Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Zimní MS ve Švédsku prověřilo připravenost nejednoho psa!

Také fandíte mushingovým disciplínám a rádi sledujete i vrcholové závody v tomto sportovním odvětví? Pak si vás prostřednictvím této reportáže dovolujeme pozvat do místa konání letošního (2023) mistrovství světa a přiblížit vám tamní atmosféru a také vás seznámit s výsledky naší reprezentace. Přejeme příjemné čtení!


Zimní MS ve Švédsku prověřilo připravenost nejednoho psa!
Pavlína Suchánková 21.4.2023 1438x Reportáže

Původně se měla česká výprava vydat v lednu do Francie, kde měla bojovat o medailová umístění v lyžařském středisku Praz de Lys, které leží kousek od švýcarských hranic. Počasí ale rozhodlo jinak. Kvůli oblevě bylo únorové mistrovství světa na sněhu v mushingových disciplínách na poslední chvíli přesunuto do švédské Åsarny.

Většina české výpravy se vydala na cestu ve čtvrtek 23. 2. 2023. Jejich cesta vedla do německého Rostocku, kde nastoupili na trajekt. Pro mě to byla první cesta trajektem a byl to opravdu zážitek. Psy si můžete vzít buď s sebou na palubu, nebo je necháte odpočívat v autech. Plavba trvala celkem šest hodin a všichni využili možnosti dokoupení kajuty. Čekala nás pak třinácti hodinová cesta přes celé Švédsko, takže se trocha spánku hodila.

Po vylodění jsme se všichni vydali na cestu. Po 990 km nás „uvítal“ pohled na krásný kostelík, u kterého byl stake-out (název pro místo, kde musheři rozbalí základní tábor se svými psy).

Změna tratě? Ani náhodou!

Zimní MS ve Švédsku prověřilo připravenost nejednoho psa!

Ráno jsme se probudili do krásného mrazivého slunečného dne. Na programu byly tréninky jednotlivých tratí se psy a první teamleader meeting, na kterém nás čekalo překvapení v podobě změny tratě pro kategorii saně se dvěma psy. Naši závodníci projížděli tratě předem avizované a zaznačené v uveřejněných mapách. Organizátoři chtěli přidat zhruba o 500 m navíc oproti původnímu plánu. To by nebyl takový problém, kdyby to bylo oznámené předem a psi a závodníci si to mohli projet.

Schopný teamleader reprezentace je klíčový!

Naštěstí má naše reprezentace Alenu Zbožínkovou – managera a teamleadera v jednom, která to nenechala jen tak. Na meetingu vytáhla vytištěné oficiální mapy a organizátorům došly argumenty, proč by se trať měla změnit. Trať tedy zůstala původní. Bylo to takové naše malé vítězství. Startovní čísla byla rozdána, teď ještě dobře namazat a hurá do prvního závodního dne.

Češi si ze Švédska přivezli celkem devět medailí!

První den Češi rozjeli tak, jak jsme zvyklí – útokem na první místa!

Zimní MS ve Švédsku prověřilo připravenost nejednoho psa!

První den startovali Češi ve čtyřech kategoriích. Pavel Pischek otevřel medailovou sbírku stříbrem ze skijöringu se dvěma psy. Na trať dlouhých 18 km se postavil s fenkami Macíkem a Píďou. Do závodu si bral i vodu, kdyby bylo potřeba zastavit a osvěžit psy z důvodu teplejšího počasí. Pája proletěl trať za 36:24 s jednou krátkou zastávkou a zaostal za vedoucím závodníkem z Norska pouhé tři sekundy. Skvělý výkon.

Po individuálních disciplínách se postavila na start spřežení. Ta jela tři kola – Sp2 (spřežení se dvěma psy) a Sp6 (spřežení se šesti psy), Sp4 (spřežení se čtyřmi psy) jen dvoukolově. Po prvním dnu v Sp4 držel Jirka Mencák 4. místo, v těsném závěsu na 5. místě byl Jirka Suchý a Michal Ženíšek místo deváté. Renata Válková to v kategorii se šesti psy rozjela na první místo, Jirka Mencák ve stejné kategorii zatím na 4. místě.

Nevyhla se nám ani dopingová kontrola

V Sp2 Hanka Štípalová jela s větrem o závod a měla průběžné první místo. Pavla Hrníčková byla na místě třetím. Viktorie Půlpánová držela čtvrté místo a Alena Zbožínková místo dvanácté. Na doping si z českého týmu vytáhli pouze Jirku Suchého, respektive jeho psa. Závodníci i psi jsou předem rozlosovaní. Dopingoví rozhodčí si je stahují ihned po závodě a jde se čůrat. Po prvním závodním dni jsme měli skvěle nakročeno do dalšího dne.

Druhý den a zlatá Anetka Erlebachová s neskutečným náskokem

Zimní MS ve Švédsku prověřilo připravenost nejednoho psa!

Druhý den nás čekaly ještě vyšší teploty, okolo šesti stupňů. Sníh na trati kupodivu ale držel a tak mohli závodníci stále jet na tvrdém podkladu. Na start se postavila Aneta Erlebachová v juniorské kategorii ve skijöringu s jedním psem. Už po čtvrtém kilometru Anetiny jízdy jsme věděli, že to bude hukot! Aneta si dojela s obrovským náskokem dvou minut a dvaceti šesti sekund pro zlato. Poprvé jsme poslouchali českou hymnu.  

Na rozšířené pódium se s Anetou postavila i Viky Půlpánová, která si dojela pro šesté místo. Pája Pischek bohužel neobhájil loňské umístění z Hamaru. Přestože byl na splitech dlouho první, poslední táhlý kopec byl pro ně překážkou a dojel si s Píďou pro desáté místo.

Míša Srchová s Kájou Ulčovou nastoupily v kategorii běžky s jedním psem. Teploty byly již značně vysoké a holky musely jet opatrně. Míša skončila na 11. místě a Kája Ulčová na místě sedmnáctém. Následovalo druhé kolo čtyřek. Chlapi se sice neumístili na medailových pozicích, ale vyjeli si skvělé postavení do středečního hromadného startu.

Třetí závodní den posbírali Češi pět cenných kovů

Zimní MS ve Švédsku prověřilo připravenost nejednoho psa!

Třetí den se znovu postavila na start Aneta, tentokrát v kategorii kombinace. Kombinace je velmi divácky atraktivní. Pes táhne pulku i běžkaře. V pulce má závaží podle předem dané tabulky a váha se řídí hmotností psa. Mnohdy se dovažuje kamínky, by to bylo tip ťop a ani o kousek více. Přes počáteční zaváhání, kdy Aneta vystartovala jako poslední, se probojovala na třetí pozici a byla z toho nakonec bronzová medaile.

V kombinaci nás reprezentovaly ještě Míša a Kája. Po odepnutí pulky se obě rozhodly, že pozitivní zážitek psů je pro ně přednější a obě odstoupily. Bylo opravdu teplo.

Následoval adrenalinový masák čtyřek. Jirka Suchý a Michal Ženíšek měli skvělou pozici na startu. Jirka Mencák byl sice také v první lajně, ale bohužel závodníkovi uprostřed vybočili psi hned po startu úplně doleva a smetli jeho spřežení. Než Jirka spřežení rozmotal, byla většina závodníků pryč. Ve velmi kontaktním závodu urval Jirka Suchý bronzovou medaili, Michal Ženíšek páté místo a Jirka Mencák dojel devátý.

O druhou českou hymnu mistrovství se postarala Renata Válková, která udržela první místo v šestkách. V Sp2 přidala další zlatou medaili Pavla Hrníčková, jako druhá stanula na stupních vítězů Hanka Štípalová. Širší pódium obhájila Viky Půlpánová a Alča Zbožínková se posunula celkově na desáté místo.

Anetka Erlebachová sbírala medaile jako bonbónky

Čekal nás poslední závodní den. Na programu byla pulka a štafety. V pulce zazářila Aneta – medaile už sbírala jako bonbónky a s Clipem si dojela pro zlatou.

U štafet nám zlato uteklo doslova o drápek

Zimní MS ve Švédsku prověřilo připravenost nejednoho psa!

Štafety byly obrovským adrenalinem. Musíte zajistit dostatek pomocníků, řešíte přesun psů ze stakeoutu a celková logistika věcí a lidí se musí naplánovat do posledního detailu.

Češi postavili dvě štafety ve složení Pája P., Jiří S. a Hanka Š. Druhá štafeta jela v sestavě Michal Ž., Jirka M. a Pavla H. Obě štafety se pohybovaly na předních pozicích. Michalovi Ž. ale nešťastnou náhodou pes norské závodnice přišlápl lyži a Michal vyrval vázání.

První štafeta pokračovala v boji o medaile. Pája dojel na předávku jako čtvrtý. Jirka Suchý to vytáhl na třetí místo. Hanka vyrazila na trať jako střela a do cíle dorazila s norským závodníkem. Bohužel packa psa od Larsena tam byla doslova o drápek dříve. Rozhodčí uznali zlato ve prospěch Norů. Češi brali stříbro.

Mistrovstvím žili i fanoušci v ČR

Mistrovství to bylo úžasné. Podpora lidí z České republiky byla obrovská. MushGo zajišťovalo přímé přenosy. Všichni fandili, psali, přáli štěstí. Závodníci předvedli, že i přes špatné podmínky při tréninku (letošní zima byla opět prakticky bez sněhu) jsou schopní podat famózní výkony. Odnesli jsme si spoustu medailí a severské státy jsme opět pěkně potrápili.

Úspěchy české reprezentace

Zimní MS ve Švédsku prověřilo připravenost nejednoho psa!

SM2 – Pavel Pischek, 2. místo

SWJ – Aneta Erlebachová, 1. místo

CWJ – Aneta Erlebachová, 3. místo

PWJ – Aneta Erlebachová, 1. místo

Sp4MS – Jiří Suchý, 3. místo

Sp6 – Renata Válková, 1. místo

Sp2 – Pavla Hrníčková, 1. místo

          Hana Štípalová, 2. místo

Štafety – Pája Pischek, Jiří Suchý, Hana Štípalová, 2. místo

 

Celkově Češi nasbírali čtyři zlaté, tři stříbrné a dvě bronzové medaile.

 

Pavlína Suchánková

Foto: Pavlína Suchánková

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->