Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Známe ty nejlepší z nejlepších!

Letošní Mistrovství republiky ZVV3 je již minulostí, ale ne tak dávnou, aby se o výkonech startujících týmů přestalo mluvit. A proto zde přinášíme, malé ohlédnutí za tímto skvělým závodem, který nejen že prověří psy, ale udržuje jistou tradici.


Témata: eCanis
Známe ty nejlepší z nejlepších!
miroslav 4.10.2017 3068x Reportáže

Letošní Mistrovství ZVV3 pořádala ZKO Nýřany. Závod posuzovali Jaromír Hlaváč – pachové práce, poslušnosti velice sympatická Mgr. Dana Havlová a obrany si jistě užil Jiří Čákora, který byl také hlavním rozhodčím. V roli pomocného rozhodčího jsme mohli vidět pana Jaroslava Hartla. Celkem zde nastoupilo dvacet osm závodníků a třináct z nich splnilo limit zkoušky.

Sláva vítězům – a kdo to vlastně vyhrál?

  Mistrem ZVV3 se stal pan Vladimír Šejstal se svým německým ovčákem Atari Cato Bohemia (95 – 92 – 94). Druhé místo obsadila velmi úspěšná dvojice ve složení Jitka Jozová a Morgan od Policie ČR 99 – 87 – 91), která startovala na MČR ZVV3 poprvé a hned s takovým úžasným výsledkem. Kromě stříbrné medaile si odnesli i ocenění za absolutně nejlepší stopu. A aby toho nebylo málo, tak za dva dny poté přidal Morgan i úspěšný zásah ve službě. Podařilo se mu totiž najít dvanáct ukradených LCD televizorů. Prostě když se daří, tak se daří. Na třetí příčce se umístila Petra Stehlíková Dis. s německým ovčákem Gasprem Saliven (84 – 91 – 98). Tato dvojice předvedla nejlepší obranu letošního mistrovství.

„Trojka“ to je už něco!

Není asi příliš vhodné, abych hodnotila úroveň psů na tomto mistrovství, když jsem jej sama nikdy neabsolvovala. I když zkoušku a výběrovou soutěž jsem si zkusila. Trojka je velmi náročná a pro mě je každý, kdo se o tomto víkendu postavil na start, prostě borec. A jestli se někomu něco povedlo lépe a jinému hůře, tak nezoufejte a nebuďte zklamaní. Je to práce se živým tvorem.  Vždy se ale najdou psi, kteří mě něčím nadchnou.  A bylo tomu tak i na tomto mistrovství. Někteří mě oslovili svým vzhledem, jiní výkonem, plemennou příslušností anebo právě třeba neposedností či lumpárnami. Ano i nějaké to lumpačení bylo na této vrcholové akci i vidění. Krásné výkony předvedli opravdu jedinci, kteří skončili na předních příčkách, o tom není sporu. Ale byli zde i tací, kteří měli smůlu. I to k našemu krásnému sportu patří.

Sobota plná karambolů…

V sobotu na nás čekalo nejen krásné slunečné až horké počasí, ale také celkem dost karambolů. Občas jsme trnuli hrůzou, zda pes při ztrátě orientace „vezme“ rozhodčího nebo figuranta. Mohli jsme také vidět několik psů, kteří se ztratili na maketách. Ohromnou smůlu měla závodnice se startovním číslem šest Jana Frenčová. Její Erl od Policie ČR sice začal pěkně, ale na pátou maketu nedoběhl a pak začaly zmatky. Ostatně podívejte se sami.

    

Dalším sobotním smolařem, dá-li se to tak vůbec říci, byla Dana Řeháková. Její fenka předvedla skvělou poslušnost a v neděli stopu za 95 bodů. Bohužel ačkoliv i obrana vypadala do poslední chvíle moc pěkně, nakonec při ní ztratila orientaci a během pár vteřinek se toho událo tolik, že se sama divím, jak skvěle to čubina ustála. Bohužel opět diskvalifikace a to tentokrát za reakci na nápřah. Jediné co můžeme posoudit, je skvělý výkon feny.

     

A pořekadlo do třetice všeho ne dobrého, ale zlého platilo pro Gabrielu Galvasovou a její Xarru Majorův Háj. Fenka odnesla ztrátu orientace velkou bodovou ztrátou. Śla totiž tak rychle, že všichni přestali hrůzou dýchat. Do poslední chvilky to vypadalo, že na figuranta vůbec nezareaguje. Zde se nám ale video bohužel natočit nepodařilo.

I mistr tesař se utne

Také neděle měla svého smolaře a tím byl pan Roman Šmatlák. Ačkoliv nastupoval jako jeden z favoritů mistrovství, jeho pes se při poslušnostech rozhodl páníčka trochu „poškádlit“ a to pro tuto dvojici znamenalo diskvalifikaci. Andy Šumavský Xerak si prostě usmyslel, že ten aport za žádnou cenu nepustí. Bohužel i pes takové úrovně je jenom zvíře a umí psovodovi pěkně „zatopit“. Velmi nepříjemná věc, také se mi jednou při velkém závodě stala.

Perličky letošního mistráku

Zajímavé na tomto mistrovství je, že zde převládali němečtí ovčáci, kterých bylo osmnáct. Belgických ovčáků jsme viděli šest. Na závod, a to mě osobně velmi těší, nastoupili i tři psi bez průkazu původu a co ukázalo jejich kvality, že oba splnili limit zkoušky a oba se dostali do první desítky. Za zmínku určitě stojí i fakt, že do závodu nastoupil i jeden erderteriér a také plemeno, které bych zde vůbec nečekala, totiž italský corso pes. Navíc jeho výkon byl velice pěkný, veselý a uštěkaný.

Italský corso pes Allison Gulieta´s paradise Petry Heinrichové (50 – 83 – 72).

   

   

Letošní Mistrovství republiky ZVV3 je již minulostí. My se však budeme těšit na další skvělé výkony těchto psů nejen v průběhu nové sezóny, ale opět za rok na vzájemném měření sil.

Již brzy na www.ecanis.cz!

A ti, které oslovil například výkon Petry Heinrichové a její „Elišky“ (jak svou parťačku přezdívá), se mohou těšit na velmi zajímavý rozhovor již 16. října v PDF časopisu eCanis. A aby toho nebylo málo, tak připravujeme i rozhovor s „univerzální“ ženou Jitkou Jozovou. Již brzy na našich webových stránkách.

Foto: Iveta Panýrková

     stupně vítězů

Na prvním místě Vladimír Šejstal se svým německým ovčákem Atari Cato Bohemia, na druhém místě Jitka Jozová s Morganem od PČR a na třetím místě Petra Stehlíková Dis. a německý ovčák Gaspr Saliven.


 

  Petra Stehlíková Dis. a Gaspr Saliven  Pan Vladimír  Šejstal, vítěz Mistrovství sleduje před svým startem práci soupeřů

 Petra Stehlíková Dis. a Gaspr Saliven  Pan Vladimír  Šejstal, vítěz Mistrovství sleduje před svým startem práci soupeřů.

 

  Sebevědomá Gina bez PP Jana Bařiny při skvělém střežení figuranta.  Předseda ČKS Jaroslav Šmolík pronáší závěrečnou řeč k závodníkům.

 Sebevědomá Gina bez PP Jana Bařiny
 při skvělém střežení figuranta.

Předseda ČKS Jaroslav Šmolík pronáší závěrečnou řeč k závodníkům.

 

Doporučujeme z našeho e-shopu
Novinka
Sušené krůtí krky
ZB000462
od 20
Novinka
Sušené hovězí plíce
ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce
ZB000453
od 26
Legendy československé kynologie
Skladem
ZB000002
od 129
Novinka
Obojek SOFTY
Vyberte barvu
Obojek SOFTY
ZB000096
od 0
Kam dál ...