Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Zlatá pasta (nejen) pro psí seniory

Fandíte přírodní medicíně a rádi svému pejskovi dopřejete něco zdraví prospěšného, co so navíc můžete připravit sami? A znáte zlatou pastu? Ne? Pak si určitě nezapomeňte přečíst návod na její přípravu!


Zlatá pasta (nejen) pro psí seniory
Katka Houšková 23.10.2020 2899x zdroj: www.katcinasmecka.cz Zdravá výživa

Také máte doma psího seniora a snažíte se pro jeho zdraví udělat maximum? Nebo máte psa mladého, ale nechcete podcenit prevenci? Po receptu na oblíbenou kouzelnou kaši, která je mezi skalními kynology po desítky let zaužívanou tradicí, vám přinášíme recept na zlatou pastu. Zlatá pasta je prastarý ajurvédský recept a i když mezi pejskaři prozatím příliš rozšířená není, věříme, že vašemu psovi bude chutnat!

Rádi byste si připomněli i recept na zmiňovanou kouzelnou kaši? Stačí si jen otevřít tento odkaz
Láska prochází žaludkem! I tím psím! 2.díl
Láska prochází žaludkem! I tím psím! 2.díl

Čtrnáct dní uběhlo jako voda a je to opět tady! Vaříme spolu s vámi pro psy! Dnes půjde tak ...

30.10.2017Zdravá výživa

Kurkuma nad zlato

Zlatá pasta (nejen) pro psí seniory

Za základní ingrediencí zlaté pasty se vypravíme na dálný východ, kde se začala pěstovat několik tisíc let před naším letopočtem a své největší uplatnění našla kromě kuchyně právě v ajurvédské medicíně. Jedná se o kurkumu (Curcuma longa), neboli indický šafrán. Její hlavní složkou je kurkumin, kterému jsou připisovány vynikající až zázračné léčebné vlastnosti a využívá se až při osmi stech onemocněních. Je považován za silné přírodní antibiotikum, má antivirové a antibakteriální účinky, potlačuje srážlivost krevních destiček, je silně protizánětlivý a zároveň je to také velmi silným antioxidantem. V ajurvédské medicíně se používá také jako prevence rakoviny.

Čínský přírodní zázrak na téměř osm set nemocí!

Jak nám zázračný kurkumin může pomoci?

Zlatá pasta (nejen) pro psí seniory
 • Léčí a potlačuje záněty v těle
 • Jedná se o účinnou prevenci proti rakovině
 • Má antibakteriální a antiparazitické účinky, posiluje obranyschopnost organismu
 • Podporuje hojení ran a tlumí zánětlivé procesy v těle
 • Snižuje srážlivost krve
 • Chrání před kardiovaskulárními onemocněními
 • Pomáhá vylučovat volné radikály
 • Čistí játra
 • Zlepšuje trávení
 • Zlepšuje paměť a funkce mozku
 • Pomáhá při neurologických poruchách
 • Udržuje hladinu cholesterolu
 • Bojuje proti revmatoidní artritidě, zmírňuje otoky, ztuhlost i bolest kloubů

Vstřebatelnost kurkumy

Zlatá pasta (nejen) pro psí seniory

Tak hurá, koupím si pytlíček kurkumy a budu dávat denně lžičku do krmiva. Zabere to? Bohužel ne… Kurkumin totiž není rozpustný ve vodě a jeho vstřebatelnost je tedy za takových okolností minimální. Pokud se vám v receptu nebude líbit použití klasického černého pepře, protože koření přece pes nesmí – tak vězte, že právě to je zcela zásadní ingredience, díky které bude naše zlatá pasta opravdu účinná. Vědecká studie z roku 1998 ukázala, že při podávání samotného kurkuminu se v krevní plazmě objevilo jen jeho stopové množství. Pokud se ale kurkumin podával společně s alkaloidem zvaným piperin, extraktem z pepře, v krevní plazmě bylo nalezeno až o 2000 procent vyšší množství biologicky aktivního kurkuminu, který se navíc v krvi udržel o mnoho déle. Pepř použijeme ideálně čerstvě mletý.

Protože je kurkuma rozpustná v tucích, na výrobu zlaté pasty použijeme panenský kokosový olej, tedy lisovaný za studena a ideálně v bio kvalitě. Při výběru si dejte pozor, abyste nekoupili kosmetický kokosový olej s nějakou příměsí nebo parfemací.

Rovněž výběr kurkumy samotné neponecháme náhodě. Ruku na srdce, pastu budete připravovat jednou za čas, tak není na místě šetřit. V minulosti byl v kurkumě zjištěn nezanedbatelný obsah olova, a proto i kurkumu je dobré vybrat v bio kvalitě, u ověřeného prodejce, a nebrat první pytlíček v supermarketu, který nám padne do oka.

Co budeme potřebovat?

 • 1/2 šálku kurkumového prášku
 • 1 šálek filtrované vody nebo hydrolátu (bez alkoholu)
 • 1/4 šálku kokosového oleje lisovaného za studena
 • 2 čajové lžičky čerstvě mletého černého pepře
 • Čisté, vyvařené a vysušené skleničky s víčkem

V hrnci smícháme šálek vody s kurkumou, rozmícháme a zahříváme sedm až deset minut na mírném ohni. Mícháme do té doby, než vznikne hustá kaše, nesmí dojít až k bodu varu. Když je kaše řídká, přidáme kurkumu – když příliš hustá, přidáme trochu vody. Odstavíme z ohně, přidáme mletý pepř a kokosový olej, necháme vychladnout a plníme do skleniček. V receptu stojí, že uchováváme v lednici a doba trvanlivosti je dva týdny. Ale možná, že metoda jako při zavařování marmelády – tedy plnění horkým obsahem a otočení skleničky dnem vzhůru, by mohla prodloužit trvanlivost i v tomto případě.

Dávkování

Zlatá pasta (nejen) pro psí seniory

Pastu můžeme psům přidávat přímo do krmiva, nebo ještě předtím rozmíchat ve vodě či kozím mléce. Záleží, jak vašemu miláčkovi bude chutnat.

 • Malí psi (do 10 kg): 1/4 čajové lžičky denně
 • Střední psi (10 – 25 kg): 1/2 čajové lžičky denně
 • Velcí psi (25 – 45 kg): 3/4 čajové lžičky denně
 • Obří psi (nad 45 kg): 1 čajová lžička denně

S tímto dávkováním budeme začínat a postupně, během dvou až tří týdnů, jí budeme zvyšovat. Postupně můžeme dojít až na 1/8 až ¼ lžičky na každých 5 kilogramů hmotnosti psa. Doporučujeme denní dávku rozdělit alespoň do dvou menších, protože kurkumin mimo jiné zlepšuje peristaltiku střev, tak abyste vašemu miláčkovi místo prospěchu trochu nezavařili.

Pro koho určitě ne!

Upozornění na závěr: Pokud váš pes aktuálně užívá nějaké léky, podávání zlaté pasty konzultujte s vaším veterinářem. Pasta není vhodná zejména pro pacienty užívající léky na ředění krve, chemoterapeutika, diabetika nebo protizánětlivé léky.

Každý pes si zaslouží zdravého psovoda!

Pasta i pro psovoda?

Zlatá pasta (nejen) pro psí seniory

Recept na zlatou pastu samozřejmě není výsledkem bádání veterinářů, psích léčitelů ani čínských kynologů. Zlatá pasta je prastarý recept určený primárně pro použití v lidské medicíně. Proto můžete pastu užívat společně s vaším psem a sami na sobě si vyzkoušet její účinky. Konec konců, když vybíráte pro pejska krmivo, tak ho předem neochutnáte? Já tedy ano! Navíc každý pes si zaslouží zdravého psovoda!

Že vám ale taková pasta nebude chutnat? No, to vážně asi nebude… Pro humánní použití se používá tzv. Zlaté mléko. Rozmíchejte jednu čajovou lžičku zlaté pasty v jednom šálku mléka (Ať už si zvolíte rostlinné nebo živočišné, je čistě na vás) a dochutit můžete medem, nějakým zdravým sirupem nebo třeba skořicí.

A jedna opravdu dobře míněná rada: Není na světě lepšího a trvanlivějšího žlutého barviva, než je kurkuma. Myslete na to, než se do přípravy pustíte a vezměte si vhodné oblečení. Ano, je to stejné, jako když jdete natírat – kde se kurkuma otře, tam zůstane už na věky!

Přejeme dobrou chuť vám i vašim miláčkům!

 

Foto: Pastu vařila Katka Houšková

Máte i vy nějaký osvědčený nebo vychytaný recept, o který byste se rádi podělili s ostatními? Tak neváhejte a pošlete nám ho nejlépe i s fotografií na redakce@ecanis.cz! Rádi ho pod vaším jménem zveřejníme.

Kam dál ...