Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Zima se psem? V pohodě!

Zima klepe na dveře a po ránu se objevuje první jinovatka. Víte, jak pečovat o svého čtyřnohého kamaráda, až udeří mrazy a venku napadne sníh?


Zima se psem? V pohodě!
Katerina Kubickova 29.10.2023 2152x Péče o psa

Romantické vycházky a radovánky ve sněhu jsou potěšením nejen pro člověka, ale i pro jeho čtyřnohého přítele. Ten však nemá možnost se teple obléknout a dát si šálek čaje pro zahřátí. Jeho „zimní výbava“ zůstává stejná jako v jiných částech roku – jen čtyři tlapky a srst. Dohlédnout na to, aby mráz, sníh nebo chemický posyp psovi neublížil, musíte vy.

Společně se Zuzanou Daušovou, zkušenou cvičitelkou a ředitelkou organizace Helppes – Centra výcviku psů pro osoby s postižením jsme připravili stručný manuál pro zimní péči o psího parťáka.

Kožich vždycky nestačí

Zima se psem? V pohodě!

Některá psí plemena jsou pro život v zimě od přírody dobře vybavena. Takový husky nebo samojed si v mrazu a sněhu dokonce libují – však také mají hustou srst s bohatou podsadou, která jim poskytuje perfektní izolaci. Jiní psi jsou na tom o poznání hůře. Krátkosrstý jezevčík, maďarský ohař či dokonce mexický naháč budou ve velmi nízkých teplotách potřebovat speciální svetr či kabátek, který udrží jejich tělo v teple. Výrobci dnes mají v nabídce velký výběr zimního „ošacení“ pro všechna potřebná plemena. Pokud jste zruční, můžete pejskovi obleček s láskou ušít či uplést sami. 

Citlivé tlapky

Zima se psem? V pohodě!

Psí tlapky jsou dost odolné na to, aby si poradily s běžnými nástrahami přírody. Mezi ně však nepatří led, nebo dokonce agresivní posypová sůl, jíž jsou během zimy plné chodníky. V kombinaci s vodou a chladem dokáže chemie způsobit psovi na tlapkách bolestivé praskliny, které se navíc špatně hojí. Před každou vycházkou preventivně namažte tlapky vazelínou nebo speciálním balzámem a snažte se střídat chodník s trávou, kde si pes může sůl z nohou očistit. Když se vrátíte domů, tlapky omyjte či otřete, aby na ně chemie nepůsobila déle, než je nutné, a aby si ji pes neolízal. U dlouhosrstých plemen je dobré ostříhat srst kolem polštářků, na kterou se může nabalovat sníh bránící v pohodlné chůzi. V případě citlivějších jedinců, jimž zima působí problémy, zvažte pořízení psích botiček.

Kvalitní strava zahřeje zevnitř

Zima se psem? V pohodě!

Máte-li doma aktivního psa, který vyžaduje dlouhé procházky a nezůstane chvíli v klidu, dopřejte mu přes zimu stravu s vyšším podílem tuků a bílkovin. Totéž platí pro hlídače, kteří tráví velkou část dne venku. Nadváha sice škodí psům stejně jako lidem, trochu silnější vrstva podkožního tuku však ochrání před chladem.

Pokud se pes v zimě ven nikterak nehrne a preferuje krátké procházky, hlídejte naopak, aby měl dost aktivity a během chladných měsíců nezlenivěl a nepřibral.

Útočiště před nečasem

Zima se psem? V pohodě!

Myslete na svého venkovního hlídače a připravte mu na zimu teplý pelíšek. I když je pes vybaven hustou srstí, ve chvílích odpočinku a neaktivity může venku prochladnout. Pokud je zvyklý na celoroční pobyt venku, do vyhřátého domu ho však raději nepouštějte. Mohli byste jeho organismus vyvést z rovnováhy a způsobit teplotní šok. Stačit mu bude uzavřená zateplená bouda poskytující závětří, nejlépe s podestýlkou ze slámy a předsíňkou oddělující pelech od venkovního nečasu. Nezapomeňte často kontrolovat misku s vodou, která může zamrznout.

Venku si dopřejte zábavu!

Zima se psem? V pohodě!

Z vlastní zkušenosti víte, že před zimou nejlíp ochrání pohyb. Není důvod, proč byste si nemohli nadále dopřávat dlouhé procházky, okořeněné třeba dováděním ve sněhu. Pozor dejte jen na potoky a řeky, které jsou pro psa neodolatelným lákadlem. Ve chvíli, kdy se pes namočí, musíte chtě nechtě zamířit domů, abyste zabránili jeho prochladnutí. Stejně jako člověk, i pes může nastydnout a onemocnět. Pokud je voda zamrzlá a nevíte, jak silná je vrstva ledu, je nutné psu zabránit vstupu, protože propadnutí ledem může mít pro psa fatální následky. Při teplotách hluboko pod bodem mrazu pobyt venku raději omezte, zejména pokud máte plemeno se srstí bez podsady. I ostatním psům však hrozí omrznutí citlivých částí těla, hlavně uší, tlapek nebo bradavek.

 

Katerina Kubickova

pr consultant (agentura bokem s.r.o.)

 

HELPPES - Centrum výcviku psů pro postižené, o.p.s.

www.helppes.cz       

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->