Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Známe nejlepšího obranáře ze Studénky!

Obranářský speciál SPK Ostrava 2021 ve Studénce je za námi! Byla to úžasná akce a děkujeme, že jsme mohli být (jako každý rok) při tom!


Známe nejlepšího obranáře ze Studénky!
Katka Houšková 18.10.2021 5186x Reportáže

Obranářský speciál SPK Ostrava ve Studénce je opravdovým svátkem všech příznivců a obdivovatelů statečných psů a jejich špičkových zákroků při obraně. Aby ne! Do soutěže se každoročně hlásí jen ti nejlepší, aby společně změřili síly v tomto vpravdě náročném závodě. Z velké většiny se jedná o psovody ozbrojených složek, ale soutěž je otevřena i pro neprofesionální psovody. Podmínky jsou jasně dané: ovládat propozice závodu, chovat se sportovně a především - mít psa na takové úrovni, aby byl schopen takto obtížnou soutěž zvládnout. Kompletní reportáž z toho závodu vám přineseme v průběhu týdne, zatím přinášíme alespoň malou ochutnávku.

Známe nejlepšího obranáře ze Studénky!

A když hovoříme o obtížnosti, pojďme se podívat na jednotlivé disciplíny!

Během pátečního večera probíhají dvě první disciplíny, a obě se konají po tmě. V první disciplíně jde o zadržení pachatele za vzdálenost zhruba 50 metrů, v druhé disciplíně má pes zadržet figuranta, který se snaží střetu se psem všemožně vyhnout. V prostoru osvětleném pouze loučemi, tzn. za velmi snížené viditelnosti, se hodnotí jak orientace psa za těchto snížených podmínek, tak samozřejmě i samotná schopnost zákroku a jeho razance.

V sobotu pokračuje soutěž dalšími sedmi disciplínami. Poslušnost podle zkoušky ZVV1 asi netřeba představovat, je to jediná "neobranářská" disciplína celého závodu a jako jediná je také hodnocená stovkou bodů, ve všech ostatních je možné získat maximálně padesát bodů.

Známe nejlepšího obranáře ze Studénky!

Mimo areálu probíhají tři části soutěže. Při disciplíně revír v objektu je úkolem psa naleznout, vystavit a následně označit osobu skrytou uvnitř. Náročná disciplína revír v terénu obsahuje prohledání prostoru zhruba 100x100 metrů, ve kterém se skrývají dvě osoby. Obě osoby musejí být označeny a následně psovodem zadrženy, přičemž jeden z pachatelů by měl být zneškodněn během útoku na psovoda a druhý při útěku. V rámci disciplíny přepad při pochůzce je psovod napaden útočníkem, kterého pes musí zneškodnit.

Známe nejlepšího obranáře ze Studénky!

V areálu Radar následně proběhly poslední tři obranářské disciplíny. Likvidace výtržnosti, při které je pes postaven mezi tři figuranty z nichž dva se chovají podezřele, zatímco třetí přepadne psovoda nečekaně z opačné strany. Následovalo zadržení prchající osoby na vzdálenost cca 150 metrů a to navíc přes bariéru. A jako poslední a zároveň nejtěžší disciplína bylo po psech požadováno kontrolní zadržení na vzdálenost 150m spojené se střelbou ráže mm.

Tato disciplína prověřila skutečnou psychickou odolnost jednotlivých psů a také jejich fyzickou kondici a zdatnost.

A jak to celé dopadlo? Prvenství obhájila vítězka minulého ročníku, sympatická Michaela Ucháľová se svým malinoisem Airbourne Gracious Support. Gratulujeme samozřejmě především Míše, ale i všem ostatním statečným závodníkům. Postavit se na start takové soutěže, to chce vážně odvahu!

Známe nejlepšího obranáře ze Studénky!

Co říci závěrem? Škoda, že už je to za námi. Těšte se na podrobnou závěrečnou reportáž, bude opravdu stát za to! A pokud patříte mezi fanoušky obranářských disciplín, přijeďte se do Studénky určitě podívat!

Vychutnejte si krásný zákrok vítězného psa v poslední disciplíně kontrolní zadržení s protiútokem.

 

Katka Houšková

Foto: Katka Houšková

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->