výška vybočující z hranic, stanovených standardem.
Vylučující vady:
- Agresivita nebo bojácnost.
- Výrazný předkus nebo podkus, zkřížený skus.
- Chybějící zuby (s výjimkou P 1).
- Ektropium, entropium.
- Od narození křivý ocas.
- Slabá povaha.
Jakýkoliv pes, vykazující fyzickou abnormalitu anebo poruchu chování, musí být diskvalifikován.
Pozn.: Všichni psi musí mít obě normálně vyvinutá varlata zcela sestouplá v šourku.
Organizace s Bavorský barvář
▲ - Vybavení